Polski przemysł utrzymał solidny wzrost

Lutowy wzrost produkcji przemysłowej okazał się nieco niższy niż w styczniu i nieznacznie rozminął się oczekiwaniami ekonomistów. Dynamiczne ożywienie widać w branży budowlanej, która podnosi się po zapaści z roku 2016.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w lutym o 7,4% wyższa niż przed rokiem oraz o 2,2% niższa niż miesiąc wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W styczniu dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 4,1% mdm i 8,6% rdr.

(Bankier.pl)

Ekonomiści przeciętnie spodziewali się wzrostu produkcji o 8,1% rdr – a więc wyniku nieco wyższego. Po uwzględnieniu różnicy w liczbie dni roboczych wartość obrotów przemysłu zwiększyła się o 1,3% mdm i 7,3% rdr. W styczniu „odsezonowany” wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 6,2% rdr a w grudniu 7,3% rdr.

Jak zwykle w ostatnich miesiącach na wynikach  całego przemysłu negatywnie zaważyło górnictwo, gdzie wartość sprzedaży była o 3% mniejsza niż przed rokiem. To głównie efekt mniejszego wydobycia w kopalniach węgla, gdzie wartość produkcji spadła o 2,9% rdr. Wzrost produkcji odnotowano jednak w 26 spośród 34 działów przemysłu. Najszybciej rosła produkcja sprzedana maszyn i urządzeń (o 20,5%) oraz koksu i produktów naftowych (o 17%).

(Bankier.pl)

Bardzo mocno zaprezentowały się statystyki z budownictwa. Wartość produkcji budowlano-montażowej zwiększyła się w lutym o 31,4% rdr. To wynik nieco słabszy niż w styczniu (gdy produkcja budowlana wzrosła o 34,7% rdr, co było najwyższym wynikiem od 2008 roku), ale lepsza od 30% prognozowanych przez analityków. Tak silny wzrost „budowlanki” to po części efekt niskiej bazy z roku 2016 i początku 2017. W lutym ubiegłego roku wartość produkcji budowlano-montazowej spadła o 5,3% rdr.

W tym miesiącu GUS rozdzielił publikację danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które zwykle były ogłaszane tego samego dnia i tej samej godzinie.  Wyniki sprzedaży detalicznej za luty poznamy w środę o 10:00.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 7 fakpejsy

Jaki przemysl?! W Polsce,ale nie polski!

! Odpowiedz
19 10 pluto85md

Dochody za luty rosly wolniej niz w ostatnim czasie, produkcja przemyslowa wolniej, PMI najnizej w UE, CLI pokazuje mozliwa recesje, sprzedaz detaliczna nadal bedzie mocna, oszczednosci rosna wolniej niz PKB, RPP nie widzi przegrzania rynku, a WIG20 r/r spada po raz pierwszy od 1,5 roku. Moim zdaniem bedzie zauwazalne spowolnienie w II polowie roku. Co by oznaczalo brak podwyzki stop procentowych w calym cyklu. Co byloby dosc wyjatkowe. Pytanie jednak jak pobudzic gospodarke w kolejnym swiatowym kryzysie. Stopy ponizej 0? Kto wie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 igła

Wystarczy zlikwidować gotówkę i wprowadzić ujemne stopy procentowe. Zaraz by popyt wrósł na wszystko :) A potem dowalić dotkliwym podatkiem katastralnym np. od drugiego i kolejnego mieszkania/domu by ci uciekający z pieniędzmi w nieruchomości nie myśleli że są tacy cwani.
Żartuję :)

! Odpowiedz
4 4 rekin1986 odpowiada igła

Likwidacja gotówki nic nie da dojdzie do tego , że ludzie będą w kantorach kupować dewizy a handlować będą za gotówkę tylko , że zagraniczną tak było w latach 1989-92 w czasie hiperinflacji więcej handlu szło za dewizy niż za złotówki nie ma na to mocnych

Musiały by zniknąć wszystkie waluty z koszyka SDR przeznaczone do trzymania jako rezerwa dewizowa poza krajami gdzie jest emitowana

Nie przejdzie ten numer nie ma szans by musieli się wszyscy gotówki pozbyć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil