REKLAMA

Prezydent proponuje zwolnienie z ZUS na 3 miesiące dla wszystkich firm

2020-04-09 12:48, akt.2020-04-09 14:26
publikacja
2020-04-09 12:48
aktualizacja
2020-04-09 14:26

Pałac prezydencki proponuje, by wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ZUS na okres 3 miesięcy oraz by pomocą objęte zostały również firmy utworzone po 1 marca - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że propozycje zyskały akceptację premiera.

fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera

Przedstawiłem premierowi Mateuszowi Morawieckiemu dwie propozycje wsparcia dla firm: zwolnienie wszystkich przedsiębiorców z ZUS na 3 miesiąc i objęcie pomocą w ramach tarczy antykryzysowej także firm, które rozpoczęły działalność przed 1 marca b.r. - powiedział prezydent Andrzej Duda.

"Przedstawiłem dzisiaj panu premierowi dwie propozycje, które są moim oczekiwaniami odpowiadającym na potrzeby przedsiębiorców, które zostały podniesione. Znalazło to akceptację i premiera, i pani minister rozwoju Jadwigi Emilewicz" - powiedział prezydent na czwartkowym briefingu prasowym

Jak zaznaczył, chodzi po pierwsze o to, by wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek do ZUS dla swoich pracowników przez trzy miesiące.

Druga propozycja, zaznaczył Duda, zakłada, że przepisami tarczy antykryzysowej i pomocą, która w jej ramach jest przewidziana, zostaną objęci wszyscy ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalności przed 1 marca 2020 r.

Rozwiązania rządowej "tarczy antykryzysowej" będą zmieniane w zależności od potrzeb, aby odpowiadały rzeczywistemu zapotrzebowaniu pracodawców i przedsiębiorców - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podczas czwartkowego briefingu prasowego podkreślił, że stale odbywają się konsultacje i rozmowy pomiędzy stroną rządowa i jego kancelarią na temat rozwiązań nazywanych "tarczą antykryzysową". "Te rozwiązania będą dalej, jak sądzę, modyfikowane, zmieniane w zależności od potrzeb, od sytuacji, od tego, jakie kolejne uzasadnione postulany i oczekiwania będą zgłaszane" - zapowiedział.

Prezydent podkreślił również, że czynione jest wszystko, aby przygotowywane przez rząd rozwiązania antykryzysowe odpowiadały rzeczywistemu zapotrzebowaniu pracodawców i przedsiębiorców, by pomogły zachować miejsca pracy.

Wyraził również nadzieję, że sytuacja epidemiczna w Polsce będzie niebawem opanowana na tyle, że możliwe będzie powolne zmniejszanie obostrzeń i powrót do "normalnego funkcjonowania". Zastrzegł, że decyzje w kwestii poszerzania lub zmniejszania obostrzeń należą do ministra zdrowia, którego wspierają eksperci, oraz do premiera.

"Mam nadzieję, że ta sytuacja będzie się poprawiała; natomiast stosownie do zapotrzebowania ta pomoc ekonomiczna ze strony państwa - w postaci zwolnień, pożyczek, kredytów, będzie oferowana jak najcelniej i przedsiębiorcy będą mogli z niej korzystać" - podkreślił Andrzej Duda.

Morawiecki odpowiada na propozycję Dudy

Premier Mateusz Morawiecki był pytany podczas czwartkowego briefingu prasowego, czy w pakiecie pomocy rządu planowanej dla przedsiębiorstw zostanie uwzględniony postulat prezydenta Dudy.

"W minioną niedzielę mieliśmy taką dużą sesję gospodarcza, także przy konsultacjach z pracodawcami. Ta propozycja, którą przedstawiliśmy, ona jest tożsama ze zwolnieniem pracodawcy z ZUS w tym sensie, że 50-procentowa ulga w ubezpieczeniu składek społecznych zarówno po stronie pracodawcy jak i pracobiorcy jest z punktu widzenia kosztów dla budżetu i korzyści dla przedsiębiorców na bardzo podobnym, jeśli nie identycznym poziomie" - stwierdził szef rządu. Jak dodał, w zasadzie ten postulat został bardzo głęboko przedyskutowany z przedsiębiorcami oraz m.in. z prezes ZUS.

Morawicki zaznaczył, że w nowym pakiecie pomocowym rządu, który został uchwalony w środę przez Sejm, "jest również wiele dodatkowych zwolnień z płatności na ubezpieczenia społeczne, czyli tradycyjny ZUS". "Apeluję, by Senat jak najszybciej zajął się tym pakietem, ponieważ on zawiera bardzo dużo korzystnych rozwiązań dla gospodarki, dla przedsiębiorców i dla pracowników; pakiet który pozwoli nam ratować miejsca pacy. Trzeba się zająć nim bardzo szybko, żeby stał się on rzeczywistością" - powiedział premier.

(PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (56)

dodaj komentarz
meryt
Projekt Konfederacji zakłada "na stałe" powrót do XIX wieku z brakiem emerytur z ubezpieczenia społecznego.

"Zaznaczył, że projekt Konfederacji nie uwzględnia żadnych przerw, a jego celem jest to, żeby przedsiębiorcy mogli dobrowolnie i "na stałe" zrezygnować ze zryczałtowanego ZUS-u."
33karol33
to pomysł Konfederacji
sammler
A po wyborach podwyżka VAT-u? Nawet okazja się trafi - 1 lipca ma wejść nowa matryca VAT. Zmieni się tylko stawki i po kłopocie. Nawet nie trzeba się będzie napracować.

No i test przedsiębiorcy 2.0 w pakiecie antykryzysowym od Jadźki dopełni dzieła. Kto nie spełni jej wydumanych kryteriów, będzie musiał uregulować
A po wyborach podwyżka VAT-u? Nawet okazja się trafi - 1 lipca ma wejść nowa matryca VAT. Zmieni się tylko stawki i po kłopocie. Nawet nie trzeba się będzie napracować.

No i test przedsiębiorcy 2.0 w pakiecie antykryzysowym od Jadźki dopełni dzieła. Kto nie spełni jej wydumanych kryteriów, będzie musiał uregulować za 5 lat wstecz podatki wg skali (zamiast liniowego) bez prawa do odliczeń kup. I ZUS do wyrównania. Z odsetkami oczywiście.

Zapiszcie sobie link do tego komentarza i wróćcie tu w ciągu 1-2 lat. Później nie, bo kolejne wybory. Ale 1-2 lata to okres optymalny do uporania się z gospodarczymi skutkami wirusa, kiedy rząd uzna, że przedsiębiorców stać już na to, by wesprzeć nadwyrężony budżet.
niedorzeczny
Na zdjęciu widać, jak panowie dają dobry przykład stosowania się do obowiązujących przepisów.
czerwony_wiewior
Teraz właśnie najlepiej widać, że prezydent w Polsce jest zupełnie zbędny - i na dodatek bardzo kosztowny. Proponuję, żeby duda spokojnie zakończył kadencje, a następnego figuranta w ogóle nie wybierać. Funkcje żyrandolowe może pełnić marszałek sejmu, a w pozostałych sprawach prezydent i tak nie ma nic do gadania
grzegorzkubik
Takie koronawirusy są potrzebne bo dopiero one uświadamiają co trzeba robić. Matka natura sama wymusza zmiany zgodne z naturą. Dobrze, że obecna władza potrafi być plastyczna i zmienić poglądy w czasach takich jakie właśnie mamy.
antek10
Wg TSUE pis łamie konstytucję.
grzegorzkubik
Wspaniały człowiek. Przy tym co robi 60% poparcia w dniu wyborów może go spotkać. Szacun.
czerwony_wiewior
Grzesiu, Prima Aprilis był tydzień temu

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki