REKLAMA

Prokuratura przesłuchała b. prezesa GetBacku Konrada Kąkolewskiego

2018-06-15 14:40
publikacja
2018-06-15 14:40

Prokuratura przesłuchała byłego prezesa zarządu spółki GetBack Konrada Kąkolewskiego w ramach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w spółce - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Jak przekazała prokurator, Kąkolewski został przesłuchany w charakterze świadka w ramach śledztwa prowadzonego przez warszawską prokuraturę regionalną, które zostało wszczęte po zawiadomieniach Komisji Nadzoru Finansowego ws. nieprawidłowości w spółce GetBack.

Jako pierwsze informacje o przesłuchaniu podało RMF FM.

Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., a w lipcu 2017 r. jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach przeprowadzonej pierwszej oferty publicznej.

W kwietniu GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBack. Stało się to po tym, gdy 16 kwietnia rano firma podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, że informacja została uzgodniona "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami". PKO BP i PFR zdementowały informacje, że prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF.

W efekcie całej sprawy rada nadzorcza GetBack odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada Kąkolewskiego ze stanowiska prezesa spółki, a rezygnację z funkcji członków zarządu złożyli Anna Paczuska oraz Marek Patuła. Rada oddelegowała Kennetha Williama Maynarda, przewodniczącego rady, do czasowego wykonywania czynności prezesa. 7 maja zrezygnował on z funkcji w zarządzie i radzie nadzorczej. Wcześniej z członkostwa w radzie nadzorczej zrezygnowała też Alicja Kornasiewicz.

9 maja Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej zdecydował o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego w trybie przyspieszonego postępowania układowego spółki GetBack.

Strata netto Grupy wyniosła w 2017 roku ok. 1,33 mld zł wobec 200 mln zł zysku rok wcześniej - wynika ze wstępnego, niezaudytowanego sprawozdania finansowego. Zgodnie z informacjami GetBack publikację raportu za I kwartał br. przesunięto z 30 maja na 29 czerwca.

Po zawiadomieniach Komisji Nadzoru Finansowego prokuratura wszczęła śledztwo. Chodzi o wyrządzenie szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenie ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. KNF zarzuciła byłemu kierownictwu spółki przeprowadzanie operacji finansowych, mających na celu uniknięcie realnej wyceny posiadanych przez spółkę pakietów wierzytelności.

W Prokuraturze Krajowej powstał zespół, który ma zbadać sprawę GetBack.

Według KNF, GetBack SA wyemitował obligacje o łącznej wartości 2,58 mld zł, których posiadaczami były 9242 podmioty, w tym 9064 osoby fizyczne i 178 instytucji finansowych.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pull_up
Czekam kiedy Silvio zwali winę na demografię.
doninik
Pewnie tak będzie. Padnie teoria o zadłużaniu się społeczeństwa z powodu małej liczby urodzeń. Powstaje wtedy firma windykacyjna itd.
cds_rate
W Polskim prawie jest tp po prostu zwykły świadek, dobry manager, który dzielnie zarządzał firmą tylko trochę mu nie wyszło.
Na pewno znajdzie naukowe uzasadnienie, dlaczego "jego interesy nie wyszły".
Do tego bidula i niezdara, upadło mu 6 laptopów na ziemię (jednocześnie), na tych komputerach były
W Polskim prawie jest tp po prostu zwykły świadek, dobry manager, który dzielnie zarządzał firmą tylko trochę mu nie wyszło.
Na pewno znajdzie naukowe uzasadnienie, dlaczego "jego interesy nie wyszły".
Do tego bidula i niezdara, upadło mu 6 laptopów na ziemię (jednocześnie), na tych komputerach były nieznaczące dowody zwykłego prowadzenia interesu....
A że nie wyszło... Trudno.
Może mu nawet przyznamy status ofiary? Na pewno będzie mógł w razie czego oskarżyć tych, co o nim źle będą pisać, z art 216, o naruszenie jego dobrego imienia i dóbr osobistych...
Takie mamy prawo w postkomunistycznym bajzlu.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki