REKLAMA

Polska w górę w rozwoju infrastrukury. Raport konkurencyjności

2021-10-20 11:46
publikacja
2021-10-20 11:46

Polska podskoczyła o 31 miejsc w rankingu jakości infrastruktury, pogorszeniu uległa natomiast ocena prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej, a także jej globalna konkurencyjność - wynika z Raportu Konkurencyjności 2021.

Polska w górę w rozwoju infrastrukury. Raport konkurencyjności
Polska w górę w rozwoju infrastrukury. Raport konkurencyjności
fot. Zarko Prusac / / Shutterstock

Raport Konkurencyjności 2021 (Eight Competitiveness Report), który przygotowała globalna organizacja doradcza Eight International, zawiera m.in. globalne rankingi dot. wielkości gospodarki, łatwości prowadzenia biznesu czy jakości edukacji.

Według autorów raportu obecne otoczenie biznesowe w Polsce nieco się pogorszyło w porównaniu z poprzednim zestawieniem z 2015/2016. Spadła także ocena łatwości prowadzenia biznesu, podobnie jak miejsce w światowym rankingu wolności gospodarczej i konkurencyjności. "Choć spadek jest niewielki, to powinien skłonić do wysiłków, by odwrócić sytuację" - podkreślają autorzy.

Jednocześnie chwalą oni Polskę za awans w rankingu jakości infrastruktury: z 56. miejsca na 138 krajów na 25. na 141 krajów. Zdaniem autorów, Polskę można docenić także za dokonania na polu edukacji, zarówno średniej jak i wyższej. Zwracają oni uwagę m.in. na zmiany w rankingu PISA - awans z pozycji 19. w latach 2015/2016 na 11. w latach 2019/2020.

Wzrosła także pozycja Polski w zestawieniu globalnego zaufania konsumenckiego.

Raport Konkurencyjności 2021 wskazuje zarazem, iż potrzebne są działania na rzecz zmniejszenia nierówności majątkowych i nierówności pomiędzy płacami, gdyż nasz kraj spadł w obu rankingach.

Organizacja stojąca za raportem pozytywnie oceniła ogólną sytuację na kontynencie europejskim. "Europa jako jeden region jest drugą potęgą gospodarczą świata, mogącą śmiało rywalizować z Chinami i USA. Europejskie modele społeczno-gospodarcze są względem siebie komplementarne, a każdy region europejski ma swoją specyfikę" - wskazano w opracowaniu.

Jak dodano, konkurencyjność gospodarcza nie jest już synonimem taniej siły roboczej czy niskich podatków, lecz unikalną mieszanką indywidualnych swobód, zbiorowej decyzyjności, przedsiębiorczości i ochrony socjalnej.

autorka: Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki