REKLAMA

Portfel zamówień Asseco SEE na 2021 rok wyższy o 11 proc.

2021-02-25 11:56
publikacja
2021-02-25 11:56
Asseco Poland

Portfel zamówień Asseco South Eastern Europe na 2021 rok ma wartość 129,9 mln euro, czyli jest o 11 proc. wyższy rok do roku - podała spółka. Firma optymistycznie ocenia tegoroczne perspektywy. Zamierza zwiększyć aktywność na rynku fuzji i przejęć.

"Nasza ocena 2021 roku jest optymistyczna. Analitycy, którzy pokrywają naszą spółkę zakładają wzrost wyników, będziemy chcieli spełnić te oczekiwania. Backlog wygląda przyzwoicie, porównując go z latami poprzednimi daje to podstawy do zakładania wzrostu w 2021 roku w każdej linii biznesowej. Skupiamy się przede wszystkim na długofalowym wzroście, patrzymy na 2022, 2023 rok" - powiedział podczas czwartkowej wideokonferencji prezes Piotr Jeleński.

Firma podaje wartość portfela zamówień liczoną według tzw. pierwszej marży, czyli wyniku bez kosztów podwykonawstwa. Portfel zamówień na 2021 w zakresie przychodów wynosi 164,5 mln euro, o 2 proc. więcej rok do roku. W 2020 roku grupa zwiększyła przychody o 16,5 proc. do 1,027 mld zł. Zysk netto wzrósł o 30 proc. do 116,5 mln zł.

Portfel zamówień Asseco SEE (pierwsza marża) na pierwszy kwartał 2021 roku jest o 11 wyższy rok do roku i sięga 38,3 mln euro. Wzrost portfela według przychodów wynosi 9 proc.

Portfel w Payten - segmencie odpowiadającym za obsługę płatności - na 2021 rok według pierwszej marży ma wartość 72,5 mln euro, co oznacza wzrost 5 proc. rok do roku. W zakresie rozwiązań bankowych i dedykowanych wartość zamówień na 2021 rok liczy 57,4 mln euro i jest o 18 proc. wyższa niż rok wcześniej.

"We wszystkich liniach biznesowych spodziewamy się wzrostu. Nadal widzimy ogromny potencjał w rozwiązaniach dedykowanych, które najgorzej radziły sobie do tej pory i miały najniższą rentowność - mamy nadzieję, że uda się to wyprowadzić na wyższe poziomy" - powiedział prezes.

Jako największe zagrożenie dla wyników w 2021 roku Jeleński wskazał rozwój pandemii COVID-19.

"Czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim COVID. W pewnym zakresie wpłynął on pozytywnie na branżę IT, ale pozostaje pytanie jak instytucje finansowe podejdą do zarządzania budżetami. Ryzyko to również sieć ATM. Założyliśmy, że w tym roku ruch turystyczny będzie wyglądał nieco lepiej niż w 2020 roku, ale nadal dużo gorzej niż w 2019" - powiedział.

Grupa liczy na przejęcie kilku firm w 2021 roku.

"Akwizycje są bardzo istotne. Ruszyliśmy z nimi jakiś czas temu: kilka pojawiło się w 2019 roku, w 2020 było ich mniej, a w 2021 roku - jeżeli wszystko pójdzie dobrze - to będziemy mieli znowu kilka fajnych przejęć. Pracujemy nad nimi we wszystkich segmentach działalności, są to zarówno mniejsze jak i większe tematy" - powiedział prezes.

"Nie spodziewałbym się natomiast wielkiego wpływu tych akwizycji na wyniki 2021 roku, za to już w 2022 roku i kolejnych latach będziemy chcieli dużo osiągnąć" - dodał.

Jeleński poinformował, że trwają obecnie zaawansowane rozmowy o przejęciu 6-7 spółek, a pierwsze transakcje mogą pojawić się drugim kwartale.

Szef Asseco SEE zapowiedział, że grupa w dłuższym terminie będzie stopniowo przechodzić na oferowanie części usług w modelu subskrypcyjnym. Podał również, że firma koncentruje się na rozwoju segmentu płatności na Półwyspie Iberyjskim oraz w Ameryce Łacińskiej. Stawia również na segment zarządzania procesami biznesowymi, w którym chce tworzyć własne rozwiązania.

"Widzimy tu bardzo dobre perspektywy w kolejnych latach" - powiedział Jeleński.

Grupa nie ma obecnie planów upublicznienia spółki Payten w 2021, a decyzję w tej sprawie zamierza podjąć, gdy firma zwiększy skalę działalności.

"Nie mamy w tej chwili planów upublicznienia Paytena w 2021 roku. On już osiągnął pewną wielkość, ale chcielibyśmy, żeby był jeszcze bardziej zdywersyfikowany i miał bardziej powtarzalne przychody - wtedy będziemy podejmować decyzję. Będzie to też zależało od tego jak grupa ASEE będzie postrzegana na rynku i czy będziemy widzieli dodatkową wartość w wydzieleniu spółki" - powiedział prezes. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki