
Prezes UOKiK wszczął postępowania wobec sieci handlowych Kaufland Polska Markety, Eurocash i Intermarche podejrzewanych o nieuczciwe stosowanie wstecznych rabatów - poinformował UOKiK na stronie internetowej. Za podobne praktyki został niedawno ukarany Jeronimo Martins Polska, właściciel sklepów Biedronka.
Zastrzeżenia prezesa UOKiK budzi m.in. wsteczne ustalanie rabatów i warunków handlowych w relacjach z dostawcami produktów rolno-spożywczych. Pierwszym efektem analizy jest wszczęcie trzech postępowań wyjaśniających, które dotyczą spółek: Kaufland Polska Markety, Eurocash (organizator licznych sieci sklepów, m.in. ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Gama, Groszek i Euro Sklep) oraz SCA PR Polska (spółka odpowiedzialna za zakupy w sieci Intermarche).
Rabaty retrospektywne (rabaty retro) odnoszą się do zakupów dokonanych w przeszłości. Występują między innymi w relacjach pomiędzy sieciami handlowymi a dostawcami produktów rolno-spożywczych. Stosowane są różne systemy wstecznego przyznawania rabatów. W niektórych sytuacjach dostawca zawierając umowę nie jest w stanie określić, czy i w jakiej wysokości będzie musiał go przyznać sieci handlowej oraz na podstawie jakich kryteriów. Takie praktyki mogą być uznane za niedozwolone działanie silniejszej strony umowy, stanowiące nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.
Ze wstępnych ustaleń Urzędu wynika m.in., że przedsiębiorcy zawierają z dostawcami produktów rolno-spożywczych umowy dotyczące warunków handlowych (w tym warunków rabatowania) na dany rok z opóźnieniem – w takich sytuacjach ustalenia mają wsteczną moc obowiązywania. Dostawcy przez długi czas mogą zatem nie znać warunków, na jakich dostarczają produkty rolno-spożywcze do sieci. Ponadto mogą również występować sytuacje, w których dostawcy zostają obciążeni dodatkowymi rabatami, nieprzewidzianymi w pierwotnych umowach o dostawy.
Za podobne praktyki została ukarana spółka Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka. Prezes UOKiK nałożył na tę spółkę ponad 723 mln zł kary za wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Według urzędu spółka w nieuczciwy sposób zarabiała kosztem dostawców produktów spożywczych. Jerónimo Martins Polska ocenia, że decyzja UOKiK jest niesprawiedliwa i zamierza wejść na drogę sądową. (PAP Biznes)
pr/ ana/