Pałac prezydencki proponuje, by wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ZUS na okres 3 miesięcy oraz by pomocą objęte zostały również firmy utworzone po 1 marca - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że propozycje zyskały akceptację premiera.

Przedstawiłem premierowi Mateuszowi Morawieckiemu dwie propozycje wsparcia dla firm: zwolnienie wszystkich przedsiębiorców z ZUS na 3 miesiąc i objęcie pomocą w ramach tarczy antykryzysowej także firm, które rozpoczęły działalność przed 1 marca b.r. - powiedział prezydent Andrzej Duda.
"Przedstawiłem dzisiaj panu premierowi dwie propozycje, które są moim oczekiwaniami odpowiadającym na potrzeby przedsiębiorców, które zostały podniesione. Znalazło to akceptację i premiera, i pani minister rozwoju Jadwigi Emilewicz" - powiedział prezydent na czwartkowym briefingu prasowym
Jak zaznaczył, chodzi po pierwsze o to, by wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek do ZUS dla swoich pracowników przez trzy miesiące.
Druga propozycja, zaznaczył Duda, zakłada, że przepisami tarczy antykryzysowej i pomocą, która w jej ramach jest przewidziana, zostaną objęci wszyscy ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalności przed 1 marca 2020 r.
Rozwiązania rządowej "tarczy antykryzysowej" będą zmieniane w zależności od potrzeb, aby odpowiadały rzeczywistemu zapotrzebowaniu pracodawców i przedsiębiorców - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda podczas czwartkowego briefingu prasowego podkreślił, że stale odbywają się konsultacje i rozmowy pomiędzy stroną rządowa i jego kancelarią na temat rozwiązań nazywanych "tarczą antykryzysową". "Te rozwiązania będą dalej, jak sądzę, modyfikowane, zmieniane w zależności od potrzeb, od sytuacji, od tego, jakie kolejne uzasadnione postulany i oczekiwania będą zgłaszane" - zapowiedział.
Prezydent podkreślił również, że czynione jest wszystko, aby przygotowywane przez rząd rozwiązania antykryzysowe odpowiadały rzeczywistemu zapotrzebowaniu pracodawców i przedsiębiorców, by pomogły zachować miejsca pracy.
Wyraził również nadzieję, że sytuacja epidemiczna w Polsce będzie niebawem opanowana na tyle, że możliwe będzie powolne zmniejszanie obostrzeń i powrót do "normalnego funkcjonowania". Zastrzegł, że decyzje w kwestii poszerzania lub zmniejszania obostrzeń należą do ministra zdrowia, którego wspierają eksperci, oraz do premiera.
"Mam nadzieję, że ta sytuacja będzie się poprawiała; natomiast stosownie do zapotrzebowania ta pomoc ekonomiczna ze strony państwa - w postaci zwolnień, pożyczek, kredytów, będzie oferowana jak najcelniej i przedsiębiorcy będą mogli z niej korzystać" - podkreślił Andrzej Duda.
Morawiecki odpowiada na propozycję Dudy
Premier Mateusz Morawiecki był pytany podczas czwartkowego briefingu prasowego, czy w pakiecie pomocy rządu planowanej dla przedsiębiorstw zostanie uwzględniony postulat prezydenta Dudy.
"W minioną niedzielę mieliśmy taką dużą sesję gospodarcza, także przy konsultacjach z pracodawcami. Ta propozycja, którą przedstawiliśmy, ona jest tożsama ze zwolnieniem pracodawcy z ZUS w tym sensie, że 50-procentowa ulga w ubezpieczeniu składek społecznych zarówno po stronie pracodawcy jak i pracobiorcy jest z punktu widzenia kosztów dla budżetu i korzyści dla przedsiębiorców na bardzo podobnym, jeśli nie identycznym poziomie" - stwierdził szef rządu. Jak dodał, w zasadzie ten postulat został bardzo głęboko przedyskutowany z przedsiębiorcami oraz m.in. z prezes ZUS.
Morawicki zaznaczył, że w nowym pakiecie pomocowym rządu, który został uchwalony w środę przez Sejm, "jest również wiele dodatkowych zwolnień z płatności na ubezpieczenia społeczne, czyli tradycyjny ZUS". "Apeluję, by Senat jak najszybciej zajął się tym pakietem, ponieważ on zawiera bardzo dużo korzystnych rozwiązań dla gospodarki, dla przedsiębiorców i dla pracowników; pakiet który pozwoli nam ratować miejsca pacy. Trzeba się zająć nim bardzo szybko, żeby stał się on rzeczywistością" - powiedział premier.
(PAP)
autor: Monika Zdziera
mzd/ par/