REKLAMA

Rada Europejska zatwierdziła pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro

2022-06-24 15:47, akt.2022-06-24 18:02
publikacja
2022-06-24 15:47
aktualizacja
2022-06-24 18:02
Rada Europejska zatwierdziła pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro
Rada Europejska zatwierdziła pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Rada Europejska zatwierdziła dalszą pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro - powiedział premier Mateusz Morawiecki po unijnym szczycie. Poinformował, że w konkluzjach szczytu znalazły się również zapisy o pomocy wojskowej dla Ukrainy.

W piątek po południu zakończył się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej, poświęcony m.in. wojnie w Ukrainie i jej skutkom, a także perspektywie członkostwa Ukrainy, Mołdawii i państw Bałkanów Zachodnich w UE. W czwartek unijni liderzy zdecydowali o przyznaniu statusu kandydata do Unii Ukrainie i Mołdawii.

Po unijnym szczycie, polski premier podkreślał, że podczas poprzednich spotkań europejskich liderów nie przypuszczano, że Ukraina taki status otrzyma. "To szeroko zakrojona akcja dyplomatyczna, rozmowy polityczne - przede wszystkim ze strony Polski - doprowadziły do tego, że Ukraina otrzymała ten sztandar nadziei, że ma tę nadzieję wejścia do Unii Europejska, co jest dla walczącej Ukrainy niezwykle ważne" - mówił premier Morawiecki.

Jak stwierdził, bardzo często rozmawiał z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i prezydentem Wołomyrem Zełenskim. "Wiem doskonale, jak to jest ważne, jak to jest przełomowe. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju przewrót Kopernikański w polityce unijnej, bo wiemy dobrze, że wiele krajów czekało na przyznanie takiego statusu bardzo długo, czasami zbyt długo" - powiedział szef polskiego rządu. Dziękował też prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zaangażowanie w sprawie Ukrainy.

"Walka nie może się odbywać w próżni. Musi być jednocześnie swego rodzaju na to odpowiedź ze strony Europy. Nie może być tak, że Europa, Unia Europejska zostawia Ukrainę tylko dlatego, że jest poza granicami Unii Europejskiej, na pastwę Rosji, więc jest to strategiczna zmiana, jest to bardzo głęboka zmiana, która doprowadzi, wierzę w to bardzo mocno, do uwolnienia w jak najkrótszym czasie Ukrainy z rąk rosyjskich sołdatów, do wyjścia rosyjskich żołnierzy z terytorium Ukrainy" - powiedział premier.

Poinformował też, że unijni przywódcy zatwierdzili dalszą pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro. Przekazał też, że w konkluzjach szczytu znalazły się także zapisy o pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Relacjonował, że dyskusja na szczycie dotyczyła też m.in. kryzysu energetycznego. "Bardzo mocno wskazywałem na wiele projektów zmian, które powinny nastąpić" - powiedział szef polskiego rządu.

Podkreślił, że surowce naturalne stanowią broń w rękach Władimira Putina. "Wiedzieliśmy to wcześniej, kiedy przestrzegaliśmy przed Nord Strem 1 i Nord Stream 2, przed gazociągiem północnym, którym gaz płynie z Rosji do Niemiec. Dziś Niemcy przyznają nam w całej rozciągłości rację, i to wszyscy ci, którzy także byli po drugiej stronie barykady i jednak wiemy, że pakiety sankcji, wdrażane przez nas, mają tę charakterystykę, że musimy skompensować dostawy węglowodorów rosyjskich innymi dostawami. Dlatego rozmawialiśmy o tym jak zapobiec kryzysowi energetycznemu w całej Unii Europejskiej jesienią" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Według niego, taką alternatywą jest węgiel. "Mówiłem, wskazując na gotowość Niemiec, Austrii, Holandii do czasowego, awaryjnego ponownego włączania elektrowni węglowych, o tym, że Polska zamierza rozwijać ten kierunek, że chcemy zwiększyć także i nasze wydobycie węgla, że robimy to już dzisiaj, aby zapobiec kryzysowi energetycznemu jesienią i zimą" - poinformował premier.

Dyskusja na szczycie dotyczyła także - jak mówił - obowiązku magazynowania gazu. "Polska zmagazynowała już gaz w ilości powyżej 95 procent zawartości naszych magazynów. Jest to dużo wyższy wskaźnik niż w całej Unii Europejskiej" - powiedział premier.

Szef rządu podkreślił także "konieczność przepracowania formuły systemu ETS", czyli uprawnień do emisji dwutlenku węgla. "Apeluję o to, aby przynajmniej w perspektywie najbliższych 12 miesięcy albo zawiesić funkcjonowanie tego systemu, albo przynajmniej ograniczyć pułap cenowy, względnie także podmioty, które mogą uczestniczyć w nabywaniu i sprzedawaniu uprawnień do emisji CO2" - powiedział Mateusz Morawiecki. (PAP)

Autor: Daria Kania, Marta Rawicz, Grzegorz Bruszrewski, Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski

dka/ mkr/ reb/ gb/ rbk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (24)

dodaj komentarz
niedziela16
Pan Premier M. Morawiecki mówi głosem rozsądku, co niestety jest rzadkością w UE, zdominowanej przez zielonych ekoterrorystów napędzanych ruską ropą.
Podobnie jest na tym forum.
Gdyby ruskie trole zastanowili się chwilę, jakie banialuki wypisują - z punktu widzenia zachodniego człowieka - przestaliby wciskać tę swoją wschodnią
Pan Premier M. Morawiecki mówi głosem rozsądku, co niestety jest rzadkością w UE, zdominowanej przez zielonych ekoterrorystów napędzanych ruską ropą.
Podobnie jest na tym forum.
Gdyby ruskie trole zastanowili się chwilę, jakie banialuki wypisują - z punktu widzenia zachodniego człowieka - przestaliby wciskać tę swoją wschodnią propagandę. Nachalną i prymitywną - jak i cała Rosja.
jaszczura
Forum opanowane przez putinozę
faramir_z_gondoru
Będzie miało co rozkradać ukraińskie wojsko i administracja.
boris-vodka
Ciekawe skąd ta rada europejska bierze pieniądze?.....Z obrad....CO2....czy drukowania.
Kto to bedzie spłacał?....W cenach energii,opału ,droższej żywności i tzw. ekologicznego trybu życia ....?
endes
Wojnę finansują zwykli obywatele przepłacając za spekulacyjne ceny energii i paliw… tak to błazny rządzące światem zaplanowały!… a w tle tworzą się monopolustyczne korporacje produkujące żywność i wykupujące ziemię rolną… jak myślicie skąd taka niewiarygodna seria pożarów w zakładach związanych z produkcja żywności?
endes
Widać aż nadzwyczaj dobrze że głupkowatej UE nie zależy na wygaszeniu konfliktu… co zrozumiałe słuchając wypowiedzi zlewaczalych do szpiku oficyjeli.
endes
A my Polacy i obywatele innych krajów (nie radzące błazny) życzylibyśmy sobie aby robiono wszystko by wojnę kończyć.
endes
Te pieniądze powinny iść tylko i wyłącznie na pomoc ludziom a nie na zbrojenie.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki