REKLAMA

RESPECT - nie tylko GPW ma "odpowiedzialny społecznie" indeks

2009-11-20 15:20
publikacja
2009-11-20 15:20
Jest to strategia inwestowania w firmy społecznie odpowiedzialne. Polega to na wybieraniu spółek, które działają w oparciu o zasady etyczne, zrównoważony rozwój, promują działania chroniące środowisko, prawa człowieka itd.

Spółki, których działanie i strategia oparte są na zasadach społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju coraz częściej wzbudzają większe zaufanie wśród inwestorów. W krajach rozwiniętych indeksy zrównoważonego rozwoju spotkały się z dużym zainteresowaniem inwestorów. W Stanach Zjednoczonych w spółki typu SRI ulokowano ponad 2,7 bln dolarów, czyli 11% wszystkich środków.

Pierwszym na świecie indeksem CSR był Domini 400 Social Index, który powstał w Stanach Zjednoczonych w 1990 r. i obejmował 400 amerykańskich firm, działających zgodnie ze standardami etycznymi i społecznymi. Dziewięć lat później powstał Dow Jones Sustainability Index, a następnie brytyjski FTSE4Goods i kolejne indeksy w kolejnych krajach (m.in. Niemczech, Brazylii).

Na rynku światowym jest już ponad 50 znaczących indeksów CSR. Najbardziej znane to: Dow Jones Sustainability Index, FTSE-4Good. Powstanie wskaźnika Respect Index – pierwszego indeksu zrównoważonego rozwoju na giełdzie wschodnioeuropejskiej - pokazuje, że Polska chce wyjść naprzeciw inwestorom i promować kwestie związane z biznesem odpowiedzialnym społecznie na polskim rynku.

Więcej na temat startu indeksu RESPECT


Dow Jones Sustainability Index

Jest to coroczny ranking oceniający działania i wyniki finansowe 1000 wiodących korporacji świata, bazujących na modelu zrównoważonego rozwoju. Indeks ten skupia przedsiębiorstwa uwzględniające w swej polityce cele społeczne i ekologiczne. Przedsiębiorstwom DJSI zapewnia ekonomiczną mierzalność ich strategii zrównoważonego rozwoju, zarządzania społeczną odpowiedzialnością, jej ryzykiem i kosztami.

FTSE-4Good Index

To Indeks spółek odpowiedzialnych społecznie giełdy londyńskiej. W Wielkiej Brytanii działa największy procent firm zorientowanych na działania z zakresu CSR - aż 72 spółki wchodzące w skład indeksu FTSE100 wchodzą również do indeksu FTSE4Good. Indeks ten skupia spółki, które kierują się zasadami etyki i realizują strategie zrównoważonego rozwoju w swojej działalności

źródło: Grupa Żywiec
Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
barany
Czy te firmy będą respektować prawo dzieci nienarodzonych, ludzi starych i chorych do życia? Czy będą bronić religii i poszanowania przekonań religijnych?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki