Przerwa na papierosa? Trzeba będzie ją odpracować

Proponowane zmiany w Kodeksie pracy przewidują m.in., że pensja za nadgodziny nie trafiałaby od razu do kieszeni zatrudnionego. Zmiany czekają również palaczy, od których pracodawca będzie mógł domagać się odpracowania "przerwy na papierosa" - czytamy w czwartkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

(fot. Hannah McKay / Reuters)

Jak podaje gazeta, jedną z najpoważniejszych zmian w projekcie nowego Kodeksu pracy, które proponuje powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna, dotyczy ponadwymiarowego czasu pracy.

W okresie wzmożonego zapotrzebowania na produkty czy usługi firmy zatrudnieni pracowaliby dłużej, jednak pensja za nadgodziny nie byłaby wypłacana automatycznie. "Trafiałaby na konto powiernicze pracownika prowadzone przez przedsiębiorcę" - wyjaśniła cytowana przez "DGP" wiceprzewodnicząca komisji prof. Monika Gładoch.

Zmiany czekają również osoby palące. Jak czytamy, jeśli zatrudniający zezwala na przerwy na papierosa, to będzie mógł się domagać, aby osoby z nich korzystające odpracowały ten czas, ale nie w ramach nadgodzin.

Projektowane zmiany przewidują też, że firma będzie mogła zlecać pracę w sześć niedziel w ciągu roku, pod warunkiem jednak, że zatrudniony wyraziłby na to zgodę. W małych przedsiębiorstwach, liczących do 50 osób trzy niedziele mogłyby być pracujące bez zgody podwładnego.

Inne zmiany zakładają m.in. podwyższenie dodatku za pracę w nocy oraz zwolnienie mikrofirm z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy - czytamy w "DGP".

Pełny projekt komisja ma przedstawić w połowie marca.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 roku

Nowa stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmiany dotyczące świadectwa pracy czy większa ochrona uprawnień rodzicielskich to zaledwie ułamek reform dotyczących pracowników, które zostaną wprowadzone w 2018 roku.

Choć, jak podała minister pracy Elżbieta Rafalska, „rewolucyjnych zmian w Kodeksie pracy nie będzie”, na 2018 rok zaplanowanych jest kilka przepisów, które mogą znacząco wpłynąć na rynek pracownika. Dotyczą one między innymi równego traktowania pracowników, przeciwdziałania mobbingowi, terminów związanych ze zgłaszaniem poprawek w świadectwach pracy czy większej ochronie pracowników zajmujących się wychowaniem dzieci. W sferze niesprecyzowanych jeszcze przepisów mówi się również o zmianach w długości urlopu wypoczynkowego i bezpłatnym urlopie na żądanie. 

agzi/ jbp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 15 antek10

"konto powiernicze"? Po co gmatwać? Robota zrobiona, kasa zapłacona.
A tak to teraz bedą druki, kontrole czy dobrze zaksiegowali, itd.

Ustawodawca jest z kosmosu?

! Odpowiedz
5 13 czajos

Swiat został stworzony na zasadzie równowagi. Skoro jednym daje się wolne niedziele to inny trzeba będzie zabrać. Ot bolszewickie prawo i sprawiedliwość.

! Odpowiedz
6 28 adam.1983

Jak najbardziej prawidłowo, palacz względem osoby niepalącej w firmie jest uprzywilejowany wychodząc na przerwy fajkowe bo dostaje kilkanaście minut dodatkowej przerwy czego niepalący nie ma wykonując w tym czasie prace więc sam ten fakt jest niesprawiedliwy, dodatkowo dla przedsiębiorcy co są wymierne straty jak taki palacz co godzinkę wychodzi sobie na 15 min na fajeczkę to w ciągu dnia pracy 2h go nie ma.
Dlatego ja to dawno uregulowałem premią, osoba paląca dostaję ją mniejszą od niepalącego, i przerwy fajkowe prawie znikły.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 28 niepelnosprawny_org

bardzo dobrze, inni pracują, a na papierosa sobie wychodza palacze...

! Odpowiedz
17 6 newsman

a ty za to ''palisz tu glupa[['

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne