REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Premier Morawiecki: unijne embargo na ropę z Rosji w najbliższych dniach lub tygodniach

2022-05-24 19:07
publikacja
2022-05-24 19:07
Premier Morawiecki: unijne embargo na ropę z Rosji w najbliższych dniach lub tygodniach
Premier Morawiecki: unijne embargo na ropę z Rosji w najbliższych dniach lub tygodniach
fot. Wolfgang Rattay / / Reuters

Premier Mateusz Morawiecki zarzucił we wtorek Władimirowi Putinowi, że z ukraińskiej żywności uczynił narzędzie szantażu wobec reszty świata. Powiedział też, że spodziewa się uzgodnienia przez UE w najbliższych dniach lub tygodniach embarga na rosyjską ropę.

W wywiadzie udzielonym BBC News przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos szef polskiego rządu zaznaczył, że wykorzystywanie żywności jako broni jest "częścią strategii (Putina)", która ma na celu "wywołanie efektu lawinowego w Afryce Północnej i ogromnych fal migracyjnych". Dodał, że używanie w ten sposób żywności przypomina "to, co Stalin zrobił w 1933 roku".

Morawiecki powiedział, że spodziewa się uzgodnienia przez Unię Europejską w ciągu najbliższych dni lub tygodni embarga na zakup rosyjskiej ropy, choć byłyby w nim pewne wyjątki dla Czech, Słowacji, Węgier i Austrii. Wezwał również, do zamknięcia jeszcze w tym roku pierwszej nitki gazociągu Nord Stream, biegnącego z Rosji do Niemiec.

Wyraził zdanie, że "Rosja znajduje się pod rzeczywistą presją" z powodu wprowadzonych sankcji, ale ich skutki będą odczuwalne w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jak mówił, prezydent Rosji Władimir Putin liczył na to, że rosnące ceny energii i żywności zmniejszą poparcie Zachodu dla Ukrainy, zatem politycy muszą wyjaśnić opinii publicznej jakie są konsekwencje wojny i złagodzić jej wpływ na ceny. "Musimy wyjaśnić opinii publicznej, jakie są konsekwencje wojny. Głównym narzędziem Putina jest zastraszanie, strach, iluzje i propaganda" - zauważył polski premier.

Morawiecki ostrzegł, że ewentualna wojna handlowa między Wielką Brytanią a UE z powodu nieporozumień dotyczących protokołu północnoirlandzkiego byłaby sytuacją, w której obie strony byłyby przegrane. "Tylko Putin i nasi wrogowie będą zadowoleni z kolejnego braku porozumienia między tak bliskimi partnerami jak Wielka Brytania i Unia Europejska" - powiedział szef polskiego rządu. Dodał, że między Brukselą a Londynem jest miejsce na kompromis, a on sam stara się "uspokoić sytuację między Francją a Wielką Brytanią tak bardzo, jak to tylko możliwe".

Na pytanie, co się stanie, jeśli Wielka Brytania jednostronnie zerwie umowę, Mateusz Morawiecki odparł: "Zwłaszcza w obecnych okolicznościach, kiedy mamy do czynienia z tak brutalną inwazją, powinno to być sygnałem ostrzegawczym dla tych, którzy chcą się nie zgadzać w jakiejkolwiek sprawie. Zjednoczeni jesteśmy silni. Podzieleni jesteśmy bardzo słabi".

Zapytany, czy niepokoją go odgłosy dochodzące z Paryża i Berlina na temat kompromisu z Rosją, polski premier odpowiedział: "Niektórzy przywódcy Europy Zachodniej chcieli mieć tanie surowce naturalne i pokój. A dostali bardzo drogie surowce i zasoby naturalne oraz wojnę. Powinni więc pamiętać, że Putin po pierwsze pracuje nad tym, by nas podzielić, a po drugie, byśmy stali się zniecierpliwieni i zmęczeni wszystkim".

Mateusz Morawiecki podkreślił, że podobnie jak w przypadku innych wojen, w tym II wojny światowej, "niestety musimy być przygotowani na długą wojnę i musimy sprawić, by opinia publiczna wiedziała o tym, co dzieje się na Ukrainie".

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (10)

dodaj komentarz
tom979
Kompletny brak logiki tego rządu jest dobijający. Prowadzą nas w stronę katastrofy i siebie też. Węgla na zimę braknie miliony ton a oni się tym w ogóle nie przejmują tylko dalej sankcje wprowadzają. Przecież grozi nam paraliż gospodarki. Niektóre szkoły szpitale domy będą nieogrzewane. Prądu może braknąć bo to też na węgiel. Niedługo Kompletny brak logiki tego rządu jest dobijający. Prowadzą nas w stronę katastrofy i siebie też. Węgla na zimę braknie miliony ton a oni się tym w ogóle nie przejmują tylko dalej sankcje wprowadzają. Przecież grozi nam paraliż gospodarki. Niektóre szkoły szpitale domy będą nieogrzewane. Prądu może braknąć bo to też na węgiel. Niedługo przeżyjemy najazd głodnych emigrantów z bliskiego wschodu a oni się tym nie przejmują. Zupełnie brak jakiejkolwiek wyobraźni. Życie tylko tu i teraz. Teraz jesteśmy potęgą i możemy rżnąć starszego brata dla Ukrainy i uczyć świat demokracji. Mają swoją chwilę chwały na świecie. Ale za chwilę będą mieć tu bankructwo i cyrk na kółkach. Zamiast wzmacniać kraj i budować jego siłę przed możliwym najazdem ze wschodu to oni tylko wszystko niszczą, żeby później Putin mógł sobie zająć ten kraj bez jednego wystrzału. Jak będzie tu wojna z emigrantami i o żywność i energię, to będziemy musieli Rosjan prosić o pomoc. Jeszcze takie czasy nadejdą.
trooper
O ironio losu, jak ruskie trolle i forum bankiera były jeszcze niedawno za PiS tak teraz patrzę, zmienili front i już się ruskim płatnym trollom PiS nie podoba.

Dobrze dla Polski to wróży, PiS jaki jest, taki jest, ale to jednak nasz obecny rząd.
jan888
Chiny zwiększają dostawy ropy z Rosji - podaje Reuters. Tyle warte są unijne sankcje wymierzone w Rosję - biją one w Rosję, ale kilka razy mocniej w Unię:
https://www.money.pl/gospodarka/rosjanie-siedza-na-beczkach-ropy-ale-to-sie-zmieni-nieoficjalnie-chiny-zwiekszaja-zakupy-6772344638585824a.html
jan888
Miejmy nadzieję, że Unia ostatecznie nie zgodzi się na poronione pomysły Morawieckiego, który zdaje się być zagubionym dzieckiem w świecie dorosłych i nie rozumieć nieudanych konsekwencji swojej niekompetencji i bolszewickiego światopoglądu.
mmm_to_ja
UE daje naszym duże pole do spie....lenia stosunków z każdym. Jakbyśmy mieli nie mieć kolegów wpływowych. WTF? Jakby zachód był bezsilny na PL. Jakby Pis nie liczył się z nimi. Nie ufam takim czarom.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
Zamiast kupować taniej ten Żymianin chce Polaków dojechać!
Nawet zyebał Norwegów a mamy od nich gaz kupować!
jprdl!
prezestak
To obajtek wejdzie na 600 procent marży, powód juz ma.
faramir_z_gondoru
Kto jest w stanie wojny z Rosją? Ukraina czy UE? Chyba UE, bo Ukraina cały czas kupuje ropę i gaz z Rosji PISowskie matoły! Co tu się odwala?
efg
Według twoich mocodawców przecież nie ma wojny.....

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki