REKLAMA

Ponad milion złożonych deklaracji za pośrednictwem usługi Twój e-PIT

2020-02-23 12:19
publikacja
2020-02-23 12:19

Liczba deklaracji podatkowych za 2019 r. złożonych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT przekroczyła milion - poinformował PAP minister finansów Tadeusz Kościński. Jego zdaniem świadczy to o tym, że Polacy oczekują i potrzebują takich cyfrowych rozwiązań.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

„Już ponad milion złożonych e-PIT-ów pokazuje nasz licznik. To bardzo dobra wiadomość osiem dni po starcie usługi (Twój e-PIT - PAP) i dowód na to, że takich cyfrowych rozwiązań Polacy oczekują i potrzebują. Zachęcam do skorzystania z usługi tych, którzy tego jeszcze nie zrobili. Twój e-PIT to bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność czasu” - komentuje minister finansów Tadeusz Kościński w oświadczeniu przekazanym PAP.

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Jak tłumaczy MF, podatnik, który skorzysta z usługi, nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Wystarczy zaakceptować przygotowaną przez fiskusa deklarację - od tego momentu liczony będzie skrócony, 45-dniowy termin na ewentualny zwrot nadpłaty podatku.

Na początku lutego br. w wywiadzie dla PAP minister Kościński mówił, że resort finansów chce pobić ubiegłoroczny rekord deklaracji złożonych on-line. W 2019 r. podatnicy złożyli 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r. Dzięki nowej usłudze Twój e-PIT blisko 7 mln e-PIT-ów wpłynęło od osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało 8,8 miliona osób.

MF przypomina, że akcja składania rocznego PIT za 2019 r. będzie trwać do 30 kwietnia 2020 r., a podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na łatwiejsze rozliczenie rocznego podatku. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz dostępnych w ubiegłym roku zeznań PIT-37 i PIT-38, mogą składać również PIT-28 i PIT-36. Dodatkowo usługa uwzględnia ulgę w PIT dla osób do 26. roku życia i podaje informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku.

Inną nowością w usłudze Twój e-PIT w tym roku jest też automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (3)

dodaj komentarz
blind-oln
Bardzo fajnie to działa. W końcu jakaś informatyzacja. Polecam skorzystać.
pluto85md
Szkoda ze wspolnie z malzonka sie rozliczyc nie moge, bo w kwocie przychodu, nie moze byc 00 po przecinku, wyrzuca blad ze kwota nie moze byc 0
bha
Wreszcie po wielu wielu latach zautomatyzowano co roczne zawracanie głowy z rozliczaniem tych osiąganych przez znaczną % większość niewielkich Groszy.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki