REKLAMA

Kościński: Nie planujemy podwyższać podatków dla obywateli

2020-06-12 14:10
publikacja
2020-06-12 14:10

Nie planujemy podwyższać podatków dla obywateli. Ułatwiamy za to sposób ich rozliczenia, w tym roku mamy kolejny rekord - ponad 18 mln cyfrowych deklaracji podatkowych - powiedział w piątek minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie udzielonym wp.pl.

fot. Robert Gardziński / / FORUM

"Nie ma teraz pomysłów, by zwiększać podatki dla obywateli" - powiedział Kościński o planach wprowadzania nowych danin. "Podatek od sprzedaży detalicznej wprowadzimy w przyszłym roku, zamiast w 2020 r." - dodał.

Minister wspomniał o sprawiedliwości podatkowej, która jego zdaniem oznacza to, że giganci powinni płacić podatki w Polsce, zamiast je wyprowadzać do rajów podatkowych.

Według Kościńskiego pieniądze z podatków powinny trafiać do polskiej gospodarki i być przeznaczone np. na budowę dróg czy szpitali.

Minister wspomniał, że powinno się rozważyć sposób komunikacji społecznej w sprawie sposobu wydawania pieniędzy z podatków, na wzór sposobu informowania o inwestycjach z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.

Kościński powiedział, że MF ma już 97 proc. zeznań podatkowych PIT za 2019 r., jeszcze ok. tydzień będą spływały papierowe wersje rozliczeń.

"Deklaracje elektroniczne doskonale się sprawdziły" - ocenił minister. "Mieliśmy w tym roku 18 mln 300 tys. zeznań cyfrowych. To nowy rekord - dwa miliony więcej, niż w zeszłym roku" - dodał.

Minister przypomniał, że oprócz PIT-37 i 38 od tego roku można rozliczać również PIT 28 i 36. Poinformował, że resort pracuje nad automatyzacją i cyfryzacją kolejnych aspektów swej działalności. (PAP)

pgo/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (5)

dodaj komentarz
glutek3434
tak wygląda banktser który nie zna nawet tubylczego języka a jest ministrem
incitatus
...przed wyborami prezydenckimi. Następnie podwyżka jest czymś oczywistym - będzie trzeba redukować idącą 150-200 mld dziurę budżetową. Poza tym wybory parlamentarne dopiero w 2023 roku - wtedy ludzie o tegorocznych podwyżkach nie będą pamiętać, a, o ile kataklizm gospodarczy uda się opanować, będzie pole do symbolicznej obniżki ...przed wyborami prezydenckimi. Następnie podwyżka jest czymś oczywistym - będzie trzeba redukować idącą 150-200 mld dziurę budżetową. Poza tym wybory parlamentarne dopiero w 2023 roku - wtedy ludzie o tegorocznych podwyżkach nie będą pamiętać, a, o ile kataklizm gospodarczy uda się opanować, będzie pole do symbolicznej obniżki pod wynik wyborczy
karbinadel
Dla obywateli nie, czyli podniesiecie przedsiębiorcom?
jes
Giganci nadal wyprowadzają kasę z Polski a te daniny i podatki pokrył klient i podatnik. Tak, że cały czas zwiększane są podatki dla obywatela, tylko w trochę ukrytej formie. A jeszcze dołoży się inflacja, ta realna - nie gusowska.
itsofreeky
""Budowa dróg i szpitali"

"Minister wspomniał, że powinno się rozważyć sposób komunikacji społecznej w sprawie sposobu wydawania pieniędzy z podatków, na wzór sposobu informowania o inwestycjach z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej."
Komunikacja a komunikat to różnica poza tym nie wam decydować
""Budowa dróg i szpitali"

"Minister wspomniał, że powinno się rozważyć sposób komunikacji społecznej w sprawie sposobu wydawania pieniędzy z podatków, na wzór sposobu informowania o inwestycjach z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej."
Komunikacja a komunikat to różnica poza tym nie wam decydować co robić ze wspólnymi pieniędzmi tylko przez referendum budżetowe na podobnej zasadzie jak 1% podatku.

No i jakoś cisza co z alternatywą dla lokat pan minister wykombinował.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki