Ponad 6,5 tys. bankrutów w 2018 r. – kolejny rekord pobity

analityk Bankier.pl

Rekordowy kwartał i rekordowy rok dla upadłości konsumenckiej. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2018 r. bankructwo ogłosiło 1914 osób fizycznych – najwięcej od wprowadzenia tej instytucji do polskiego prawa.

Osób fizycznych ogłaszających upadłość nadal przybywa w dwucyfrowym tempie. Jak wynika z informacji zebranych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w 2018 r. z możliwości stworzonych przez prawo upadłościowe skorzystało 6570 osób. To o ponad 18 proc. więcej niż w 2017 r., który był pod tym względem rekordowy.

(fot. dolgachov / YAY Foto)

Pod względem zainteresowania upadłością konsumencką wyróżniał się także ostatni kwartał minionego roku. W październiku, listopadzie i grudniu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano łącznie 1914 ogłoszeń o bankructwie konsumentów. To najwyższy kwartalny wynik w historii działania tej instytucji w polskim prawie.

Nowy rozdział upadłości konsumenckiej w Polsce rozpoczął się w 2015 r., gdy znacząco złagodzono przepisy. Wcześniejsze regulacje stawiały potencjalnym bankrutom niezwykle wysokie wymagania. Na ogłoszenie upadłości mogły liczyć wyłącznie osoby, które z przyczyn losowych straciły możliwość regulowania zobowiązań.

Od 2015 r. bankructwo może ogłosić niemal każdy konsument. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do niewypłacalności doprowadzono umyślnie lub poprzez rażące niedbalstwo. Rok później skrócono czas, który powinien upłynąć od zakończenia działalności gospodarczej do wnioskowania o upadłość.

Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej w kolejnych kwartałach od 2015 r.
Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej w kolejnych kwartałach od 2015 r. (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Liberalizacja prawa spowodowała, że zainteresowanie procesem zaczęło dynamicznie rosnąć. W 2015 r. upadłość ogłosiło 2,1 tys. konsumentów, rok później – 4,4 tys., a w 2017 r. – 5,5 tys. Na przyszły rok zapowiadane są kolejne zmiany w prawie, które mogą dodatkowo zachęcić osoby zmagające się z kłopotami finansowymi do rozważania bankructwa.

Nowelizacja przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje szereg rewolucyjnych rozwiązań. Ogłosić upadłość będzie można niezależnie od tego, czy potencjalny bankrut sam doprowadził do niewypłacalności. Wyjątkiem pozostanie sytuacja, gdy wnioskujący o upadłość ma na koncie prawomocny wyrok za działania na szkodę wierzycieli.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 23 marxs

ja jestem przerażony tym co sekciarze smoleńscy wyprawiają na masową skalę są w mojej okolicy wycinane drzewa około 1 km pieknych topol i 2 km wspaniałych dębów, na stacji PKP poległy pod toporem cudowne kasztanowce a holokaust saren a przede wszystkim dzików to istny szok(a podobno PISy tak bardzo kochają zwierzęta chyba tylko te martwe) do tego ludzie wyrębują sady jabłoniowe czy wiśniowe inni przeorują plantacje truskawek i malin w mieście co 3-4 sklep z wywieszką sprzedam lub wynajmę i to nawet w rynku a masowa likwidacja DG przez desperatów istny kosmos

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 28 h-b

Medialny niby rosnący od lat dobrobyt Ogółu niestety widać coraz bardziej blado.

! Odpowiedz
23 16 prs

Na okraglo wrzucacie na bankiera teksty o bankructwach, cel jeden przypuszczam - trzymac Polakow z dala od zakladania firm by nie przeszkadzaly waszym interesom, podcinac skrzydla..
Jestescie jedna ekipa z tym starym chciwcem ktorego z Wegier wygnano..
Upadlosc to normalna rzecz w rozwijajacych sie gospodarkach, wy staracie sie hamowac - w kazdy mozliwy sposob.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 adam.1983

Ale artykuł jest o upadłości konsumenckiej a nie firm, czytaj ze zrozumieniem

! Odpowiedz