REKLAMA
PIT 2023

Ponad 6,5 tys. bankrutów w 2018 r. – kolejny rekord pobity

Michał Kisiel2019-01-08 12:34analityk Bankier.pl
publikacja
2019-01-08 12:34

Rekordowy kwartał i rekordowy rok dla upadłości konsumenckiej. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2018 r. bankructwo ogłosiło 1914 osób fizycznych – najwięcej od wprowadzenia tej instytucji do polskiego prawa.

Osób fizycznych ogłaszających upadłość nadal przybywa w dwucyfrowym tempie. Jak wynika z informacji zebranych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w 2018 r. z możliwości stworzonych przez prawo upadłościowe skorzystało 6570 osób. To o ponad 18 proc. więcej niż w 2017 r., który był pod tym względem rekordowy.

fot. dolgachov / / YAY Foto

Pod względem zainteresowania upadłością konsumencką wyróżniał się także ostatni kwartał minionego roku. W październiku, listopadzie i grudniu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano łącznie 1914 ogłoszeń o bankructwie konsumentów. To najwyższy kwartalny wynik w historii działania tej instytucji w polskim prawie.

Nowy rozdział upadłości konsumenckiej w Polsce rozpoczął się w 2015 r., gdy znacząco złagodzono przepisy. Wcześniejsze regulacje stawiały potencjalnym bankrutom niezwykle wysokie wymagania. Na ogłoszenie upadłości mogły liczyć wyłącznie osoby, które z przyczyn losowych straciły możliwość regulowania zobowiązań.

Od 2015 r. bankructwo może ogłosić niemal każdy konsument. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do niewypłacalności doprowadzono umyślnie lub poprzez rażące niedbalstwo. Rok później skrócono czas, który powinien upłynąć od zakończenia działalności gospodarczej do wnioskowania o upadłość.

fot. / / Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Liberalizacja prawa spowodowała, że zainteresowanie procesem zaczęło dynamicznie rosnąć. W 2015 r. upadłość ogłosiło 2,1 tys. konsumentów, rok później – 4,4 tys., a w 2017 r. – 5,5 tys. Na przyszły rok zapowiadane są kolejne zmiany w prawie, które mogą dodatkowo zachęcić osoby zmagające się z kłopotami finansowymi do rozważania bankructwa.

Nowelizacja przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje szereg rewolucyjnych rozwiązań. Ogłosić upadłość będzie można niezależnie od tego, czy potencjalny bankrut sam doprowadził do niewypłacalności. Wyjątkiem pozostanie sytuacja, gdy wnioskujący o upadłość ma na koncie prawomocny wyrok za działania na szkodę wierzycieli.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
marxs
ja jestem przerażony tym co sekciarze smoleńscy wyprawiają na masową skalę są w mojej okolicy wycinane drzewa około 1 km pieknych topol i 2 km wspaniałych dębów, na stacji PKP poległy pod toporem cudowne kasztanowce a holokaust saren a przede wszystkim dzików to istny szok(a podobno PISy tak bardzo kochają zwierzęta chyba tylko ja jestem przerażony tym co sekciarze smoleńscy wyprawiają na masową skalę są w mojej okolicy wycinane drzewa około 1 km pieknych topol i 2 km wspaniałych dębów, na stacji PKP poległy pod toporem cudowne kasztanowce a holokaust saren a przede wszystkim dzików to istny szok(a podobno PISy tak bardzo kochają zwierzęta chyba tylko te martwe) do tego ludzie wyrębują sady jabłoniowe czy wiśniowe inni przeorują plantacje truskawek i malin w mieście co 3-4 sklep z wywieszką sprzedam lub wynajmę i to nawet w rynku a masowa likwidacja DG przez desperatów istny kosmos
h-b
Medialny niby rosnący od lat dobrobyt Ogółu niestety widać coraz bardziej blado.
prs
Na okraglo wrzucacie na bankiera teksty o bankructwach, cel jeden przypuszczam - trzymac Polakow z dala od zakladania firm by nie przeszkadzaly waszym interesom, podcinac skrzydla..
Jestescie jedna ekipa z tym starym chciwcem ktorego z Wegier wygnano..
Upadlosc to normalna rzecz w rozwijajacych sie gospodarkach, wy staracie
Na okraglo wrzucacie na bankiera teksty o bankructwach, cel jeden przypuszczam - trzymac Polakow z dala od zakladania firm by nie przeszkadzaly waszym interesom, podcinac skrzydla..
Jestescie jedna ekipa z tym starym chciwcem ktorego z Wegier wygnano..
Upadlosc to normalna rzecz w rozwijajacych sie gospodarkach, wy staracie sie hamowac - w kazdy mozliwy sposob.
adam.1983
Ale artykuł jest o upadłości konsumenckiej a nie firm, czytaj ze zrozumieniem

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki