REKLAMA

Protest rybaków we Władysławowie. Droga na Hel zablokowana

2021-07-24 09:30, akt.2021-07-24 16:17
publikacja
2021-07-24 09:30
aktualizacja
2021-07-24 16:17
Protest rybaków we Władysławowie. Droga na Hel zablokowana
Protest rybaków we Władysławowie. Droga na Hel zablokowana
fot. Lukasz Dejnarowicz / / Forum

Pięć godzin trwała w sobotę we Władysławowie (Pomorskie) blokada drogi na Półwysep Helski przez armatorów rybołówstwa rekreacyjnego. Demonstrujący skrócili protest o dwie godziny. Wcześniej zapowiadali, że będą blokować drogę do godz. 16.

"W geście dobrej woli ze względu na trudną sytuację ludzi, kierowców, dzieci, pasażerów w samochodach kończymy blokadę o 14.” – powiedział dziennikarzom Andrzej Antosik ze Sztabu Kryzysowego Armatorów Rybołówstwa.

Rybak rekreacyjny z Władysławowa Aleksander Cichosz zapowiedział, że armatorzy zamierzają protestować, aż rząd spełni ich postulaty. "Nie poddajemy się, będziemy protestować dalej, cyklicznie, jak tylko rząd nie będzie z nami rozmawiał. Jeżeli rząd podejmie z nami rozmowy, to wszystko idzie załatwić, chcemy dojść do porozumienia” – mówił armator.

Przed ogłoszeniem decyzji o skróceniu protestu doszło do kilku utarczek słownych między kierowcami, a demonstrującymi. Policjanci odgrodzili jednak obie grupy.

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego blokowali od godz. 9. drogę wojewódzką nr 216 na wyjeździe z Władysławowa (Pomorskie) na Półwysep Helski przechodząc przez przejście dla pieszych. Rybaków wspierali rolnicy zrzeszeni w Agrounii, na czele z jej liderem Michałem Kołodziejczakiem Kilkudziesięciu demonstrujących miało ze sobą transparenty z takimi hasłami jak: "Panie premierze, jak łowić???, jak żyć???", "Panie prezydencie, premierze, pomocy!!!"

We współpracy z policją przepuszczane były głównie samochody uprzywilejowanych służb, takie jak karetki pogotowia, radiowozy policyjne, czy pojazdy straży pożarnej oraz auta, którymi podróżowały małe dzieci. Podczas protestu mało było samochodów, które dojeżdżały do przejścia dla pieszych, gdzie trwał protest. Policja zamknęła bowiem dojazd do miejsca demonstracji.

Blokada we Władysławowie drogi nr 216 spowodowała brak wjazdu i wyjazdu z Półwyspu Helskiego, nie ma bowiem innych tras, którymi byłyby możliwe objazdy.

To była trzecia manifestacja na lądzie armatorów rybołówstwa. Trzy tygodnie temu blokowali wjazdy do Łeby i Ustki, a dwa tygodnie temu DW 216 we Władysławowie. Podczas tamtych protestów rybacy przechodzili przez przejście dla pieszych i co kilkanaście minut przepuszczali czekające pojazdy.

"W związku z tragiczną sytuacją armatorów rybołówstwa rekreacyjnego postanowiliśmy przystąpić do wznowienia akcji protestacyjnych. Do dnia dzisiejszego podpisane porozumienie z ówczesnym Ministrem Gospodarki Morskiej Markiem Gróbarczykiem (podpisane 16 stycznia 2020 r. - PAP) nie zostało zrealizowane. We wszystkich polskich portach stoją statki, które już nie wrócą do zawodu. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku zabierają nam nasze jedyne łowiska, a zakaz połowu dorsza będzie przedłużony. Armatorzy podjęli decyzję o blokowaniu miejscowości nadmorskich od strony lądu, niech ta drastyczna forma zwróci uwagę rządu" - poinformował w komunikacie Sztab Kryzysowy Armatorów Rybołówstwa.

W czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej Ministerstwa Infrastruktury Mariola Chojnacka poinformowała, że przedstawiciele Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (zniesionego w październiku 2020 r.) "wielokrotnie spotykali się z właścicielami, armatorami jachtów komercyjnych. Dzięki temu można było oszacować straty, które ponoszą w związku z ograniczeniami wprowadzonymi w ramach walki z pandemią COVID-19".

Dodała, że wsparcie mogło wynieść maksymalnie 200 tys. zł na jeden jacht, a pomoc miała charakter interwencyjny "mający na celu wsparcie przedsiębiorców, którzy nie mogli kontynuować działalności w następstwie wystąpienia COVID-19".

Chojnacka poinformowała, że rozpatrzono 107 spraw, z czego 58 wniosków spełniło warunki przyznania wsparcia na łączną kwotę 14 mln zł. Wsparcie finansowe wynosiło od 200 do 600 tys. zł na jednego wnioskodawcę.

W piątek sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przyjęła dezyderat opisujący problemy rybołówstwa rekreacyjnego i wzywający rząd do podjęcia dialogu.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pakamera
Po rybakach rekreacyjnych będą będą protestować plażowicze parawanowi.Bo piasek jest za gruby,ma brzydki kolor i jest go za mało.A co?.
marxs
to jakaś durnota niech idą protestować pod wypasionymi biskupimi kuriami to ci ich namówili do głosowania na PIS to teraz niech poproszą Panów Biskupów o drobne na chleb i musztardę
andregru
Rozumiem problemy rybaków ale władza nie powinna dopuszczać do całkowitego paraliżu przejazdu. Niech jadą przed sejm jak górnicy to ich szybciej zobaczą .
demeryt_69
Rozumiesz problemy rybaków? W cziom dieło?
jasiek2017
Niezły refleks. blokada była tydzień temu
andregru
To nowa dzisiejsza jesteś nie doinformowany .

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki