REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Prezes Orange: Koszty budowy sieci 5G w wysokości 11-20 mld zł są realistyczne

2019-03-04 17:16
publikacja
2019-03-04 17:16

Koszty budowy sieci telekomunikacyjnej 5G w Polsce w wysokości 11-20 mld zł są realistyczne - ocenił prezes Orange Polska, Jean-Francois Fallacher, podczas debaty na Forum Gospodarczym TIME. Wojciech Pytel, członek rad nadzorczych Polkomtelu i Netii, stwierdził natomiast w trakcie debaty, że uruchomienie sieci 5G nie zwiększy istotnie przychodów operatorów.

fot. / / Bankier.pl

Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że koszty wdrożenia w Polsce sieci 5G – z wyłączeniem nakładów operatorów na rezerwację częstotliwości – mogą wynieść 11,4-20,3 mln zł.

„Uważam, że te szacunki są realistyczne, przy czym trzeba zauważyć, że już teraz jako branża inwestujemy 4-5 mld zł rocznie. Szacunki są więc zbieżne z obecnym tempem inwestycji” – powiedział Fallacher.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio- a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój tzw. internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Prezes Orange Polska ocenił podczas debaty na Forum Gospodarczym TIME, że najważniejszą barierą w budowie sieci 5G w Polsce na chwilę obecną są niskie dopuszczalne poziomy wartości pola elektromagnetycznego emitowanego przez nadajniki sieci telekomunikacyjnej - prezes przypomniał, że polskie normy są stukrotnie bardziej restrykcyjne od tych, które obowiązują w większości państw europejskich.

W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło projekt zmian legislacyjnych związany m.in. z implementacją technologii 5G, w których zwrócono uwagę na zbyt rygorystyczne normy promieniowania. W ocenie ministerstwa, utrzymanie obecnych dopuszczalnych poziomów PEM może skutkować "niemożliwością wdrożenia sieci 5G w Polsce".

Zdaniem Wojciecha Pytla, członka rad nadzorczych Polkomtelu i Netii, wartość inwestycji operatorów w sieć 5G będzie dostosowana do oczekiwanych przychodów od klientów, a te – jak ocenia Pytel - nie zwiększą się istotnie dzięki wdrożeniu nowej technologii.

„Żaden klient nie zapłaci dwa, trzy razy więcej za usługi telekomunikacyjne tylko dlatego, że będzie to 5G. Operatorzy muszą brać to pod uwagę przy planowaniu nakładów” – powiedział.

Uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że na zmniejszenie kosztów budowy sieci 5G wpłynęłoby wykorzystanie elementów obecnych sieci 4G.

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska, zaapelował do polskich władz o więcej "jasności" w kwestii tego, kiedy mogą być rozdysponowane częstotliwości przeznaczone na potrzeby sieci 5G. Jak ocenił, termin dostępności pasma radiowego jest obecnie dla operatorów komórkowych istotniejszy od planowanych nakładów inwestycyjnych.

W opublikowanej w 2018 roku "Strategii 5G dla Polski" Ministerstwo Cyfryzacji zakładało, że na potrzeby budowy sieci 5G przeznaczone zostaną pasma radiowe w częstotliwości 700 MHz, zakres 3,4-3,8 GHz oraz częstotliwości powyżej 26 GHz. Częstotliwości z pasma 700 MHz miałyby - zgodnie ze strategią - być rozdysponowane w 2020 roku.

Pod koniec lutego Senat odesłał do Sejmu nowelę Prawa telekomunikacyjnego, której celem jest ułatwienie zarządzania częstotliwościami, a co za tym idzie usprawnienie wprowadzenia technologii 5G w Polsce. Nowe przepisy pozwolą m.in. zmienić przeznaczenie pasma 700 MHz oraz usprawnić postępowania związane z rezerwacją częstotliwości.

Komisja Europejska chce, by kraje członkowskie posiadały szerokie pokrycie siecią technologii 5G do 2025 roku. Według wskazań Komisji, do 2020 roku sieć 5G ma być dostępna na zasadach komercyjnych w przypadku co najmniej jednego dużego miasta w każdym kraju członkowskim. W Polsce miastem rekomendowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji do wdrożenia pilotażowej sieci 5G jest Łódź.

W ocenie Wojciecha Pytla, sieć 5G będzie dostępna w Polsce w pierwszych miastach w 2020 roku, a ogólnokrajowe sieci najprawdopodobniej zaczną funkcjonować w latach 2024-2025. Zdaniem Pytla, około roku 2027 roku operatorzy telekomunikacyjni będą przeznaczać na sieć 5G częstotliwości obecnie wykorzystywane w standardzie 3G. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
norton87
Inwestycja z pewnością warta swojej ceny.
devu
Szkoda, że na tym rynku tak mało polskich firm.
prs
Nikt nie chce 5G.
LEGALNE MORDERSTWO.
Obecna predkosc jest wystarczajaca, zmieniaja siec bo niema pomyslu na spakowanie danych...
Durne 5G, internet rzeczy, by lodowka, pralka "mowila" do licznika itd.. bo fale z kazdej mozliwej strony atakowaly nas, nasze dzieci, nasze wnuki.
Normy zanizyc - mamona wazniejsza!!!
norton87
Normy mamy zdecydowanie niższe niż większość krajów w Europie. Daleko im do jakiegokolwiek poziomu, który mógłby negatywnie wpływać na nasz organizm. Bez paniki i trzeba najpierw trochę się doinformować.
fifik
W tej chwili jest na żywo wykład dr. Zieby o szkodliwości fal magnetycznych 5g zachęcam do wysłuchania na konsekwencje będą za 60 lat w postaci chorych dzieci tzn ponad połowa ma się rodzić z uszkodzonym dna
takeda83
ale kogo bedzie to obchodzic kase ktos wezmie i zaklepie projekt a zdrowie ludzi bedzie leczyc koncerny farmaceutyczne kazdy zarobi na zdrowiu bydla zwanych ludzmi moze potem eutanazja emerytow pasozytow nie pracujacych pobierajacy swoja emeryture .
marcint88 odpowiada takeda83
Wszyscy to wiedzą, nikt z tym nic nie robi...

Powiązane: Budowa sieci 5G

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki