Posłowie-debiutanci uczą się procedury głosowań i poznają Sejm

Procedura głosowań, składanie oświadczeń majątkowych i poznawanie sejmowych sal i budynków - tego m.in. uczą się od środy posłowie-debiutanci. Zapowiadają, że chcą zajmować się sprawami zagranicznymi, walką o poprawę losu osób niepełnosprawnych, energetyką.

(FORUM)

W Sejmie nowej kadencji zasiądą przedstawiciele pięciu formacji politycznych. PiS zdobyło 235 mandatów, Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 134, Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem) - 49, PSL - 30 oraz Konfederacja - 11. Jeden mandat przypadnie posłowi Mniejszości Niemieckiej.

Szkolenia rozpoczęły się w środę i potrwają do czwartku, nowi posłowie zaczynają je od spotkania w holu głównym Sejmu, gdzie jest punkt konsultacyjny. Tutaj odbierali teczki m.in. z konstytucją i Regulaminem Sejmu, a także robili sobie zdjęcia do sejmowych dokumentów. Potem odbywają się zajęcia w sali plenarnej, gdzie doświadczeni urzędnicy pokazują nowym posłom jak wygląda procedura głosowania, a także złożenie ślubowania poselskiego. Posłowie zapoznają się też z gmachem Sejmu, na zajęciach uczą się, co zrobić, gdy zgubi się kartę do głosowania.

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak, który startował z listy PiS powiedział PAP, że co prawda jest nowym posłem, ale przez te cztery lata pracując w MS miał często okazję bywać w Sejmie. "Więc te korytarze są mi dobrze znane" - podkreślił. Jak dodał to, iż może pełnić mandat posła "to realizacja pewnych marzeń związanych z karierą polityczną i możliwością działania dla dobra wspólnoty naszego kraju". "Plany są bardzo szerokie i związane z działalnością sejmową. Zobaczymy na ile się uda zrealizować te plany, które są związane z wymiarem sprawiedliwości" - powiedział Kanthak.

Debiutantem w Sejmie jest Rafał Bochenek (PiS), który był rzecznikiem rządu Beaty Szydło. "Pierwszy dzień w @KancelariaSejmu w nowej roli, choć korytarze już dobrze znam. Jedziemy dalej" - napisał na Twitterze poseł-elekt. Również Jacek Ozdoba (PiS) podkreśla, że Sejm już zna bo pracował jako doradca w kancelarii premiera. "Musiałem funkcjonować w przestrzeni parlamentarnej" - zaznaczył w rozmowie z TVN24. "Przed nami prace, emocje trzeba wystudzić. 12 listopada zaczynamy pierwsze posiedzenie" - dodał.

Władysław Teofil Bartoszewski, który startował z list PSL podkreślił w rozmowie z PAP, że w ostatnich miesiącach bywał w Sejmie w charakterze gościa. "A teraz będę bywał tu bardziej w charakterze gospodarza, więc jest to duża zmiana na lepsze" - dodał. Zapowiedział, że w Sejmie chce zająć się sprawami zagranicznymi i energetycznymi.

Adrian Zandberg, lider Lewicy Razem podkreślił, że szkolenie dotyczy praktycznych aspektów funkcjonowania w Sejmie. "Przyznajemy uczciwie, że cała nasze ekipa, która tutaj się znalazła jest w Sejmie po raz pierwszy, więc tych technikaliów oczywiście musimy się nauczyć" - zaznaczył. Jego zdaniem ważne jest, że w Sejmie znalazł się głos ludzi o lewicowych poglądach. "Tego głosu przez lata w polskim Sejmie brakowało i to będzie ważna zmiana" - dodał.

Znana z protestów osób niepełnosprawnych w Sejmie Iwona Hartwich (KO) podkreśliła, że weszła do parlamentu z "bardzo poważnym tematem". "Mam nadzieję, że uda mi się choć trochę odmienić życie osób z niepełnosprawnościami, tak, żeby po prostu żyło im się w naszym kraju lepiej, bo na to zasługują" - mówi. Dodała, że Sejm zna z ograniczeń takich jak barierki i zamknięte drzwi.

Liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka powiedziała dziennikarzom, że nowi posłowie poznają kompleks sejmowy, ale też poznają siebie nawzajem. "Dowiedzieliśmy się, że już mamy immunitet, kiedy immunitet nam przysługuje, kiedy nie za bardzo" - zauważyła. Dodała, że nowi posłowie dostali konstytucję, Regulamin Sejmu, ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz pendrive w kształcie karty do głosowania.

Znany komentator sportowy Tomasz Zimoch (KO) powiedział PAP, że zastanawiał się czy na szkolenie przyjść w garniturze, ale z tego pomysłu zrezygnował. "Garnitur założę wieczorem, bo jest planowana kolacja oraz w czwartek, gdy będą rozdawane zaświadczenia z PKW o wyborze na posła" - podkreślił. "Jestem przeszczęśliwy po wyborach, bo według mnie uzyskałem kosmiczny wynik. Nie należę do żadnej partii, nie miałem żadnego zaplecza politycznego, pracowałem sam" - dodał Zimoch.

Klaudia Jachira (KO) przyznała w rozmowie z PAP, że jej pierwszy dzień w Sejmie był intensywny, a nad częścią dokumentów, które jest zobowiązana wypełnić, będzie pracować tuż po powrocie do domu. Jak dodała, polityka wtargnęła do jej życia po tym, jak PiS doszło do władzy. "Poczułam, że fajna, europejska Polska zaczyna odchodzić, pewne zachowania władzy mi się nie spodobały, poczułam się wywołana do odpowiedzi" - mówiła Jachira.

Magdalena Biejat z Lewicy Razem przyjechała do Sejmu na rowerze. Na Twitterze napisała: "Pierwszy dzień w Sejmie. Znalazłam stojak na rowery, nie znalazłam miejsca". Dołączyła też zdjęcie z rowerami "zaparkowanymi" pod gmachem parlamentu.

Posłowie Wiosny Krzysztof Śmiszek i Maciej Gdula na Twitterze pochwalili się zdjęciami kart do głosowania. Zdjęcie z sali obrad wraz z koleżankami - posłankami Wiosny - Małgorzatą Prokop-Paczkowską, Anitą Kucharską-Dziedzic oraz Katarzyną Kotulą, zamieściła Agnieszka Dziemianowicz Bąk. "Od lat wspólnie pod #Sejm, na demonstracjach, czarnych protestach, ramię w ramię w walce o nasze prawa - prawa człowieka, prawa kobiet, prawa pracownicze. Dziś #kobiety #lewica wspólnie także w Sejmie. Mamy głos i nie zawahamy się go użyć!" - napisała.

Również posłowie-debiutanci z Konfederacji Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Grzegorz Braun i Dobromir Sośnierz zamieścili na Twitterze swoje zdjęcie z sali obrad Sejmu.

Dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że w Sejmie nowej kadencji zasiądzie 176 posłów, którzy po raz pierwszy zaczną pracę w gmachu na Wiejskiej lub wracają do niego po pewnej przerwie. Ci ostatni - jak zaznaczył - nie muszą brać udziału w szkoleniach.

Jak dodał, program obejmuje takie zagadnienia jak wykonywanie mandatu posła, procedura głosowań, składanie oświadczeń majątkowych, organizacja biur poselskich, formy współpracy międzynarodowej. Sejmowi debiutanci zapoznają się również z zasadami kwaterowania w Domu Poselskim.

Uroczystość wręczenia posłom IX kadencji zaświadczeń o wyborze odbędzie się w czwartek w Sali Kolumnowej Sejmu, w piątek zaświadczenia odbiorą nowo wybrani senatorowie.

Prezydent zwołał inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu na 12 listopada. Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu; tradycyjnie prezydent może wygłosić orędzie. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Edyta Roś, Monika Zdziera

kos/ ero/ mzd/ par/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 24 wyrwin666

Jedyni, których warto słuchać to Konfederacja. Reszta to socjalno-lewacki ściek.

! Odpowiedz
5 3 taurus

Mówić o ludziach o innych poglądach ściek to dopiero pokaz inteligencji.

! Odpowiedz
2 0 sztos1

" Szczęść Boże " gnojarzu . Pozdrów niepełnosprawną K.G.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil