Polska ma najbardziej skomplikowane przepisy w Europie

2015-02-03 11:37
publikacja
2015-02-03 11:37
fot. iStock/Thinkstock / Thinkstock

Polska zajęła niechlubne pierwsze miejsce w Europie i siódme na świecie pod względem najbardziej skomplikowanych przepisów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - wynika z rankingu przygotowanego przez TMF Group.

Polska ma najbardziej skomplikowane przepisy w UE (fot. iStock / Thinkstock)

Polska jest jedynym krajem Europy, który znalazł się w pierwszej dwudziestce rankingu Global Benchmark Complexity Index. Kolejna w zestawieniu Chorwacja zajęła 27. miejsce na 81 badanych państw. Najbardziej złożone przepisy dla biznesu na świecie obowiązują w Argentynie. Pozostałe miejsca na niechlubnym podium również przypadły krajom z Ameryki Południowej - Brazylii i Boliwii. Przedsiębiorcy działający w Baliwacie Jersey, Hongkongu i Irlandii cieszą się najprostszymi przepisami.

Global Benchmark Complexity Index

1. Argentyna

2. Brazylia

3. Boliwia

4. Zjednoczone Emiraty Arabskie

5. Korea Południowa

6. Meksyk

7. Polska

8. Paragwaj

9. Indonezja

10. Tajlandia

(26.) Rosja

(27.) Chorwacja

(74.) Wielka Brytania

(79.) Irlandia

(80.) Hongkong

(81.) Jersey

"Wysoki poziom złożoności przepisów związanych z prowadzeniem biznesu jest dziedzictwem komunistycznej przeszłości Polski. Mimo to, Polska oferuje wiele możliwości firmom planującym ekspansję za granicą ze względu na swój duży i stale rosnący rynek wewnętrzny. Polska zapewnia również niskie koszty pracy (średnie wynagrodzenie w Polsce jest cztery i pół razy niższe niż w sąsiednich Niemczech) oraz mnóstwo wysoko wykwalifikowanych absolwentów, co czyni ją bardzo atrakcyjną lokalizacją dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych" - komentuje Mikołaj Pluciński, dyrektor zarządzający TMF Group w Polsce.

/MKa

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~Pawell24
Kłopot jest z monopolem dużych korporacji, które mają zbyt duży wpływ na stanowione przepisy prawa, do tego trzeba dołączyć chore środowisko prawnicze.
~zmeczonyczlowiek
prowadzę dz. gosp. i zatrudniam 1 osobę - samego siebie. Spędzam 14 dni w roku w urzędach ia po pracy siedze w fakturach papierach.. odechciewa się na starcie dg..
~FirmaNaWyspach
Ja polecam brytyjski system prawno-podatkowy. Po pierwsze 2 razy mniej biurokracji. Po drugie bardzo duże oszczędności i możliwości zwiększania przewagi konkurencyjnej nad firmami, które pozostaną w Polsce.

Oczywiście nie każdy i zawsze może z tego skorzystać, ale jeśli ktoś chce się dowiedzieć więcej na
Ja polecam brytyjski system prawno-podatkowy. Po pierwsze 2 razy mniej biurokracji. Po drugie bardzo duże oszczędności i możliwości zwiększania przewagi konkurencyjnej nad firmami, które pozostaną w Polsce.

Oczywiście nie każdy i zawsze może z tego skorzystać, ale jeśli ktoś chce się dowiedzieć więcej na ten temat to zapraszam do darmowych konsultacji telefonicznych i e-mail na FirmaNaWyspach.pl

Pozdrawiam
~donjarek
kolejny sukces rządów PO-PIS!!!
~abc
umiesz czytać?
"Wysoki poziom złożoności przepisów (...) jest dziedzictwem komunistycznej przeszłości Polski"
~gość odpowiada ~abc
To dlaczego nic z tym nie zrobili przez 8 lat?
~ren odpowiada ~gość
przypominam rzadzi na kudowna i nie zastapiona kolalicja
PO- PSL
~hendryk odpowiada ~abc
To jest bzdura. W 1989 mieliśmy najprostsze przepisy w Europie.
~Pawell24 odpowiada ~abc
Rzeczywistość jest złożona ( skomplikowana), a nie uproszczona (prostacka)...działalność gospodarcza to również kasa i dostęp do niej...jeżeli samą śmietankę spijają banki i bankierzy.., to mało pozostaje na drobnego klienta...
~miro
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki