REKLAMA

Prezes ZUS: 14. emerytura lepsza niż dwie waloryzacje

2022-07-12 06:52
publikacja
2022-07-12 06:52
Prezes ZUS: 14. emerytura lepsza niż dwie waloryzacje
Prezes ZUS: 14. emerytura lepsza niż dwie waloryzacje
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo systemu emerytalnego, 13. i 14. emerytura są lepszymi rozwiązaniami niż na przykład dwie waloryzacje – mówi w piątkowym wywiadzie dla "Super Expressu" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pytano m.in. o to, kiedy ruszy wypłata 14. emerytur. "Jesteśmy w czasie przygotowywania wypłaty 14. emerytury. To kluczowe świadczenie dla 9 mln emerytur, zwłaszcza w sytuacji obecnej wysokiej inflacji" - podkreśliła Uścińska. Dodała, że wypłaty 14. emerytury rozpoczną się 25 sierpnia.

"To będzie pierwszy termin, w którym seniorzy otrzymają to świadczenie wraz z emeryturą główną. A potem 14. emerytura będzie wypłacona odpowiednio 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Wrześniowe terminy są dla osób z systemu mundurowego i osób pobierających świadczenia przedemerytalne. W przypadku systemu rolniczego, zwłaszcza przypadku osób otrzymujących świadczenie rzadziej niż raz na miesiąc, ustawodawca przewiduje wypłacenie +14+ w październiku" - poinformowała.

W wywiadzie dla "SE" prezes ZUS została również zapytana czy zamiast 13. i 14. emerytury lepsze byłyby częstsze waloryzacje. "Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo systemu emerytalnego, 13. i 14. emerytura są lepszymi rozwiązaniami niż na przykład dwie waloryzacje" - oceniła.

"Waloryzacja świadczeń jest trwałym instrumentem. W tym roku była ona wysoka i wynosiła 7 proc., co wiąże się z zaciągnięciem na trwałe zobowiązania w wysokości kilkunastu miliardów złotych. Tym samym będą rosły zobowiązania w kolejnych latach na wypłaty świadczeń emerytalnych. Natomiast z punktu widzenia bezpieczeństwa Funduszu Emerytalnego bezpieczniejsze jest rozwiązanie, kiedy państwo interweniuje poprzez środki pochodzące z budżetu państwa i wypłaca świadczenia jednorazowe w postaci 13. i 14. emerytury" - wyjaśniła prezes ZUS. (PAP)

bf/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (8)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Kazali Gertrudzie pitolić głupoty to pitoli. Przecież wypłata dodatkowych świadczeń to więcej pracy, obliczeń i co za tym idzie więcej kosztów po stronie ZUS, aniżeli solidna waloryzacja. Elektorat PIS kompletnie nic nie kuma. Przykład: Tłumaczyłem pewnej emerytce o niewysokiej emeryturze, że w zeszłym roku za jedną emeryturę kupiła Kazali Gertrudzie pitolić głupoty to pitoli. Przecież wypłata dodatkowych świadczeń to więcej pracy, obliczeń i co za tym idzie więcej kosztów po stronie ZUS, aniżeli solidna waloryzacja. Elektorat PIS kompletnie nic nie kuma. Przykład: Tłumaczyłem pewnej emerytce o niewysokiej emeryturze, że w zeszłym roku za jedną emeryturę kupiła sobie 3 tony węgla. Dziś za dwie "ekstra" emerytury, kupi max 1,5 tony, a ta nadal w kółko, że "PIS jej dał" (a że więcej po cichu zabrał to nie widzi).
rekin1986
14 można dać albo i nie a waloryzacji się nie cofnie i tu jest pies pogrzebany .

Jak się nie chce na starość zostać z garścią ryżu to najlepiej przed czasem kupić sobie chociaż z 1 mieszkanie na wynajem i trochę papierów wartościowych na GPW typowo pod dywidendę i z tego mieć uzupełnienie do emerytury

Siostra
14 można dać albo i nie a waloryzacji się nie cofnie i tu jest pies pogrzebany .

Jak się nie chce na starość zostać z garścią ryżu to najlepiej przed czasem kupić sobie chociaż z 1 mieszkanie na wynajem i trochę papierów wartościowych na GPW typowo pod dywidendę i z tego mieć uzupełnienie do emerytury

Siostra mojego prezesa kupiła sobie na kredyt 4 mieszkania we Wrocławiu na wynajem na pokoje dla studentów i spłaca to z wynajmu w razie gdyby jej raty miały podskoczyć to ma poduszkę finansową i sobie nadpłaca do przodu by anulować odsetki . To jest jej zabezpieczenie na starość na państwową emeryturę nie liczy bo nie wie czy dożyje a w razie gdyby nasze państwo miało być niewypłacalne to zawsze może je sprzedać za dewizy albo aktualizować cenę wynajmu do realiów gospodarki
andriej_duda
Jasne ze lepsza! Zawsze to lepiej rozdać swoim wolakom po tysiaku (który im sie należy) niż wykształciuchom to co im się nie należy! A najlepsi sa już w ogóle rolnicy - dzieki ustawie mogą przejsc na emeryture, nie przechodząc na emeryture :) Tez byściue chcieli szarpać emerytuke na etacie placac za nia w dodatku 5 stów sklladki Jasne ze lepsza! Zawsze to lepiej rozdać swoim wolakom po tysiaku (który im sie należy) niż wykształciuchom to co im się nie należy! A najlepsi sa już w ogóle rolnicy - dzieki ustawie mogą przejsc na emeryture, nie przechodząc na emeryture :) Tez byściue chcieli szarpać emerytuke na etacie placac za nia w dodatku 5 stów sklladki raz na kwartal zamiast zusu i nara?
jjmm2u
14. emerytura lepsza niż dwie waloryzacje. Lepsza dla ZUS i budżetu nie dla emerytów.
fakt2
Pani Gertruda mówi bzdury, gdyż tzw 14 emeryturę nie dostają wszyscy, a część świadczeniobiorców, inna część świadczeniobiorców dostaje tylko jakąś jej część. Natomiast waloryzacja emerytur obejmuje wszystkich świadczeniobiorców. W ZWIĄZKU Z TYM JEST TO ZWYKŁE OKRADANIE CZĘŚCI ŚWIADCZENIOBIORCÓW Z NALEŻNEJ IM WALORYZACJI ŚWIADCZEŃ Pani Gertruda mówi bzdury, gdyż tzw 14 emeryturę nie dostają wszyscy, a część świadczeniobiorców, inna część świadczeniobiorców dostaje tylko jakąś jej część. Natomiast waloryzacja emerytur obejmuje wszystkich świadczeniobiorców. W ZWIĄZKU Z TYM JEST TO ZWYKŁE OKRADANIE CZĘŚCI ŚWIADCZENIOBIORCÓW Z NALEŻNEJ IM WALORYZACJI ŚWIADCZEŃ W ZWIĄZKU Z WYKREOWANĄ PRZEZ PIS INFLACJĄ. CZYLI ZDEFINIOWANIE PRZEZ TZW. zjednoczoną prawicę PRAWDZIWEGO ZNACZENIA POJĘCIA prawo i sprawiedliwość.
polityka_to_nie_ekonomia
Czyli liczy się bezpieczeństwo systemu emerytalnego a nie obywatele. Nieźle. A tak na serio im wyższą kto ma emeryturę tym mniej mu się te 13 i 14 emerytury opłacają.
friedens
Inflacja 300%! Dolar po 100 PLN! Polska w ruinie! Chwała Balbinie!
rene-artois
A jeszcze lepiej dać jeszcze 15tke i 16tke..ku chwale inflacji.

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki