REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Prawo unijne a krajowe. W czwartek TK ma powrócić do sprawy

2021-10-07 06:02
publikacja
2021-10-07 06:02
Prawo unijne a krajowe. W czwartek TK ma powrócić do sprawy
Prawo unijne a krajowe. W czwartek TK ma powrócić do sprawy
fot. Krystian Maj / / FORUM

Trybunał Konstytucyjny ma kontynuować w czwartek rozpatrywanie wniosku premiera ws. zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w traktatach. Kwestią tą Trybunał zajmował się podczas rozprawy już kilkukrotnie.

Przerwę w rozprawie zarządzono 30 września. Wówczas na pytania sędziów przez kilka godzin odpowiadali uczestnicy postępowania. Swoje stanowiska przedstawili oni podczas wcześniejszych terminów, odnosili się również wzajemnie do swoich przedłożeń. Trybunał rozpatruje wniosek szefa rządu w pełnym składzie pod przewodnictwem prezes TK.

Premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do TK po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak argumentowała wówczas KPRM, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Przepisy, których kontroli chce premier, w zaskarżonym rozumieniu m.in. uprawniają lub zobowiązują krajowy organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób z nią niezgodny. Jak podkreślono we wniosku, takie rozumienie przepisu budzi "daleko idące i uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, nie znajdując żadnego potwierdzenia w tekście traktatów będących przedmiotem kontroli TK". Premier zaskarżył też m.in. normę Traktatu w rozumieniu, w którym uprawnia lub zobowiązuje organ do stosowania przepisu, który na mocy orzeczenia TK utracił moc obowiązującą.

Istotne zastrzeżenia konstytucyjne premiera budzi też przepis prawa unijnego w rozumieniu, które uprawnia sąd do kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Złożenie wniosku zapowiedziano po tym, gdy TSUE odpowiadając w marcu na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekł, że "kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE". Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów.

Przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu, MSZ i Prokuratora Generalnego zasadniczo popierają stanowisko premiera o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE. Z wnioskiem szefa rządu nie zgadza się RPO.

15 lipca TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał zaś Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich.

Z kolei 14 lipca TK po rozpatrzeniu pytania Izby Dyscyplinarnej SN orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

W połowie sierpnia w odpowiedzi polskiego rządu do Komisji Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej napisano zaś, że Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów. Rada Ministrów poinformowała również KE o planach likwidacji tej Izby w obecnej postaci. W początkach września KE informowała, że zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca.(PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (4)

dodaj komentarz
rrobs133
orzekną ze prawo krajowe wyzsze = brak środków z eu ;-) moze i dobrze, bo skoro my sami mówimy ze ich nei potrzebujemy, bo to pozyczki itp, to sytuacja przynajmniej bedzie jasna ;-)
jpelerj
raczej odłożą, bo po takim wyroku na stolicę ruszy cała wieś (koniec dopłat), a funkcjonariusze mundurowi, zwłaszcza ci ze wsi, masowo przedłużą L4, żeby nie musieć ich pacyfikować.
_xyz
Decyzja już pewnie dawno jest. Trzeba tylko poszukać w mailach Dworczyka z Julką.
wrecker
TK odłoży wyrok ponownie. Polecam za to inny news - Mimo afery mailowej Mateusz Morawiecki na razie może być spokojny o swoje stanowisko - ustalił Onet. Jarosław Kaczyński wie bowiem, iż dymisja premiera oznaczałaby przyznanie, że ujawnione maile są prawdziwe. W jednym z nich - jak dodaje portal - prezes PiS miał przeczytać TK odłoży wyrok ponownie. Polecam za to inny news - Mimo afery mailowej Mateusz Morawiecki na razie może być spokojny o swoje stanowisko - ustalił Onet. Jarosław Kaczyński wie bowiem, iż dymisja premiera oznaczałaby przyznanie, że ujawnione maile są prawdziwe. W jednym z nich - jak dodaje portal - prezes PiS miał przeczytać o sobie, że jest "starym dziadem"

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki