REKLAMA

Prowizje w kredytach gotówkowych biją rekordy – nawet 30 proc.

Michał Kisiel2016-05-16 09:38analityk Bankier.pl
publikacja
2016-05-16 09:38

Od dłuższego czasu banki udzielające kredytów gotówkowych krępuje regulacyjny gorset. Maksymalna wysokość oprocentowania to dziś 10 proc. Ustalając cenę za pożyczany pieniądz, sięgają więc po inny instrument – prowizje. Ich wysokość, mimo że od niedawna również limitowana, może w niektórych przypadkach nieprzyjemnie zaskoczyć.

Kredyty gotówkowe od kilku lat zmieniają swoje oblicze. Kiedyś klienci rozważający pożyczenie pieniędzy w banku musieli zwracać uwagę przede wszystkim na oprocentowanie. Jednak kolejne decyzje RPP w połączeniu z ustawą antylichwiarską sprowadziły „sufit” maksymalnych odsetek na tyle nisko, że banki zmieniły strategię.

Na łamach Bankier.pl wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na przesunięcie się punktu ciężkości w kosztach kredytów konsumpcyjnych. Banki zaczęły nawet promować kredyty bez odsetek i przerzucać całość ceny pieniądza w opłaty i prowizje. Narzucone przez prawo limity nie pozwalały im bowiem swobodnie manipulować ceną. Podobne podejście przyjęły zresztą także firmy niebankowe udzielające pożyczek.

Prowizje w kredytach gotówkowych biją rekordy / YAY Foto

Prowizja kontra ryzyko

Dziś wysokość prowizji w przypadku kredytów gotówkowych często jest instrumentem różnicowania klientów. Ci bardziej ryzykowni płacą więcej. Lepiej wypadający w ocenie zdolności mogą liczyć na niższe stawki. Niektóre banki w taryfach opłat i prowizji nie podają nawet widełek -  decydują się na indywidualne ustalanie wysokości prowizji (np. Getin Noble Bank i T-Mobile Usługi Bankowe). Stawka oprocentowania natomiast nierzadko nie podlega wahaniom i ma stały charakter.

Jak wysoka może być prowizja, jeśli należymy do grupy klientów zaliczanych do najbardziej ryzykownych? Sprawdziliśmy taryfy opłat i prowizji banków w poszukiwaniu maksymalnych stawek. Okazuje się, że w niektórych instytucjach trzeba się liczyć z obciążeniem sięgającym nawet 30 proc.

Maksymalna stawka prowizji lub opłaty przygotowawczej w kredycie gotówkowym w wybranych bankach

Bank

Maksymalna stawka prowizji

Bank BPH

30,40%

Raiffeisen Polbank

30,00%

Credit Agricole

25,00%

Plusbank

18,00%

BGŻ BNP Paribas

15,00%

Bank Millennium

14,99%

mBank

13,99%

Bank Smart

10,00%

Bank Zachodni WBK

9,99%

PKO Bank Polski

8,99%

BOŚ Bank

8,00%

ING Bank Śląski

7,99%

Bank Pekao

6,00%

Alior Bank

5,00% lub ustalane indywidualnie

Źródło: Taryfy opłat i prowizji banków, 12.5.2016

Klienci zaciągający zobowiązania często decydują się na skredytowanie prowizji. To powoduje, że dług już na starcie może być wyższy nawet o kilkadziesiąt procent. Nie bez znaczenia dla ostatecznego kosztu pożyczanego pieniądza jest także kolejność obliczeń – zdarza się, że prowizja jest naliczana od kwoty kredytu już powiększonej o inne pozycje (np. ubezpieczenia).

Wysokość prowizji może szokować, ale warto pamiętać, że jest to zazwyczaj tylko jeden ze składników całkowitego kosztu kredytu. Oprócz odsetek, jego wysokość kształtować będzie jeszcze składka ubezpieczeniowa (czasem opcjonalna) i inne pozycje. Nawet najwyższa stawka prowizji nie oznacza zatem automatycznie, że kredyt jest droższy niż u konkurentów. Najlepszym punktem wyjścia do porównań jest zestawienie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania dla ofert na ten sam okres i tę samą kwotę „do ręki”.

Porównaj oferty kredytów gotówkowych wg rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO)

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (60)

dodaj komentarz
pamelarosaflores11
Czy potrzebujesz pilnej pozyczki? Masz dlugi? Czy masz zly kredyt? Czy odrzuciles bank, jesli potrzebujesz pozyczki na rozpoczecie wlasnej inwestycji biznesowej LUB? Poznaj Pamela Rosa Flores FIRMA My pozyczamy ludziom pomimo zlych wyników kredytowych / sa tacy zli. Zapewniamy kredyty dla firm i osób fizycznych na dlugoterminowe Czy potrzebujesz pilnej pozyczki? Masz dlugi? Czy masz zly kredyt? Czy odrzuciles bank, jesli potrzebujesz pozyczki na rozpoczecie wlasnej inwestycji biznesowej LUB? Poznaj Pamela Rosa Flores FIRMA My pozyczamy ludziom pomimo zlych wyników kredytowych / sa tacy zli. Zapewniamy kredyty dla firm i osób fizycznych na dlugoterminowe i krótkoterminowe niskie oprocentowanie w wysokosci 2% rocznie dla osób fizycznych i firm. Programista nasz kredyt szybko i niezawodnie, stosuje sie dzis i uzyskac nasza natychmiastowa odpowiedz. kredytodawcy maja zagwarantowana dobra, 100% Gwarancje i gwarantuja maksymalne bezpieczenstwo klienta. W przypadku dalszych pytan prosimy o kontakt za posrednictwem naszego adresu e-mail: (pamelarosaflores11@gmail.com)
~pracownikbs
Ja pracuje w BS i u nas oprocentowanie to 8,50% a prowizja to 2% min.50 zł Medline posiadasz rachunek z kartą I zadnych innych oplat.
A podsumowanie zadne rankingi bogey now uwzgledniaja BS i zadko BPS
~krasa
mam właśnie kredyt z getinu. potrzebowałam kasy, a okazało się,że oni dają darmowy gotówkowy. zero prowizji i opłat, więc oddam tyle ile pożyczyłam. dla mnie dobra opcja.
~TicTac
Ale w czym problem, jak dało się ustawić MAX oprocentowanie na 10%, to jaki problem aby ustalić MAX dla "wszystkich opłat związanych z kredytem" na poziomie 15%. Krótko i na temat. Czas USTAWOWO ograniczyć ograbianie Polaków z kapitału i transferze tego za granicę.
~abc
Skutek by pewnie był taki że nikt by prawie nie dostał kredyty tylko Ci z bardzo dobrą zdolnością - ale tacy nie potrzebują kredytu, następstwem by było pewnie zwiększenie mocno opłat za konto i inne operacje około-kontowe - obecnie kredyty gotówkowe dotują inne części działalności banku.
~daga
no nikt nie lubi płacić prowizji i ogólnie opłat bankowych. można teraz o tym powiedzieć, jest akcja Miliony Polaków, kilka pytań dotyczących konta i opłat, a wszystkie informacje pójdą do banków;) Moim zdaniem fajna inicjatywa: https://miliony-polakow.pl/
~Pracownik
Prowizja w Plusbanku 18? Tylko w umowach zawartych przez pośredników finansowych, jeśli pojawisz się szanowny kliencie w oddziale banku to standardowa (nie podlegająca negocjacji) 23%!!! :)
~Sceptyk
Szanowni Państwo - wiadomość o tyle szokująca, co i banalna, a przy okazji krzywdząca banki z góry. Tymczasem WSZYSTKIE golą po limicie. Poszukując kredytu gotówkowego 30.000 zł, obdzwoniłem 6 banków - w każdym była inna prowizja, inne oprocentowanie i inne ubezpieczenie. Po wyliczeniu raty na ten sam okres kredytowania Szanowni Państwo - wiadomość o tyle szokująca, co i banalna, a przy okazji krzywdząca banki z góry. Tymczasem WSZYSTKIE golą po limicie. Poszukując kredytu gotówkowego 30.000 zł, obdzwoniłem 6 banków - w każdym była inna prowizja, inne oprocentowanie i inne ubezpieczenie. Po wyliczeniu raty na ten sam okres kredytowania wyszło to samo +/- 50 zł. Konkurencję wsadźmy między bajki.
~Sąd_Ostateczny
STOPAMI do GÓRY, to leży PISarz po "przepracowanej" NOCY !!!!

„Daliśmy Radę” – pierwszy sukces, marże w górę, proces dostosowawczy rozpoczęty !

Hasło na 2016 r. "Damy Radę" oprocentowanie lokat do 1,25% !

PIS "maluje" obraz rzeczywistości pt.: „Tylko dla IDIOTÓW”
Jest
STOPAMI do GÓRY, to leży PISarz po "przepracowanej" NOCY !!!!

„Daliśmy Radę” – pierwszy sukces, marże w górę, proces dostosowawczy rozpoczęty !

Hasło na 2016 r. "Damy Radę" oprocentowanie lokat do 1,25% !

PIS "maluje" obraz rzeczywistości pt.: „Tylko dla IDIOTÓW”
Jest JEDEN trik utrata niezależności RPP. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1. NBP marionetką PISu
2. Wprowadzenie podatku bankowego

Punkty: 1. i 2. Będą wprowadzone w życie SYNCHRONICZNIE !!!


Punkt 1

NBP obniży stopy procentowe o (0,50-1,00) pkt %, po to aby banki mogły dostosować swoje.
Cel neutralizacja wpływu kosztu podatku bankowego na system bankowy i PKB
( tzw. ZAKAMUFLOWANIE jego negatywnego wpływu ).

Krótko: " Rodacy nic się nie stało ", a właśnie, że się stało, NAS nie oszukacie !!!

Punkt 2

2. Wprowadzeniu podatku bankowego

Wystarczy, aby banki obniżyły poziom oprocentowania depozytów o 0,25 pkt % i podniosły marże o (0,75-2,00) pkt % i po problemie. Koszt kapitału dla klienta pozostanie bez zmian, a Wyniki banków będą OK !!

Wpływ na dochodowość sektora bankowego:

(0,75-2,00)%ok.145 mld PLN(kredyty)+0,25%* ok.0,5 bilion PLN(depozyty) = ok.2,50 mld PLN rocznie dochodu. Spadek wolumenu kredytów z 175 mld PLN na 145 mld PLN !!!!

Prowizje i opłaty itd. też będą dostosowane wzrost o (800-1000) mln PLN

„Wredota” tego typu zagrań przez rządzących w oczach obywateli jest i będzie oczywistością
~Sąd_Ostateczny
Uwaga PiSiaczki. OGŁASZAM NOWE WYTYCZNE.

Ponieważ niejaki Ryszard Petru wyrósł na przedstawiciela naszej opozycji, to na nim skupmy nasze ataki. Przekręcajmy jego nazwisko (na Swetru). Głośmy że jest „Żydem” (lub przynajmniej że miał dziadka „Żyda”, czy coś takiego). Wszelkie jego (nawet te najbardziej
Uwaga PiSiaczki. OGŁASZAM NOWE WYTYCZNE.

Ponieważ niejaki Ryszard Petru wyrósł na przedstawiciela naszej opozycji, to na nim skupmy nasze ataki. Przekręcajmy jego nazwisko (na Swetru). Głośmy że jest „Żydem” (lub przynajmniej że miał dziadka „Żyda”, czy coś takiego). Wszelkie jego (nawet te najbardziej sensowne) wypowiedzi krytykujące naszą jedyną słuszną linię, należy zadeptywać głosząc że jest to kwik oderwanych od koryta. Cena za 1 hejterski wpis pozostaje nadal 2,00zł. (Za wyjątkowo zjadliwy3,00zł.) __________ Natomiast wytykanie nam kłamstwa że 500zł miało być "na każde dziecko", odpierajmy podchwytując argumenty od konkurencji: "To niech 1sze dziecko je szczaw i mirabelki." __________ Zaś ws Smoleńska, to kontynuujmy dotychczasową politykę głuchoty na dowody braku wybuchu. Stosujmy też sprytne chwyty umieszczania twierdzeń w pozornych nawoływaniach do prawdy. Np. "Musimy wyjaśnić zbrodnię Smoleńską!" (Niby wzywamy do wyjaśnienia, a tak naprawdę to robimy motłochowi wodę z mózgu zarażając umysł "faktem" dokonania w Smoleńsku zbrodni.) Pamiętajcie: Nie krępujcie się pisać nawet totalne niedorzeczności! Tylko demagogią i tupetem zdobywa się władzę! A władza musi być już na wieki w naszych rękach!.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki