REKLAMA

Prezes NBP: Strategia zarządzania rezerwami walutowymi zakłada dalszy wzrost zasobów złota

2021-07-14 17:16
publikacja
2021-07-14 17:16
Prezes NBP: Strategia zarządzania rezerwami walutowymi zakłada dalszy wzrost zasobów złota
Prezes NBP: Strategia zarządzania rezerwami walutowymi zakłada dalszy wzrost zasobów złota
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Strategia zarządzania rezerwami walutowymi przyjęta przez Zarząd Narodowego Banku Polskiego w 2020 r. zakłada dalsze zwiększanie zasobów złota - napisał prezes NBP Adam Glapiński, w artykule dla Capital Finance International.

Skala i tempo tego procesu będą zależały od dynamiki oficjalnych aktywów rezerwowych i uwarunkowań rynkowych.

W marcu 2021 r. prezes NBP poinformował, że bank centralny chce kupić w ciągu kilku lat co najmniej 100 ton złota.

W wyniku zakupów 125,7 ton złota w latach 2018–2019 zapasy tego kruszcu w NBP wzrosły do 228,7 ton.

Pod koniec 2020 r. Zarząd NBP dokonał przeglądu strategii zarządzania rezerwami dewizowymi. W wyniku tego przeglądu, w dążeniu do podwyższenia dochodowości rezerw w długim okresie, założono m.in. dalsze, stopniowe rozszerzanie zakresu instrumentarium inwestycyjnego, przy uwzględnieniu aktualnych uwarunkowań rynkowych.

W ramach zarządzania rezerwami walutowymi NBP przyjął w 2021 r. niewielką ekspozycję na giełdowe kontrakty futures na główne indeksy akcji amerykańskich i europejskich - poinformowała w środę wiceprezes NBP Marta Kightley. (PAP Biznes)

tus/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (5)

dodaj komentarz
itso_lucky
po co po co ale po co jeszcze bym rozumiał jak by rzeczywiście miała w Polsce powstać dolina krzemowa ;D to by było to do czegoś przydatne a tak zwyczajnie 0 funkcji to spełnia a pilnowanie dziadostwa to ryzyko i koszty
obiektywny_komentator
Nie ma to jak wiara Prezesa w siłę własnej waluty :) Ale dobrze,że jego asystentki lubią błyskotki.
liczygrosz
Statystyczny wyborca PIS odbiera kupno złota jako oznakę tego, że NBP jest bogate i może sobie na to pozwolić... nie troluję... już się z takimi opiniami spotkałem kilka razy :/
obiektywny_komentator odpowiada liczygrosz
Abstrahując od wątków polityczno-towarzyskich decyzja b. mądra. Słowa mądrość jednak chyba nadużyłem, bo trudno nazwać mądrością świadomość konieczności kupna złota, gdy tymi samymi rękoma psuje się jednocześnie złotówkę.
bankster-kreator
Jedną jedyna rzecz którą popieram u tego Pana. Drukuj Pan więcej niż zachód ale tak, żeby zachód o tym nie wiedział kupuj złota w opór. Jak się pokumają to zbudujesz nowego PLNa na solidnych twardych fundamentach. Bo to że PLN inflacyjnie upada i jest na równi pochyłej to każdy nawet w przedszkolu wie. Drukuj tak,Jedną jedyna rzecz którą popieram u tego Pana. Drukuj Pan więcej niż zachód ale tak, żeby zachód o tym nie wiedział kupuj złota w opór. Jak się pokumają to zbudujesz nowego PLNa na solidnych twardych fundamentach. Bo to że PLN inflacyjnie upada i jest na równi pochyłej to każdy nawet w przedszkolu wie. Drukuj tak, żeby nie przesadzić i kupuj blachę. Jak już musisz drukować bo są naciski z góry to rób Pan kreatywną księgowość drukarską i ładuj skarbiec na full.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki