Rada Gospodarcza szacuje wzrost polskiego PKB

Polska gospodarka mogła w III kwartale urosnąć o ok. 2,0 proc., a w całym 2013 roku jest szansa na osiągnięcie wzrostu PKB na poziomie 1,5 proc. - ocenił Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze. Dodał, że dane o produkcji przemysłowej za wrzesień potwierdzają poprawę koniunktury w przemyśle.

"Opublikowane dotąd miesięczne dane o aktywności gospodarczej wskazują na możliwość przyspieszenia dynamiki PKB w III kwartale nawet do ok. 2,0 proc. rdr. Eksport pozostaje kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego, ale w tym okresie powinniśmy zobaczyć także przełamanie stagnacji konsumpcji indywidualnej. Myślę, że jest szansa na osiągnięcie w 2013 r. wzrostu PKB o 1,5 proc., co jeszcze niedawno wydawało się wątpliwe" - napisał w biuletynie Rady Durjasz.

Durjasz ocenia, że dane o produkcji przemysłowej za wrzesień potwierdzają poprawę koniunktury w przemyśle i przyspieszenie tempa rozwoju gospodarki w III kwartale 2013 r.

"Wrześniowa roczna dynamika produkcji sprzedanej przemysłu była wprawdzie nieco niższa od oczekiwań analityków, ale nie przywiązywałbym do tego większej wagi. Są to bez wątpienia dane potwierdzające poprawę koniunktury w przemyśle i przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w III kwartale. Odsezonowana produkcja sprzedana powiększyła się we wrześniu o 1,4 proc. mdm potwierdzając wyraźnie zarysowaną od początku 2013 r. tendencję wzrostową. Roczna dynamika odsezonowanej produkcji, gdzie efekt różnicy w ilości dni roboczych jest wyeliminowany, była najwyższa od lutego 2012 r." - powiedział.

"Utrzymują się przy tym korzystne warunki dla wzrostu polskiego eksportu - ostatnie dane z Niemiec potwierdziły utrwalanie się wzrostu tamtejszej produkcji przemysłowej" - dodał.

W czwartek GUS podał, że produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 6,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,6 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się we wrześniu wzrostu produkcji o 7,0 proc. rdr oraz wzrostu o 10,5 proc. mdm. (PAP)

nik/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil