Polskie jabłka cenione na wschodzie Europy

Nie możemy sprzedawać do Rosji, sprzedajemy więc do sąsiadów. Polskie jabłka coraz popularniejsze we wschodniej Europie. Na niektórych rynkach nasze owoce już stanowią większość dostarczanego towaru - wylicza Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Po zamknięciu rynku rosyjskiego, na czołowego dostawcę jabłek wyrosła Białoruś (około 60 tysięcy ton rocznie). Od embarga, znacznie wzrosła też ilość wysyłanych jabłek na Ukrainę. Obecnie wysyłamy tam około 30 tysięcy ton owoców. Rośnie także zainteresowanie ze strony: Litwinów i Kazachów.

Wzrost wysyłki do krajów sąsiadujących z Rosją budzi pytanie o reeksport owoców do tego kraju. To możliwe, ale bez znaczenia dla sadowników - dodaje Kraciński. Dla strony polskiej pozytywne jest to, że cena skupu wzrasta. Rok temu o tej porze, za kilogram jabłek deserowych, rolnik otrzymywał około 30 groszy mniej. Większa wartość produktu to skutek także większego eksportu do krajów sąsiednich. One również wysyłają do Rosji swoje owoce. Być może uzupełniają swoje zbiory właśnie jabłkami z Polski - przewiduje Kraciński.

Polska produkuje najwięcej jabłek w Unii Europejskiej - ponad 3,5 miliona ton rocznie. Jest także czołowym eksporterem tych owoców oraz przetworów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Fedusio/magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil