REKLAMA

Prezes PSL: Przygotowujemy ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców

2022-08-09 12:49
publikacja
2022-08-09 12:49
Prezes PSL: Przygotowujemy ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców
Prezes PSL: Przygotowujemy ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców
fot. Marcin Banaszkiewicz / / FotoNews

Przygotowujemy ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców, która analogicznie jak ta dla odbiorców indywidualnych ma zmniejszyć skutki podwyżek cen energii i ciepła - powiedział we wtorek PAP.PL szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"To ma być wsparcie finansowe, analogiczne jak dla odbiorców indywidualnych, oczywiście określone w sposób procentowy. Pracujemy teraz nad tymi rozwiązaniami, żeby na najbliższe posiedzenie Sejmu, a mam nadzieję, że będzie jednak Sejm zwołany wcześniej niż we wrześniu, będziemy na to gotowi" - powiedział szef PSL w Studiu PAP.

Zapytany, w jaki sposób miałaby być wyliczana pomoc dla przedsiębiorstw, odpowiedział, że być może będzie to uzależnione od zużycia energii. "Pewnie tutaj zużycie energii będzie stanowiło ważny element, ponieważ są firmy, które są bardzo energochłonne" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL podkreślił, że chodzi o wsparcie dla małych i średnich firm. "Wielcy sobie poradzą, ale małe i średnie przedsiębiorstwa, to jest sól polskiej ziemi (...) to jest miejsce wzrostu gospodarczego, więc im trzeba pomóc" - stwierdził. Dodał, że obecnie z rosnącymi cenami energii bardzo duży problem mają m.in. piekarnie, cukiernie czy pralnie chemiczne, a prowadzący takie firmy przychodzą do przedstawicieli PSL, przedstawiając swoją sytuację.

"Oni mówią - ceny mąki wysokie, ceny pracowników wysokie, ceny energii coraz wyższe, te małe rzemieślnicze piekarnie niestety zaczynają się zamykać" - powiedział.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zapytany, czy spodziewa się, że zapowiadany przez niego projekt znajdzie szerokie poparcie w Sejmie odpowiedział, że tak. "Wierzę, że partie, które są dzisiaj po drugiej stronie do obozu rządzącego, te formacje demokratyczne, poprą to oczywiście - jestem o tym przekonany. Jak będzie mądra partia rządząca, to też to poprze" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Na pytanie, skąd rząd miałby wziąć środki na kolejne wsparcie, odpowiedział, że "należy uruchomić środki europejskie".

"Jest proste rozwiązanie na 250 mld zł w Polsce, żeby nie wydawać pieniędzy na inne rzeczy, tylko z tych pieniędzy europejskich czerpać na duże inwestycje, a bieżące dochody państwa przeznaczyć na akcję ratunkową dla obywateli, żeby mieli ciepło w zimie i dla przedsiębiorców, żeby utrzymali swoje małe i średnie przedsiębiorstwa" - powiedział lider PSL.

W piątek w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że rząd przygotował kompleksowe rozwiązanie dla indywidualnych odbiorców ciepła. Chodzi m.in. o dopłaty dla osób ogrzewających domy pelletem, drewnem, olejem opałowym, czy LPG.

Wcześniej, również w piątek, Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy o dodatku węglowym, których konsekwencją byłoby objęcie dodatkiem w wysokości 3 tys. zł wszystkich gospodarstw domowych, niezależnie od tego, czym są ogrzewane. Dodatek w wysokości 3 tys. zł ma więc przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym i paliwami węglopochodnymi zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Zgodnie z nowymi przepisami, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Gmina będzie miła z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Autor: Adrian Kowarzyk

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
pakamera
jak byli u władzy nie byli tacy aktywni,a teraz jak nic ich to nie kosztuje są pełni aktywności i troski - do budy z wami
qwertas
Skończcie z tym rozdawnictwem nie swoich pieniędzy! Również w PSL i całej opozycji.
yoss2022
Konfederacja jako jedyna partia opozycyjna jest przeciw rozdawnictwu więc nie całej. Pamiętajcie przy następnych wyborach ...
mohel
a ja mam projekt ustawy o darmowej eutanazji dla polityków rozdających nie swoje pieniądze .. ktoś zainteresowany?
alex12
Już chyba nie ma nikogo kto by nie był wspierany.
Proponuję od teraz oferować podwójne albo nawet potrójne wsparcie a tydzień pracy niech trwa jeden dzień!
andregru
Czyli nowe tarcze większa inflacja .
peluquero
Większość ludzi przy urnach wyborczych za rok będzie się czuć jakby weszła do burdelu, masz do wyboru kurtyzany, jedna odrzucona spod znaku pomarańczowego uśmieszka lubiła wydymać na kasę, nowa z ptakiem (w koronie) która już zdążyła się nie sprawdzić ale dalej niby daje wszystko za darmo a tak naprawdę przetrzepuje portfel, i w Większość ludzi przy urnach wyborczych za rok będzie się czuć jakby weszła do burdelu, masz do wyboru kurtyzany, jedna odrzucona spod znaku pomarańczowego uśmieszka lubiła wydymać na kasę, nowa z ptakiem (w koronie) która już zdążyła się nie sprawdzić ale dalej niby daje wszystko za darmo a tak naprawdę przetrzepuje portfel, i w końcu burdel mame z zieloną koniczynką we włosach która jakiś czas temu lekko przysnęła na kanapie i nie dopilnowała interesu tracąc przy okazji nawet - jakże by inaczej w burdelu - twardy elektorat. O "lady in red" z Czarzastym na czele to nawet nie wspominam, in Zandberg we (not me) trust.
I teraz stajesz przed tą urną wiedząc że tylko koalizja (fonetyka zaczerpnięta ze słynnego PZL) jest w stanie pociotkami obsadzić wszystkie stołki, bo np samemu ***owi jak widzieliśmy, ludzi już nawet nie tylko bez kompetencji, ale w ogóle ludzi mających dwie nawet lewe rece, od razu po wyborach brakowało żeby poobsadzać stołki

I teraz wchodzimy do burdelu i mamy do wyboru dwie, no maksymalnie trzy prostytutki, w dodatku będące pod ochroną dwóch różnych alfonsów, w dodatku prostytutki na które nas nie stać!! i taki będzie wybór za rok
kimdzonk
i po co ? co wy zrobicie z tą ustawą jeżeli nie jesteście w rządzie, powiesicie sobie na płocie ???
bernieking
OOO kolejny, który chce dolać już nie baniak ale cysternę benzyny do ogniska inflacji
samsza
"małe i średnie przedsiębiorstwa, to jest sól polskiej ziemi"

- ludzie sypią sól na cmentarzach, połączenie soli i ziemi to chyba nie najlepszy pomysł, rzadko coś potem urośnie...

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki