Prezydent podpisał nowelę ustawy dot. nadzoru nad rynkiem finansowym

Ochrona klientów firm pożyczkowych m.in. przed naliczaniem ogromnych kosztów ich zaciągania to cel tzw. ustawy antylichwiarskiej, która podpisał prezydent Andrzej Duda - poinformowała w środę prezydencka kancelaria.

Prezydent Polski, Andrzej Duda
Prezydent Polski, Andrzej Duda (fot. DAREK REDOS / EastNews)

Chodzi o nowelizację ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, która została uchwalona na początku tego miesiąca.

"Celem ustawy jest zwiększenie poziomu ochrony konsumentów korzystających z usług finansowych firm udzielających kredytów konsumenckich, które nie są objęte obowiązkiem uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie tego rodzaju działalności" - wskazała prezydencka kancelaria w komunikacie.

"Analiza przepisów prawnych odnoszących się do funkcjonowania podmiotów świadczących usługi finansowe, dokonana przez grupę roboczą Komitetu Stabilności Finansowej, wykazała potrzebę usprawnienia istniejących mechanizmów oraz wprowadzenia rozwiązań umożliwiających identyfikację i odpowiednio szybkie reagowanie w odniesieniu do podmiotów naruszających prawo" - dodano.

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Ile będzie mogła kosztować pożyczka?

Po kilkunastu miesiącach prac podjętych z inicjatywy Ministerstwa Finansów projekt ustawy wprowadzającej zmiany m.in. w ustawie o kredycie konsumenckim jest coraz bliższy wejściu w życie. Nowe prawo ma szansę mocno wpłynąć na praktyki pożyczkodawców, dotyka bowiem zagadnień, które obecnie nie są w żaden sposób uregulowane – opłat i prowizji.

Warto przypomnieć, że ograniczenie dodatkowych kosztów nie jest nowym pomysłem. Przed zmianą ustawy w 2011 r. obowiązywał 5-procentowy limit opłat związanych z kredytem konsumenckim. Wraz z tzw. ustawą antylichwiarską miał chronić przed narzucaniem przez pożyczkodawców nadmiernie wysokiej ceny pieniądza.

Czytaj więcej

Ustawa, której większość zapisów ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia, ma chronić klientów firm pożyczkowych przed zawyżonymi kosztami kredytów i pożyczek. Ponadto mają umożliwić łatwiejsze eliminowanie oszustów z rynku finansowego.

Nowe regulacje przewidują, że firmy pożyczkowe będą mogły prowadzić działalność wyłącznie w formie spółki akcyjnej bądź sp. z o.o. Minimalny kapitał zakładowy takiej firmy będzie musiał wynosić 200 tys. zł i być pokryty wyłącznie wkładem pieniężnym.

W ustawie określono maksymalną wysokość odsetek za opóźnienia w spłacie pożyczki: w skali roku nie będą mogły one przekroczyć sześciokrotności wysokości stopy lombardowej NBP. Wprowadzono też definicję kosztów pozaodsetkowych, za które będą uważane wszystkie koszty związane z kredytem, z wyjątkiem odsetek. Wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu ma być obliczana w zależności m.in. od czasu, na jaki została zaciągnięta pożyczka oraz jej wielkości, na podstawie specjalnego wzoru.

Osoby korzystające z usług firm pożyczkowych będą miały też prawo do zwrotu kredytu bez odsetek w przypadku, gdy kredytodawca przekroczy ustawowy limit kosztów pozaodsetkowych.

Nowe regulacje mają ponadto umożliwić KNF prowadzenie postępowań wyjaśniających wobec tych podmiotów, co do których Komisja nabierze wątpliwości. Wprowadzane zmiany mają też pozwolić na efektywniejszą współpracę nadzorcy z prokuraturą.

Zgodnie z ustawą postępowanie KNF nie będzie mogło trwać dłużej niż pół roku od czasu zarządzenia takiej kontroli, a jeśli kontrolowany podmiot będzie je utrudniał, grozić mu może grzywna do 500 tys. zł bądź kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Firmy pożyczkowe będą zobowiązane też do dostarczenia wszystkich oczekiwanych i żądanych dokumentów przez KNF. Komisja będzie też mogła zająć nośniki czy dokumenty.

Nowe przepisy mają zapobiec takim aferom jak np. w przypadku Amber Gold. Zgodnie z aktem oskarżenia, w latach 2009-12 w ramach tej tzw. piramidy finansowej oszukano niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia ich mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. (PAP)

rbk/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 ~papa

Jeżeli w dużym tradycyjnym banku oferują mi kredyt na 11 % i prowizję 20% i obowiązkowe ubezpieczenie - czy to nie LICHWA? I dlaczego nie dają mi 20 % prowizji za lokatę?

! Odpowiedz
2 2 ~miro

pożycze 10 zł na 50 %, zbieram na maybacha

! Odpowiedz
14 6 ~Alii

Yhym. Jak by ludzie oddawali pozczone pieniadze w termunie to nie bylaby potrzeba taka ustawa ale ze jest jak jest i ludzie maja gdzies oddawanie pieniedzy i firmy naliczaja swoje koszty to co w tym dziwnego? Obsluga dlugu tez kosztuje! Po za tym zobaczymy jak piszczec beda osoby pozyczajace od tykich firm jak taka ustawa wejdzie.

! Odpowiedz
2 3 ~kola

no, jak nie w termunie, to tak... pamiętaj jednak, że to ryzyko zawodowe - nikt nie każe prowadzić takiego risky biznesu, można przecież budować domy a nie kasę pożyczać...

! Odpowiedz
2 13 ~phbolo

Nowe przepisy mają zapobiec takim aferom jak np. w przypadku Amber Gold - co ma wspólnego Amber Gold, który zbierał depozyty od klientów- z firmami, które pożyczają pieniądze z własnych środków?

! Odpowiedz
3 11 ~plazowicz

Polecam oparty na faktach niezły polski film (co rzadkie) "Dług".

! Odpowiedz
3 8 ~plazowicz

Mafia (ta prawdziwa, wożąca dłużnika do lasu) pożyczy na dowolnie wysoki procent...

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 34 ~endi

Największą lichwę stosuje obecnie państwo polskie , Oprocentowanie Odsetek Ustawowych wynosi obecnie sic ! 8% , co przy deflacji wynosi realnie 8,7% . W Niemczech oprocentowanie odsetek ustawowych od 2000 roku wynosi STALE 4% , u nas w analogicznym okresie wynosiły 30 % , 20 % , 13% .....i to jest prawdziwa lichwa w majestacie " prawa "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 1 ~plutarch

rosyjskie?

! Odpowiedz