Prowizje przy kredytach hipotecznych sięgają nawet 5%

Jednym z istotnych wydatków, z jakim trzeba się liczyć przy kredycie hipotecznym jest prowizja pobierana za jego udzielenie. Wiele instytucji deklaruje jej wysokość na poziomie „od 0%”, ale niektórzy klienci z tego tytułu oddadzą bankowi nawet 4-5% kwoty zaciąganego zobowiązania.

kredyt hipoteczny
Źródło: Thinkstock

Przy kwocie kredytu mieszkaniowego sięgającego na przykład 300 000 zł, prowizja za pożyczenie od banku środków to maksymalnie nawet 12 000 - 15 000 zł . Niektóre banki dają możliwość doliczenia prowizji do kwoty kredytu i spłacania jej wraz z ratami. Inne będą wymagały wniesienia tej opłaty z góry, w dniu podpisania umowy, ze środków własnych klienta.

Prowizja 0% - tylko pod warunkiem

Uniknięcie prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego jest możliwe. Najczęściej w ramach przejściowej promocji banku, w zamian za skorzystanie z dodatkowych produktów banku lub zgodę na podwyższenie marży. Najczęściej, aby nie płacić bankowi za udzielenie kredytu, klient będzie musiał założyć konto osobiste, kartę kredytową i skorzystać z różnego rodzaju ubezpieczeń - na życie, od utraty pracy, hospitalizacji.

Znajdą się również banki, które zrezygnują z pobierania prowizji w zamian za wyższą marżę. Mimo że klient nie poniesie dodatkowego kosztu przy zawarciu umowy, przez cały okres kredytu będzie spłacał nieco wyższe raty.

Wysokość prowizji przy kredytach hipotecznych w przykładowych bankach

Bank Wysokość prowizji Warunki dla prowizji 0%
Alior Bank 0%-5% wyższa marża albo jedno z ubezpieczeń: na życie lub kapitałowe
Bank BGŻ 0% - 4% dla posiadacza Planu Aktywnego lub Konta bardzo osobistego, który skorzysta z oferowanego przez bank pakietu ubezpieczeń, od utraty pracy, śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku) oraz z karty kredytowej
Bank BPH 0%-2,9% skorzystanie z ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia od ryzyka utraty stałego źródła dochodu.
Bank Millennium 2% nie dotyczy
Bank Pekao 0,99% - 1,99% nie dotyczy
Bank Pocztowy 0%-3,50% skorzystanie z pakietu ubezpieczeń
BNP Paribas 0%-3% 1) pozostawanie przez klienta przez okres co najmniej 5 lat stroną zawartej z Bankiem Umowy Konta Osobistego z pakietem L, XL;
2) potwierdzenie złożenia u pracodawcy zlecenia przelewania wynagrodzenia na prowadzony w banku rachunek;
3) comiesięczne zasilanie przez okres co najmniej 5 lat Konta Osobistego kwotą nie niższą niż 1% udzielonego Kredytu;
4) dokonywanie na Koncie Osobistym przez okres co najmniej 5 lat, przynajmniej 3 transakcji bezgotówkowych miesięcznie;
5) przystąpienie do ubezpieczenia osobowego Cardif - 3 lata lub 5 lat.
BOŚ Bank 0%-1,5% posiadanie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (Program Inwestycyjny Banku Ochrony Środowiska S.A. we współpracy z AEGON Towarzystwem Ubezpieczeń na życie S.A.) na okres 10 lat;
Deutsche Bank 0%-3% promocja „Prowizja 0%” obowiązuje dla kredytów mieszkaniowych w PLN, w kwocie min. 100.000 PLN ze zmienną stopą oprocentowania, udzielonych na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 31 grudnia 2012 r.
ING Bank Śląski 0%-2,9% założenie konta w banku oraz skorzystanie z oferty „prowizja 0%” przy wyższej marży
Kredyt Bank 0%-1% przystąpienie do ubezpieczenia na życie zawartej pomiędzy bankiem a TUnŻ Warta S.A
mBank 0%-4% wynegocjowanie z doradcą
Nordea Bank 1,5%-3% nie dotyczy
PKO Bank Polski 0%-3,5% - posiadanie dowolnego ROR,
- skorzystanie z ubezpieczenia na życie lub posiadanie karty kredytowej,
- skorzystanie z 4 letniego ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji

Źródło: opracowanie własne na podstawie tabel opłat i prowizji dostępnych na stronach www banków

Może zdarzyć się tak, że koszty dodatkowych produktów, szczególnie ubezpieczeń czy kart kredytowych, które trzeba będzie wykupić w zamian za odstąpienie przez bank od pobierania prowizji, okażą się wyższe niż sama prowizja. Stać się tak może również w sytuacji uzależnienia braku prowizji od podwyżki marży, co wpłynie na zdecydowane zwiększenie łącznego kosztu kredytu. Nie warto więc ślepo ufać jedynie reklamowemu „0% prowizji”, ale poprosić pracownika banku o przedstawienie dokładnych wyliczeń, po to by móc je porównać i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Bankier.pl

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~mk

To jest generalnie skandal, nie dosc ze prawie bez ryzyka zarabiaja xx lat, to jeszcze doliczaja spora marze, i jeszcze trzeba sie bic zeby nie placic za ta przyjemnosc.? Boze daj mi mozliwosc nie zadluzania sie w Pl

! Odpowiedz
2 1 ~bolek

jak najdalej od fachowca jakim jest doradca. sam biegałem, sam porównywałem i to mi pozwoliło wziąć kredyt, a czy on jest dla mnie najkorzystniejszy to już inna strona medalu.

! Odpowiedz
0 2 ~Zaintersowany

Widać, że autorka atykułu źle się przygotowała - w Nordea Banku jest możliwość wyboru albo prowizja 0% i icut wyższa marża lub prowizja 1,5% i niższa marża na kredycie.

Jak zwykle ktoś nie odbrobił lekcji.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne