REKLAMA

Producenci rolni piszą list w sprawie sytuacji polskiej żywności w Czechach

2016-07-21 16:02
publikacja
2016-07-21 16:02

Polscy producenci rolni apelują o reakcję w sprawie działań rządu w Czechach. Chodzi o kwestionowanie przez tamtejszego ministra rolnictwa Mariana Jureczka jakości polskiej żywności wysyłanej do tego kraju. W tym celu, nasi producenci wystosowali list do polskiego rządu, europarlamentu i Komisji Europejskiej.

Producenci rolni piszą list w sprawie sytuacji polskiej żywności w Czechach / YAY Foto

Szef Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora podkreśla, że zarzuty czeskich władz są bezpodstawne. Ponadto, narażają Polskę na utratę wiarygodności w oczach innych kontrahentów. "Nie możemy się zgodzić na kwestionowanie jakości naszych produktów. One przechodzą wszelkie badania na różnych stadiach produkcji przez instytucje notyfikowane przez Unię. Mamy naprawdę dobrej jakości produkt i będziemy walczyć o zbyt na wolnym europejskim rynku" - zaznacza prezes FBZPR.

Marian Sikora zauważa, że Czechy to jeden z czołowych importerów polskich produktów. Bezpodstawne oskarżenia w stosunku do naszej żywności pojawiają się tam regularnie. Konsumenci chętnie jednak po nią sięgają. "Przyjeżdżając do Polski Czesi kupują nasze produkty i zachwycają się nimi. Swoje nawyki przenoszą do ojczyzny. To może zagrażać rodzimym przedsiębiorstwom i stąd te ataki. Podejrzewa się nas także bezpodstawnie o dumping" - dodaje Marian Sikora.

Czeski minister rolnictwa podczas jednej z konferencji kwestionował jakość jaj pochodzących z Polski. Wbrew unijnym regulacjom, tamtejszy urząd kontrolujący żywność publikuje też nazwy przedsiębiorstw, których produkty mogą być "niewystarczającej jakości".

Polski resort rolnictwa w opublikowanym komunikacie zobowiązał się do "podjęcia stosownych działań w kierunku wyjaśnienia zaistniałej sytuacji".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Fedusio/sk

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~gizmo
A skody maja wystarczającą jakość dla polskiego konsumenta? Może warto to w końcu sprawdzić.
~Papi
"producenci wystosowali list do polskiego rządu, europarlamentu i Komisji Europejskiej." Czyżby rolnicy bali się nieudolności naszego rządu i muszą "donosić" do UE?
~dfhdf
Myślę, że nie masz pojęcia o czym piszesz i szukasz problemu gdzie go nie ma akurat. Nie chce mi się tego tłumaczyć. Poczytaj trochę a w pisiorów wal konkretnymi argumentami a nie domysłami
~Jasko
Ministra rolnictwa Czech - Marian Jureczek, odpowiednio "opiniuje" polską żywność w ramach hołubionej przez PiS solidarności wyszehradzkiej.
~Kuroznawca
Niewłaściwa jakość jaj - to chyba z pretensjami do kury ? :-)
~menotti
do tego, który ja karmi
~Oborowy odpowiada ~menotti
A może winny jest jakiś kogut bez jaj?
~adi
Jajka w Polsce faktycznie są coraz gorszej jakości, już nawet w markowych delikatesach ciężko o dobre jajka - coś jest na rzeczy, nie zwalałbym tego na złą wolę Czechów.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki