Spora przecena bitcoina. Winny Trump?

W poniedziałek nad ranem kurs bitcoina spadł poniżej 10 tys. dolarów. Cena najpopularniejszej kryptowaluty w krótkim czasie obniżyła się o ok. 1400 dolarów i zbliżyła się do poziomu odnotowanego na początku lipca. 

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

W ostatnich tygodniach na rynku kryptowalut panuje spora zmienność – kilkuprocentowe wzrosty i spadki w ciągu kilku godzin nie należą do rzadkości. Bitcoin od początku kwietnia drożał i zdołał potroić swoją wartość przebijając barierę 12 tys. dolarów pod koniec czerwca. Od tego momentu obserwujemy następujące po sobie krótkie epizody szybkich wzrostów i równie gwałtownych przecen.

Ostatni epizod „rollercoastera” miał miejsce w miniony weekend, gdy kurs najpopularniejszej waluty osunął się poniżej 10 tys. dolarów. W poniedziałkowy poranek za jednego BTC trzeba zapłacić około 10,2 tys. dolarów, o 3 tys. dolarów mniej niż jeszcze 5 dni wcześniej.

Zmiany w wycenie bitcoina i innych kryptowalut zwykle próbuje się wiązać z wydarzeniami zachodzącymi w otoczeniu rynku. Nie zawsze jednak takie interpretacje są przekonujące. W zeszłym tygodniu o kryptowalutach wypowiedzieli się m.in. Jerome Powell, kierujący amerykańskim bankiem centralnym, oraz prezydent Donald Trump.

Chociaż obie opinie odczytuje się powszechnie jako krytykę Bitcoina, to zarówno Powell, jak i Trump, pragnęli przede wszystkim podkreślić zalety i wszechstronność oficjalnej waluty, jaką jest amerykański dolar. Szef Fedu zwrócił uwagę na słabość kryptowalut jako środka płatniczego i zaakcentował, że użytkownicy bitcoina wykorzystują go przede wszystkim jako mechanizm przechowywania wartości (niestabilny, o spekulacyjnym charakterze). Trump z kolei, w typowym dla siebie stylu, zwrócił uwagę na brak zakotwiczenia kryptowalut w realnych źródłach wartości i powtórzył znany argument o wykorzystaniu tego narzędzia przez szarą i czarną strefę.

Komentatorzy oceniają, że istotny jest nie tyle fakt krytyki kryptowalut przez osoby odgrywające istotną rolę w kształtowaniu polityki gospodarczej USA, ale samo odniesienie się do fenomenu, który do tej pory traktowano mało poważnie. Dla bitcoina oznacza to „darmową reklamę” i, w przewrotny sposób, uznanie kryptowalut za trwały element ekonomicznego krajobrazu.

MK

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 5 marcint88

I tak wszyscy kupują bitcoina tylko po to żeby go sprzedać, gdyby był wolny od powiązania z pieniądzem papierowym to może wtedy miałby rację bytu, ale tutaj chodzi tylko o spekulacje i wysysanie realnej gotówki. Tylko czekać aż to jebn*e.

! Odpowiedz
1 10 lightning_network

"realnej gotówki" hehe
może jeszcze z akcentem na: realnej :D

! Odpowiedz
4 14 lightning_network

Do redakcji Bankier.pl:

KIEDY w Notowaniach na głównej stronie zobaczymy ticker BTC/USD ???

! Odpowiedz
3 2 open_mind

Masz i nie przynudzaj. http://bitcointicker.co/

! Odpowiedz
13 14 sel

Z dnia na dzień zakażą obrotu Bitcoinami jak drukowania dolarów w garażu I ZOSTANĄ Z NICZYM

! Odpowiedz
10 14 hfjdj

Posiadania złota też mogą zakazać. I wtedy nie tylko zostajesz z niczym ale musisz je grzecznie zanieść swojemu panu w terminie :)

! Odpowiedz
4 14 karbinadel odpowiada hfjdj

Już raz tak było. I wydaje ci się, że wszyscy grzecznie to złoto oddali ? :)

! Odpowiedz
15 33 open_mind

#1/ Złoto to pieniądze królów.
#2/ Srebro to pieniądze Gentlemana.
#3/ Handel wymienny to pieniądze chłopów.
#4/ Dług to pieniądz ludu - niewolników finansowych.
#5/ Fiat money to pieniądz oparty na długu.
#6/ Bitcoin to Indeks prania brudnych pieniędzy.

! Odpowiedz
5 20 lightning_network

skoro wolumen prania brudnych pieniędzy w gotówce jest o kilka rzędów wielkości większy niż w Bitcoinie - to w takim razie:

popularność Gotówki to dużo lepszy Indeks prania brudnych pieniędzy

hehe

! Odpowiedz
2 8 lightning_network odpowiada lightning_network

"less than 1% of bitcoin transactions stemmed from coins of illicit origin. In comparison, it is estimated that between 2% and 5% of global GDP – or $800 billion to $2 trillion – in U.S. dollars is laundered annually."

https://news.bitcoin.com/cryptocurrency-harder-launder-fiat-currency/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,66% 3,8206
2020-01-17 22:59:00
EUR/PLN 0,23% 4,2368
2020-01-17 22:59:00
EUR/USD -0,42% 1,1090
2020-01-17 22:59:00
CHF/PLN 0,32% 3,9449
2020-01-17 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil