Prezydent proponuje zwolnienie z ZUS na 3 miesiące dla wszystkich firm

Pałac prezydencki proponuje, by wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ZUS na okres 3 miesięcy oraz by pomocą objęte zostały również firmy utworzone po 1 marca - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że propozycje zyskały akceptację premiera.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera)

Przedstawiłem premierowi Mateuszowi Morawieckiemu dwie propozycje wsparcia dla firm: zwolnienie wszystkich przedsiębiorców z ZUS na 3 miesiąc i objęcie pomocą w ramach tarczy antykryzysowej także firm, które rozpoczęły działalność przed 1 marca b.r. - powiedział prezydent Andrzej Duda.

"Przedstawiłem dzisiaj panu premierowi dwie propozycje, które są moim oczekiwaniami odpowiadającym na potrzeby przedsiębiorców, które zostały podniesione. Znalazło to akceptację i premiera, i pani minister rozwoju Jadwigi Emilewicz" - powiedział prezydent na czwartkowym briefingu prasowym

Jak zaznaczył, chodzi po pierwsze o to, by wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek do ZUS dla swoich pracowników przez trzy miesiące.

Druga propozycja, zaznaczył Duda, zakłada, że przepisami tarczy antykryzysowej i pomocą, która w jej ramach jest przewidziana, zostaną objęci wszyscy ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalności przed 1 marca 2020 r.

Rozwiązania rządowej "tarczy antykryzysowej" będą zmieniane w zależności od potrzeb, aby odpowiadały rzeczywistemu zapotrzebowaniu pracodawców i przedsiębiorców - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podczas czwartkowego briefingu prasowego podkreślił, że stale odbywają się konsultacje i rozmowy pomiędzy stroną rządowa i jego kancelarią na temat rozwiązań nazywanych "tarczą antykryzysową". "Te rozwiązania będą dalej, jak sądzę, modyfikowane, zmieniane w zależności od potrzeb, od sytuacji, od tego, jakie kolejne uzasadnione postulany i oczekiwania będą zgłaszane" - zapowiedział.

Prezydent podkreślił również, że czynione jest wszystko, aby przygotowywane przez rząd rozwiązania antykryzysowe odpowiadały rzeczywistemu zapotrzebowaniu pracodawców i przedsiębiorców, by pomogły zachować miejsca pracy.

Wyraził również nadzieję, że sytuacja epidemiczna w Polsce będzie niebawem opanowana na tyle, że możliwe będzie powolne zmniejszanie obostrzeń i powrót do "normalnego funkcjonowania". Zastrzegł, że decyzje w kwestii poszerzania lub zmniejszania obostrzeń należą do ministra zdrowia, którego wspierają eksperci, oraz do premiera.

"Mam nadzieję, że ta sytuacja będzie się poprawiała; natomiast stosownie do zapotrzebowania ta pomoc ekonomiczna ze strony państwa - w postaci zwolnień, pożyczek, kredytów, będzie oferowana jak najcelniej i przedsiębiorcy będą mogli z niej korzystać" - podkreślił Andrzej Duda.

Morawiecki odpowiada na propozycję Dudy

Premier Mateusz Morawiecki był pytany podczas czwartkowego briefingu prasowego, czy w pakiecie pomocy rządu planowanej dla przedsiębiorstw zostanie uwzględniony postulat prezydenta Dudy.

"W minioną niedzielę mieliśmy taką dużą sesję gospodarcza, także przy konsultacjach z pracodawcami. Ta propozycja, którą przedstawiliśmy, ona jest tożsama ze zwolnieniem pracodawcy z ZUS w tym sensie, że 50-procentowa ulga w ubezpieczeniu składek społecznych zarówno po stronie pracodawcy jak i pracobiorcy jest z punktu widzenia kosztów dla budżetu i korzyści dla przedsiębiorców na bardzo podobnym, jeśli nie identycznym poziomie" - stwierdził szef rządu. Jak dodał, w zasadzie ten postulat został bardzo głęboko przedyskutowany z przedsiębiorcami oraz m.in. z prezes ZUS.

Morawicki zaznaczył, że w nowym pakiecie pomocowym rządu, który został uchwalony w środę przez Sejm, "jest również wiele dodatkowych zwolnień z płatności na ubezpieczenia społeczne, czyli tradycyjny ZUS". "Apeluję, by Senat jak najszybciej zajął się tym pakietem, ponieważ on zawiera bardzo dużo korzystnych rozwiązań dla gospodarki, dla przedsiębiorców i dla pracowników; pakiet który pozwoli nam ratować miejsca pacy. Trzeba się zająć nim bardzo szybko, żeby stał się on rzeczywistością" - powiedział premier.

(PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

Źródło: PAP Biznes
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 meryt

Projekt Konfederacji zakłada "na stałe" powrót do XIX wieku z brakiem emerytur z ubezpieczenia społecznego.

"Zaznaczył, że projekt Konfederacji nie uwzględnia żadnych przerw, a jego celem jest to, żeby przedsiębiorcy mogli dobrowolnie i "na stałe" zrezygnować ze zryczałtowanego ZUS-u."

! Odpowiedz
5 8 33karol33

to pomysł Konfederacji

! Odpowiedz
5 19 sammler

A po wyborach podwyżka VAT-u? Nawet okazja się trafi - 1 lipca ma wejść nowa matryca VAT. Zmieni się tylko stawki i po kłopocie. Nawet nie trzeba się będzie napracować.

No i test przedsiębiorcy 2.0 w pakiecie antykryzysowym od Jadźki dopełni dzieła. Kto nie spełni jej wydumanych kryteriów, będzie musiał uregulować za 5 lat wstecz podatki wg skali (zamiast liniowego) bez prawa do odliczeń kup. I ZUS do wyrównania. Z odsetkami oczywiście.

Zapiszcie sobie link do tego komentarza i wróćcie tu w ciągu 1-2 lat. Później nie, bo kolejne wybory. Ale 1-2 lata to okres optymalny do uporania się z gospodarczymi skutkami wirusa, kiedy rząd uzna, że przedsiębiorców stać już na to, by wesprzeć nadwyrężony budżet.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 22 niedorzeczny

Na zdjęciu widać, jak panowie dają dobry przykład stosowania się do obowiązujących przepisów.

! Odpowiedz
8 78 czerwony_wiewior

Teraz właśnie najlepiej widać, że prezydent w Polsce jest zupełnie zbędny - i na dodatek bardzo kosztowny. Proponuję, żeby duda spokojnie zakończył kadencje, a następnego figuranta w ogóle nie wybierać. Funkcje żyrandolowe może pełnić marszałek sejmu, a w pozostałych sprawach prezydent i tak nie ma nic do gadania

! Odpowiedz
44 11 grzegorzkubik

Takie koronawirusy są potrzebne bo dopiero one uświadamiają co trzeba robić. Matka natura sama wymusza zmiany zgodne z naturą. Dobrze, że obecna władza potrafi być plastyczna i zmienić poglądy w czasach takich jakie właśnie mamy.

! Odpowiedz
2 16 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 5 antek10

Wg TSUE pis łamie konstytucję.

! Odpowiedz
81 11 grzegorzkubik

Wspaniały człowiek. Przy tym co robi 60% poparcia w dniu wyborów może go spotkać. Szacun.

! Odpowiedz
5 66 czerwony_wiewior

Grzesiu, Prima Aprilis był tydzień temu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.