CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Pozyskiwanie unijnych środków będzie jeszcze prostsze. Przedsiębiorcy mogą liczyć na nowe udogodnienia

2022-07-12 12:00
publikacja
2022-07-12 12:00
Pozyskiwanie unijnych środków będzie jeszcze prostsze. Przedsiębiorcy mogą liczyć na nowe udogodnienia
Pozyskiwanie unijnych środków będzie jeszcze prostsze. Przedsiębiorcy mogą liczyć na nowe udogodnienia
fot. V44images / / Shutterstock

Nabory trwające cały rok, opiekun projektu czy ułatwione składanie wniosków. To tylko część z rozwiązań, na które mogą liczyć przedsiębiorcy ubiegający się o środki z Funduszy Europejskich. Poprzez uproszczenie procedur resort funduszy chce jeszcze bardziej postawić na merytorykę i innowacyjność projektów, a cały proces – od opracowania koncepcji do jej wdrożenia – uczynić bardziej przyjaznym dla właścicieli firm. 

Wraz z końcem czerwca Polska i Komisja Europejska zakończyły negocjacje Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. To kluczowy i nadrzędny dokument, który wyznacza kierunki inwestowania Funduszy Europejskich w ramach polityki spójności.

Jak poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, spośród wszystkich państw członkowskich UE to Polska wynegocjowała największy budżet na realizację polityki spójności – pula środków przyznanych naszemu krajowi zamknęła się w kwocie 76 mld euro, czyli ponad 360 mld złotych (przy obecnych notowaniach walut).

Polski budżet Umowy Partnerstwa składa się z pięciu funduszy unijnych, z których finansowanie uzyskają poszczególne programy krajowe, regionalne i transgraniczne. Mowa tu o:

  • Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) – 47,4 mld euro,
  • Europejskim Funduszu Społecznym Plus (EFS+) – 12,9 mld euro,
  • Funduszu Spójności (FS) – 11,3 mld euro,
  • Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) – 3,8 mld euro,
  • Europejskim Funduszu Morskim, Rybackim i Akwakultury (EFMRA) – 0,5 mld euro.

Nowości proceduralne w kolejnym rozdaniu Funduszy Europejskich. O czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

Finalizacja negocjacji Umowy Partnerstwa nie oznacza jeszcze otwarcia konkretnych konkursów, ale, co bardzo ważne, stanowi zielone światło dla uruchamiania wspomnianych programów regionalnych i krajowych. Tych ostatnich w nowym rozdaniu będzie łącznie osiem.

Z punktu widzenia przedsiębiorców bez wątpienia kluczowy jest program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) o wartości 8 mld euro. Ponad połowa pieniędzy zarezerwowanych w jego ramach to środki, które trafią bezpośrednio do przedsiębiorców i posłużą modernizacji ich oferty w oparciu o prace B+R, tj. projekty innowacyjne.

Równolegle do negocjacji Umowy Partnerstwa Ministerstwo Funduszy i Polityki prowadziło prace nad ulepszonym mechanizmem dystrybucji funduszy UE dla przedsiębiorców. Już teraz wiemy, że w kolejnych latach w systemie pojawi się wiele nowości i zmian. I to zmian jak najbardziej „na plus”, bo ich celem jest jeszcze większe uproszczenie procedury ubiegania się o unijne pieniądze. Oto najważniejsze z wprowadzonych udogodnień:

  1. Ciągłe nabory. Do tej pory przedsiębiorca musiał złożyć swój wniosek w widełkach czasowych ściśle określonych przez termin danego konkursu. Właściciele firm, którzy byli gotowi wcześniej, byli zmuszeni poczekać na start konkursu. Natomiast ci, którzy potrzebowali jeszcze trochę czasu na dopracowanie pewnych elementów, byli „poganiani”. W nowym systemie nabory mają trwać przez cały rok.
  2. Projekty modułowe, czyli wszystkie etapy rozwoju produktu lub usługi w jednym wniosku. To największa rewolucja w dotacjach na innowacje. Dotychczas na rozwój produktu i prace B+R oraz wdrożenie wyników tych prac trzeba było składać oddzielne wnioski w ramach konkretnych konkursów, co znacznie wydłużało cały proces. Od teraz wszystkie te etapy będzie można uwzględnić w jednym dokumencie. O szczegółach tego rozwiązania szerzej pisaliśmy »tutaj.
  3. Każda firma otrzyma opiekuna projektu, który będzie służył wsparciem już od momentu złożenia wniosku. W efekcie właściciel firmy będzie kontaktował się tylko z jedną osobą.
  4. Ocena projektu ma być ujednolicona w całym programie FENG, w którym zaczną obowiązywać wystandaryzowane, spójne kryteria. Co istotne, system oceny ma być jeszcze silniej nastawiony na promocję ciekawych, rokujących pomysłów z uwzględnieniem możliwości wprowadzania poprawek w odpowiedzi na ocenę ekspertów. Chodzi o to, aby dopuszczać do realizacji możliwie największą liczbę innowacyjnych przedsięwzięć, a później dać szansę na implementację ewentualnych korekt. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie sytuacji, w których projekty byłyby odrzucane „na starcie” ze względu na początkowe i łatwe do naprawienia mankamenty. Jak przekonuje Ministerstwo Funduszy, cały proces ma być bardziej partnerski i skupiony na merytoryce, a nie na ścisłych formalnych aspektach.
fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz
xiven
nie będziesz posiadał własnych środków, będziesz je dostawał za właściwe poglądy polityczne

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki