REKLAMA

Prezes ZUS ws. pełnego oskładkowania: potrzebna kompleksowa reforma upraszczająca system

2020-12-01 11:31
publikacja
2020-12-01 11:31
Prezes ZUS ws. pełnego oskładkowania: potrzebna kompleksowa reforma upraszczająca system
Prezes ZUS ws. pełnego oskładkowania: potrzebna kompleksowa reforma upraszczająca system
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Od lat jest jasne, że potrzeba kompleksowej reformy upraszczającej system, która zwiększyłaby pewność prawa i rozliczenia z ZUS oraz ukróciłaby wiele schematów unikania oskładkowania - przekonywała we wtorek prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Fundacja Instrat przygotowała na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych raport pt. "Pełne dochody - niepełne składki. Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych i konsekwencje dla systemu ubezpieczeń społecznych. Nadmierne wykorzystywanie umów zleceń, niejasny i skomplikowany system rozliczania oraz pogłębienie niesprawiedliwości społecznej - to główne wnioski płynące z tego raportu.

Podczas prezentacji raportu prezes ZUS mówiła, że "obecnie obowiązujące zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne są skomplikowane, generując koszty administracyjne po stronie firm oraz państwa, a także przyczyniając się do błędów i ułatwiając nadużycia".

Ponadto, jej zdaniem, są też "osobliwością na skalę europejską". "Nigdzie indziej na Starym Kontynencie nie jest możliwe, aby umowa, która generuje dla zatrudnionego największy dochód, nie pracowała na jego emeryturę" - wyjaśniła Uścińska. I dodała, że "od lat jest jasne, że potrzeba kompleksowej reformy upraszczającej system, która zwiększyłaby pewność prawa i rozliczenia z ZUS oraz ukróciłaby wiele schematów unikania oskładkowania".

Z kolei wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazywał, że "obecnie funkcjonujące rozwiązania w zakresie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorców mogą negatywnie odbić się na wysokości świadczeń emerytalnych i rentowych wypłacanych osobom pracującym na podstawie umowy zlecenia". To - mówił - kłóci się to z polityką prospołeczną rządu, dlatego wciąż prowadzone są rozmowy o reformie oraz poszukiwane są rozwiązania, które przyniosłyby korzyść Polakom.

"Dążymy do tego, by Polacy otrzymywali jak najwyższe świadczenia emerytalne, które pozwolą godnie przeżyć jesień życia. Obecne rozwiązania tego nie gwarantują, dlatego analizujemy różne warianty i rozmawiamy z naszymi partnerami społecznymi o rozwiązaniach korzystnych dla osób pracujących na umowach zlecenia" - mówił Szwed.

"Bierzemy pod uwagę nie tylko bieżącą sytuację, ale również zachodzące trendy demograficzne i procesy starzenia się społeczeństwa. Z tej perspektywy kluczowe jest wypracowanie takich rozwiązań, które w odpowiedni sposób zabezpieczą przyszłych emerytów. W tym kierunku zmierzamy" - deklarował.

W raporcie wskazano m.in., że potencjalna reforma mająca na celu ujednolicenie zasad naliczania i odprowadzania składek dla zatrudnionych ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń społecznych będzie skierowana na poprawę dostępu do świadczeń krótkoterminowych (tzw. wypadkowego oraz chorobowego), wyższy kapitał emerytalny i w konsekwencji wyższą emeryturę - prowadząc do urzeczywistnienia konstytucyjnej zasady sprawiedliwości społecznej. To - podkreślono - szczególnie ważne dla zatrudnionych w branżach dotkniętych kryzysem, tj. kultury lub gastronomii.

Zdaniem autorów raportu, pełne oskładkowanie dochodów przyniosłoby szereg korzyści również pracodawcom, bo uwolniłoby ich od ryzyka rozliczania składek za ubezpieczonego, który pracuje w kilku miejscach. Ograniczenie arbitrażu pomiędzy istniejącymi formami zatrudnienia mogłoby również przyczynić się do wyrównania warunków konkurencji oraz odciążenia płatników i administracji publicznej z ryzyka, na które dziś - wskazano - wszyscy są wystawieni.

Pełny raport można znaleźć na stronie www.instrat.pl/zbieg-raport-zus.

Autor: Dorota Stelmaszczyk

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (7)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
Reforma to by była jakby tą piramidę której sam koszt personelu i infrastruktury kosztuje grube miliardy- zlikwidować.
barysza51
A rozwiązanie w dobie powszechnej komputeryzacji jest proste.
Oskładkować wszystko do 30-krotności dochodów.
A potem hulaj dusza ...
jes
Czyli co? W końcu zlikwidujemy KRUS czy tylko jak zwykle dowali się więcej tym słabszym grupom zawodowym i tym co pracują na etacie?
bogdant
Oskładkowanie każdego dochodu to ma być kompleksowa reforma?
A gdzie likwidacja swietych krow systemu emerytalnego? wlaczenie rolników? obniżenie skladek (bo jesli mamy placic od kazdego dochodu, to pasowaloby mniejszy procent)? obniżenie wypłat z systemu - ku emeryturze obywatelskiej (bo na wyplaty emerytur prezesom na obecnych
Oskładkowanie każdego dochodu to ma być kompleksowa reforma?
A gdzie likwidacja swietych krow systemu emerytalnego? wlaczenie rolników? obniżenie skladek (bo jesli mamy placic od kazdego dochodu, to pasowaloby mniejszy procent)? obniżenie wypłat z systemu - ku emeryturze obywatelskiej (bo na wyplaty emerytur prezesom na obecnych zasadach systemu na pewno nie bedzie stac).
Ale przede wszystkim cel jest źle ustawiony - to nie ma byc reforma dla dobra emerytow, tylko pracowników - którzy pozniej zostaną emerytami.
Jedyny wniosek z ktorym można się zgodzić to że potrzebna jest kompleksowa reforma.
barysza51
Chyba nie wiesz nic o obecnych zasadach. Ci prezesi odprowdzają składkę do limiytu 30-krotności ZUS i z tego kapitału mają wyliczaną emeryturę. Więc taki prezes na emeryturze będzie miał około 10-15 tysięcy, czyli 10% albo i mniej tego co zarabia jako prezes.
bogdant odpowiada barysza51
Wiem wiecej niz Ci sie wydaje...
Polecam przeczytac artykul - dowiesz się co za uproszczenie proponują konsultanci,
a pozniej przeczytaj jeszcze raz mój komentarz na temat systemu po implementacji ich propozycji.
anty12
PiS na zmiane ma 2 jazdy: straszonko i obiecywanko. Dzis na banie wjechalo obiecywanko bo widza ze straszonko nie dziala.Program chcemy+ w pelnej krasie. Wszyscy chca tylko banda pis czeka na kartofla.

Powiązane: ZUS po nowemu. Reforma systemu ubezpieczeń społecznych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki