REKLAMA
WAŻNE

Promocje i zniżki na terminal płatniczy dla firm

2018-03-28 06:00
publikacja
2018-03-28 06:00

Terminal płatniczy z biegiem lat staje się podstawowym wyposażeniem firmy. Przedsiębiorcy, którzy chcą podnosić swoją konkurencyjność, muszą zapewnić klientom możliwość płacenia zarówno gotówkowo, jak i bezgotówkowo. W tym celu mogą sięgnąć po rządowy program wsparcia obrotu bezgotówkowego "Polska Bezgotówkowa" bądź skorzystać z promocji proponowanych przez banki.

Płatność kartą w każdym osiedlowym sklepie - takiego celu można by upatrywać w ostatniej intensywnej kampanii zachęcającej firmy do instalacji terminali płatniczych. Transakcje bezgotówkowe na dobre zagościły na polskim rynku. Zamiast portfela klienci coraz częściej noszą telefon albo kartę płatniczą. Możliwość płacenia w sposób bezgotówkowy, m.in. korzystając z terminala płatniczego, z jednej strony zwiększa komfort zakupów konsumentów, z drugiej - podnosi konkurencyjność biznesu. Wykorzystując te argumenty, rynek próbuje intensywnie zachęcać firmy do skorzystania z programu „Polska Bezgotówkowa”. Swoje sposoby zachęt mają też banki.

Terminal płatniczy sposobem na wzrost konkurencyjności firmy / fot. leungchopan / YAY Foto

Przyszłość bezgotówkowa?

Jeszcze parę lat temu posiadanie terminala płatniczego wiązało się z wysokimi kosztami dla przedsiębiorstwa, tj. koniecznością uciszania opłaty za dzierżawę, prowizji od transakcji, opłaty za instalację czy aktywację. Powodowało to, że małe firmy niechętnie sięgały po tego typu rozwiązanie, przez co ich klienci mieli możliwość płacenia za transakcje wyłącznie gotówką.

W br. wystartował program „Polska Bezgotówkowa”, który jest wspólną inicjatywą uczestników rynku usług płatniczych: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Chcą oni promować transakcje bezgotówkowe, a tym samym dać wybór konsumentom co do preferowanej formy płatności. Aby zachęcić firmy do instalacji terminali płatniczych, zostały jednocześnie obniżone koszty ich obsługi.

Na realizację programu przeznaczono ok. 600 mln zł, co w ciągu 3 lat ma przełożyć się na zwiększenie liczby terminali płatniczych o pół miliona. Na tym jednak nie koniec. W planach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii jest wprowadzenie przepisów, które zakładają, że obywatel będzie miał prawo płacenia elektronicznie w każdym sklepie, gdzie jest kasa fiskalna.

Tańszy terminal płatniczy nie dla wszystkich

Program „Polska Bezgotówkowa” skierowany jest głownie do przedsiębiorców z sektora handlowo-usługowego. Jego celem jest unowocześnienie ich biznesów, co ma się przełożyć na przyrost nowych klientów. Na rozpowszechnieniu płatności bezgotówkowych mają skorzystać wszyscy – przedsiębiorcy, poprzez obniżenie kosztów obsługi gotówki, natomiast konsumenci będą mieli większy komfort zakupów.

Program zakłada zniesienie kosztów instalacji terminala płatniczego oraz kosztów jego użytkowania przez przedsiębiorcę w ciągu pierwszych 12 miesięcy od momentu zainstalowania. Firma może otrzymać maksymalnie trzy terminale, w tym jeden terminal mPOS. Przy czym dla każdego terminala okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno. Firma nie ponosi również żadnych dodatkowych kosztów do czasu osiągnięcia na poszczególnych terminalach obrotu 100 tys. zł w skali 12 miesięcy. Jeśli obrót przekroczy tę kwotę, będą naliczane opłaty zgodne z umową z agentem rozliczeniowym.

Należy jednak pamiętać, że nie każda firma może skorzystać z programu i obniżyć koszt terminala płatniczego. Przedsiębiorca, który chce być uczestnikiem akcji „Polska Bezgotówkowa”, jest zobowiązany do spełnienia poniższych warunków:

  • nie przyjmować płatności bezgotówkowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy (nie posiadał umowy z agentem rozliczeniowym),
  • nie być operatorem automatów vendingowych i innych terminali samoobsługowych (biletomatów, parkomatów, bankomatów, itp.),
  • zobowiązać się do oznakowania swojej placówki handlowo-usługowej naklejkami z logo organizacji płatniczych oraz logo Polska Bezgotówkowa,
  • zobowiązać się, że nie będzie stosował opłat surcharge (dodatkowe opłaty od klientów płacących kartami),
  • do programu mogą przystąpić sieci handlowo-usługowe obejmujące mniej niż 5 placówek lub franczyzobiorcy działający w ramach franczyz, obejmujących nie więcej niż 5 placówek.

Co najważniejsze, przedsiębiorąca może przystąpić do programu wyłącznie jeden raz w trakcie jego trwania.

Banki kuszą promocjami

Terminale płatnicze niewątpliwie są dużym ułatwieniem zarówno dla kupujących, jak i sprzedawców, szczególnie działających w handlu czy usługach. Jednak rozważając nabycie urządzenia, przedsiębiorca przede wszystkim kalkuluje koszty, jakie przyjdzie mu ponieść za wdrożenie nowego rozwiązania. Okazuje się, że nie tylko w ramach akcji „Polska Bezgotówkowa” można obniżyć wydatki związane z nabyciem terminala. Również banki przygotowały promocje, które mają zachęcić do jego nabycia.

Promocje związane z terminalami płatniczymi dla klientów biznesowych

Nazwa banku

Szczegóły oferty

Alior Bank

Rachunek firmowy z terminalem płatniczym. Oferta skierowana jest do nowych klientów biznesowych banku, którzy, zamawiając terminal w pakiecie z Rachunkiem Partner, mogą liczyć na obniżenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności:

- 0 zł za instalację terminala i szkolenie z obsługi,

- 0 zł za serwis terminala,

- 0 zł za dostęp do raportów i faktur po zalogowaniu do Strefy Klienta PeP,

- 0 zł za całodobowe wsparcie techniczne, rozliczeniowe i informacyjne,

- miesięczna opłata za terminal od 30 zł netto,

- środki z transakcji dostępne następnego dnia roboczego na Rachunku Partner.

Oferta obowiązuje do odwołania.

BGŻ BNP Paribas

„300 zł na start”. Promocja skierowana jest do przedsiębiorców, którzy otworzą rachunek w banku oraz jednocześnie podpiszą umowę na terminal płatniczy. Akcja wspiera inicjatywę „Polska Bezgotówkowa”. Warunkiem otrzymania 300 zł w postaci vouchera jest:

- otwarcie pakietu w banku,

- podpisanie umowy o kartę płatniczą oraz jej aktywacja,

- zwarcie umowy na POS na okres co najmniej 24 miesięcy.

Jeśli zostaną spełnione warunki, uczestnik promocji otrzyma voucher Sodexo na kwotę 300 zł do wykorzystania w sieciach handlowych.

Oferta obowiązuje do 31 marca 2018 r.

BOŚ

Promocja konta firmowego z terminalem płatniczym. Zakładając Konto Elastyczne, przedsiębiorca może skorzystać z promocji, w której podpisując dodatkowo umowę na terminal płatniczy na okres 36 miesięcy, ponosi opłatę za jego dzierżawę w wysokości 1 zł/m-c przez okres 12 miesięcy.

Promocja obowiązuje do odwołania.

ING Bank Śląski

Terminal płatniczy za 0 zł przez 14 miesięcy. Na promocję składa się:

- udostępnienie terminala płatniczego za 0 zł przez 12 miesięcy w ramach programu wsparcia obrotu bezgotówkowego,

- udostępnienie terminala za 0 zł przez kolejne 2 miesiące w prezencie od banku,

- zwolnienie z opłat za obsługę transakcji na terminalu płatniczym wykonanych kartami Visa, Mastercard do obrotu nie większego niż 100 000 zł rocznie na jednym terminalu przez 12 miesięcy trwania Programu i 20 000 zł w 13 i 14 miesiącu trwania umowy,

- 3 rolki papieru do terminala płatniczego dostarczone z terminalem.

Z oferty mogą skorzystać zarówno małe, jak i duże firmy posiadające konto firmowe w ING. W ciągu 12 miesięcy od przystąpienia do Programu, mogą zamówić maksymalnie 3 terminale w ofercie specjalnej.

Oferta obowiązuje do odwołania.

Nest Bank

Premia powitalna przysługuje przedsiębiorcy, który w okresie trwania promocji spełni poniższe warunki stawiane przez bank:

- otworzy lub posiada BIZnest Konto,

- wyrazi zgodę na kontakt z bankiem w celu marketingowym,

- zawrze umowę o terminal płatniczy z First Data z oferty banku w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku, w którym została zawarta informacja o zainteresowaniu ofertą nabycia terminala,

- zapewni wpływy na rachunek z tytułu rozliczania transakcji opłacanych kartami.

Jednorazowa premia zostanie wypłacona w termie 30 dni kalendarzowych, po upływie miesiąca, w którym został spełniony ostatni z warunków uprawniających do uczestnictwa w promocji. Dodatkowo klient przez pierwsze 12 miesięcy nie ponosi opłat za dzierżawę terminala, brak opłat za aktywację i instalację terminala, w ramach programu „Polska Bezgotówkowa".

Oferta obowiązuje do dowołania.

SGB-Bank

Terminal płatniczy. Składając wniosek o terminal płatniczy, przedsiębiorcy mogą liczyć na opłatę za dzierżawę urządzenia w wysokości 1 zł przez 3 miesiące. Dodatkowo otrzymują możliwość bezpłatnego doładowania telefonów prepaid, dokonywania wypłat gotówki (cash back), transakcji w walucie karty, wsparcie techniczne 24h/7.

Oferta obowiązuje do odwołania.

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji udostępnionych przez banki, stan na 26.03.2018 r.

Przykładowo w BGŻ BNP Paribas oraz Nest Banku przedsiębiorcy mogą zgarnąć bonusy pieniężne pod warunkiem otwarcia konta firmowego oraz podpisania umowy o terminal płatniczy. ING Bank Śląski oferuje dzierżawę urządzenia za 0 zł przez 14 miesięcy, natomiast BOŚ Bank w ramach Konta Elastycznego proponuje opłatę za dzierżawę terminala w wysokości 1 zł przez okres 12 miesięcy, pod warunkiem podpisania umowy na 36 miesięcy.

Decyzja należy do firm

Działania podjęte przez rząd we współpracy z bankami mają na celu upowszechnienie płatności bezgotówkowych. Nie zmienia to jednak faktu, że przedsiębiorcy nie unikną dodatkowych kosztów. Okres promocyjny, w którym nie będą ponosić opłat za dzierżawę terminali płatniczych, wynosi raptem 12 miesięcy. Po tym czasie będą regulować opłaty zgodnie z cennikiem agenta rozliczeniowego.

/ Badanie #finanseprzyszlosci przeprowadzone przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium

Zgodnie z przyjętymi założeniami, przedsiębiorcy mogą zgłaszać swój udział do programu „Polska Bezgotówkowa” w ciągu 3 lat, czyli do końca 2020 r. Na chwilę obecną wyłącznie od nich zależy czy skorzystają z akcji, czy też pozostaną przy rozliczeniach gotówkowych. Jak pokazują wyniki badania IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium, 38 proc. badanych deklaruje, że w Polsce gotówka nigdy nie zniknie. Co jest niewątpliwie dobrą wiadomością dla małych firm, które rozliczają transakcje właśnie w tej formie.

Nie można jednak zamykać się na nowe rozwiązania, jeśli mogą one poprawić konkurencyjność firmy. Jak się okazuje, klienci banków, którzy mają do wyboru różnorodne sposoby płatności (gotówka, karta płatnicza, aplikacja mobilna, technologia HCE), najchętniej sięgają po tradycyjne plastikowe karty płatnicze. Według badania IBRiS, taką formę płatności wybiera ponad 50 proc. Polaków. Gotówką chce płacić co piąta osoba, natomiast w perspektywie dziesięciu lat ich udział obniży się do 13 proc. – Sądzę, że w najbliższym czasie płatności mobilne będą się rozwijać jeszcze szybciej. Sprzyjać temu będzie innowacyjność polskiego sektora bankowego, inicjatywy podejmowane przez rząd, rozwój cyfrowej administracji i digitalizacja kolejnych dziedzin życia. Nawet jeśli gotówka nie zniknie z obiegu, duża część osób wyjmie ją z portfela i przełoży do telefonu – mówi Tomasz Pol, dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Detalicznej w Banku Millennium.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
po_co
Pomysł genialny - jedno ALE.
Ale proszę zdecentralizować gotówkę i pozwolić na przechowywanie jej poza bankami. Banki powoli przechodzą na blockchain, a ta technologia pozwala na zamknięcie swoich pieniędzy w dwóch numerkach odpowiedzialnych za identyfikacje.

Natomiast jeżeli wirtualizacja gotówki ma przebiegać
Pomysł genialny - jedno ALE.
Ale proszę zdecentralizować gotówkę i pozwolić na przechowywanie jej poza bankami. Banki powoli przechodzą na blockchain, a ta technologia pozwala na zamknięcie swoich pieniędzy w dwóch numerkach odpowiedzialnych za identyfikacje.

Natomiast jeżeli wirtualizacja gotówki ma przebiegać tak jak w Grecji kilka lat temu to proszę wsadzić sobie terminale w wygodne miejsce, wolę monety i papier.
mhm
Grecja to dobry przykład, nawet, gdy tam tymczasowo wprowadzono limity na wypłaty gotówki z banków, to nie dotyczyło to płatności kartowych.

A pieniądz papierowy wielokrotnie już w różnych krajach unieważniano lub niekorzystnie dewaluowano...
mhm odpowiada mhm
https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Grecji-przybylo-milion-kart-platniczych-7272842.html

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki