REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy z optymizmem podchodzą do zapowiedzi rządu. Oczekują więcej wolności i stabilności prowadzenia biznesu

2024-02-11 08:00
publikacja
2024-02-11 08:00

- Mam wrażenie, że na razie nowy rząd zajmuje się bardziej odzyskiwaniem państwa niż wspieraniem przedsiębiorczości. Ale znamy deklaracje i te zaplanowane reformy, jak np. wakacje ZUS-owskie, są dla polskich przedsiębiorców szalenie ważne - mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Przedsiębiorcy mają wobec koalicyjnego rządu wiele oczekiwań, ale jednym z najważniejszych jest przywrócenie klimatu wolności gospodarczej oraz stabilności prowadzenia biznesu.

Polscy przedsiębiorcy z optymizmem podchodzą do zapowiedzi rządu. Oczekują więcej wolności i stabilności prowadzenia biznesu
Polscy przedsiębiorcy z optymizmem podchodzą do zapowiedzi rządu. Oczekują więcej wolności i stabilności prowadzenia biznesu
fot. Bahmut Pavlo/Ukrinform / /  Abaca Press

- W 2024 roku nadal będziemy mieć do czynienia z dość trudną sytuacją geopolityczną, ponieważ mamy m.in. konflikt na linii Rosja-Ukraina, kwestie związane z sytuacją w Izraelu czy wybory w Stanach Zjednoczonych. To są pewne makroekonomiczne czynniki niepewności. Natomiast w Polsce liczylibyśmy przede wszystkim na poluzowanie polityki fiskalnej i potraktowanie przedsiębiorców jako tych, którzy kreują gospodarkę w tym kraju i mają duży wpływ na to, co się dzieje także w innych sektorach życia - mówi agencji Newseria Biznes Jarosław Grzywiński, lider rynków kapitałowych w Business Centre Club.

Napięta sytuacja geopolityczna pozostaje jednym z czynników ryzyka dla polskiej gospodarki na kolejne miesiące. Poprzedni rok zakończył się, według wstępnych danych GUS, wzrostem krajowego PKB o zaledwie 0,2 proc., wobec wzrostu o 5,3 proc. w 2022 roku. Tak silne spowolnienie to m.in. efekt spadku popytu konsumpcyjnego w reakcji na podwyższoną inflację. Analitycy Credit Agricole oceniają, że w tym roku średnioroczne tempo wzrostu gospodarczego wyniesie 2,8 proc., a w 2025 roku - 3,5 proc. W tym roku spodziewane jest poluzowanie polityki pieniężnej, które może nieco wyhamować spadek inflacji i podnieść tempo wzrostu PKB. Według analityków przestrzeń do cięcia stóp procentowych w 2024 roku istnieje, zwłaszcza w obliczu oczekiwanych obniżek stóp także ze strony Fedu i EBC, ale będzie ona raczej niewielka. Natomiast inflacja ma się według prognoz zbliżać do celu NBP, choć osiągnie go dopiero w 2025 lub 2026 roku (na koniec 2023 roku inflacja CPI wyniosła 6,2 proc., inflacja średnioroczna uplasowała się na poziomie 11,4 proc.).  Czynnikiem niepewności pozostaje m.in. kształt polityki fiskalnej nowego rządu.

Reklama

- Wydaje się, że jesteśmy dopiero w połowie walki ze zjawiskiem inflacji. I o ile wszystkie procesy zostaną dobrze poukładane, to koniec 2025 roku może być końcem wzrostów inflacyjnych - mówił podczas Gali Liderów Polskiego Biznesu BCC Jarosław Grzywiński. - Mam nadzieję też, że działania podejmowane przez nową administrację rządową nie będą mieć proinflacyjnego charakteru. Ta polityka powinna być przemyślana, wielosektorowa i wszystkie ministerstwa powinny tworzyć wspólny front walki z inflacją.

Inflacja i wysokie koszty finansowania, ale też m.in. rosnące koszty pracownicze i niedobór rąk do pracy oraz niestabilność prawna i podatkowa, wywołana m.in. reformą Polski Ład - to tylko kilka barier, które utrudniają obecnie działalność gospodarczą, zwłaszcza mikro-, małym i średnim firmom. Mimo to nastroje w tym segmencie przedsiębiorców się poprawiają. Styczniowy odczyt  Barometru EFL wyniósł 52,5 pkt, co jest wynikiem wyższym o 2,1 pkt niż w IV kwartale 2023 i o 4 pkt niż rok temu. Wskaźnik ten rośnie od trzech kwartałów i nie był na tak wysokim poziomie od sześciu lat.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Optymizm biznesu budzą m.in. stopniowe ocieplanie relacji z Unią Europejską, co zwiększa możliwości napływu unijnych środków do Polski, oraz zapowiedzi nowego rządu dotyczące ułatwień dla przedsiębiorców i likwidowania skutków Polskiego Ładu.

- Mam wrażenie, że na razie nowy rząd zajmuje się bardziej odzyskiwaniem państwa niż wspieraniem przedsiębiorczości. Ale znamy deklaracje, znamy exposé premiera Donalda Tuska i zaplanowane reformy, jak na przykład tzw. wakacje ZUS-owskie, nie wszystkim się podobają, ale dla tych grassroots - czyli najniższych grup polskich przedsiębiorców, którzy tak naprawdę tworzą klimat przedsiębiorczości - one są szalenie ważne. Myślę też, że reformy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości finalnie też będą na korzyść przedsiębiorczości. Natomiast ja czekam na coś więcej: na sfinalizowanie klimatu wolności gospodarczej, więcej wolności, więcej bezpieczeństwa, więcej przestrzeni dla polskiej przedsiębiorczości. Polski Ład to zniszczył, trzeba to teraz przywrócić i mam wrażenie, że ten rząd o tym wie - mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

Odblokowanie środków z KPO, vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym, powrót do dialogu na linii rząd - biznes, zastąpienie Polskiego Ładu nowym, przejrzystym i stabilnym systemem podatkowym - to tylko początek długiej listy oczekiwań przedsiębiorców wobec koalicyjnego rządu. Jednak zaspokojenie ich nie będzie łatwe, zwłaszcza że w spadku po ośmiu latach rządów Zjednoczonej Prawicy nowy rząd dostał nie tylko budżet państwa w słabej kondycji, ale też chaos legislacyjny i długą listę zaplanowanych, dużych projektów, które wymagają audytu i rozliczenia.

- Musimy się rozliczyć z przeszłością, z ośmioma latami rządów Prawa i Sprawiedliwości, gdzie podjęto bardzo ważne i długoterminowe decyzje, jak choćby budowa CPK. Niewątpliwie oczekuję na audyt tych projektów i dostosowanie ich do współczesności. To nie będzie proste, ponieważ zmieniają się okoliczności, zmienia się środowisko geopolityczne etc. To są rzeczy, które nowy rząd musi dzisiaj porządnie przemyśleć. Natomiast ja jestem jak najdalszy od popierania idei tworzenia polskich czeboli, wielkich liderów gospodarczych, które będą się rozwijały kosztem całej reszty biznesu. Trzeba to odwrócić, bo najważniejszy jest drobny i średni biznes - tutaj się rodzą idee, rodzi się kapitał, rodzi się temperament polskiej gospodarki i w to trzeba inwestować - mówi Bogusław Chrabota.

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
goscgumka
Rzeczpospolita i dalej można już odpuścić czytanie. "Wakacje zus-owskie szalenie ważne dla przedsiębiorców" Śmiechu warte. Kolejne zaklinanie rzeczywistości. Ostatnio pisali, że większość polaków chetnie zapłaci więcej za zero emisyjny dom. Potem, że większość Polaków przesiądzie sie na elektryka. A ja napiszę, że większej Rzeczpospolita i dalej można już odpuścić czytanie. "Wakacje zus-owskie szalenie ważne dla przedsiębiorców" Śmiechu warte. Kolejne zaklinanie rzeczywistości. Ostatnio pisali, że większość polaków chetnie zapłaci więcej za zero emisyjny dom. Potem, że większość Polaków przesiądzie sie na elektryka. A ja napiszę, że większej manipulacji w mediach tylko tvpis sie dopuszczał. Jednak rzepa już go dogoniła.
rrk
Widzę, że bankier już na dobre włączył się w antypisowską retorykę. Pada więc kolejny bastion, gdzie była jakaś nadzieja, że przeczyta się coś poprawnego merytorycznie, bez próby kolejnego prania mózgu
pstrzezek
Twój wymyślny nick oraz to że wcześniej cię tu nie było mówi wszystko ;) Weź numerek i stań w kolejce

yypan2024-02-06 21:21
Ten gówniany portal dorabia u Ryżego? Niemiec płaci? Znów usuwają wpisy...

falconwro 2024-02-02 09:54
Bankier się już tak zeszmacił, że nie da się tego czytać, ohyda:
* polityczna agitacja
*
Twój wymyślny nick oraz to że wcześniej cię tu nie było mówi wszystko ;) Weź numerek i stań w kolejce

yypan2024-02-06 21:21
Ten gówniany portal dorabia u Ryżego? Niemiec płaci? Znów usuwają wpisy...

falconwro 2024-02-02 09:54
Bankier się już tak zeszmacił, że nie da się tego czytać, ohyda:
* polityczna agitacja
* sponsorowane artykuły
* sami sobie zaprzeczają w swoich artykółach. Ta witryna to już jest nawet gorsza od rządowego ścieku

devu2024-02-02 17:02
Bankier schodzi na psy. Specjalnie wklejacie gorsze zdjęcia osobą z którymi się nie identyfikujecie. Takich redaktorów powinno się usuwać.
virago1997 2024-02-02 11:00
NIK już dawno przestało być niezależne , a Banaś to okaz szczególny i spreparuje każdy dokument aby przylizać się obecnej władzy.
ssmentek 2024-01-17 14:44
No bankier to portal z obcym szwedzkim kapitałem. Są od ogłupiania tubylców...
ssmentek2024-01-14 11:17
Bankier to obcy kapitał. Ogłupiająca tubylców propaganda.
ssmentek 2024-01-17 14:34
Cała czołówka na bankier.pl to tego typu bełkot. Coraz trudniej znaleźć coś poza propagandą dla zrytych TVNem...
haymars 2024-01-30 08:36
Bankier też w to gra, może się paru ludzi załapie z tego portalu.To słychać i czuć, po jakiej stronie jest ten Portalik pseudo Ekonomiczny.
zmoda 2024-01-29 12:04
Popka informacyjna w stylu Fakt'u lub Superekspress'u.
newcommer2024-01-25 22:20
kolejna kaczka dziennikarska bankier.pl. Jedyną osobą która może się nie martwić o dochody żony jest JarKacz. Donaldinio jest tak umoczony, że w życiu to prawo nie przejdzie.
einstachu2024-01-23 13:57
To portal plotkarski, czy też taki pokaz sztamy z Targo Wicą?
manfred-weber2024-01-17 12:57
Ten POrtal zamienia się w pudelka.pl.......Co kogo obchodzi na co choruje druga osoba.
polllo2024-01-15 14:22
Bankier ładnie staje PO stronie nowej silnej władzy...
qart2024-01-10 15:56
Tutuł godny sowieckiej PRAWDY. Staczacie się z kiedyś portalu ekonomicznego, do gadzinówki na poziomie NIE Urbana.
katzpodola 2024-01-10 14:27
ten zydowski portal dawno przestał byc biznesowy
ssmentek 2024-01-10 11:25
Panie Kaźmierczak, ośmiesza się pan tutaj.
allen_iverson 2024-01-10 14:58
Ten portal będzie zlikwidowany a autor artykułu poniesie konsekwencje prawne
zmoda2024-01-10 15:12
Skandaliczny artykuł. Do więzienia poszli ludzie, którzy walczyli z korupcją..
genua12024-01-10 16:16
Ostatni artykuł jaki przeczytałem na tym uwnianym portalu.
virago19972024-01-10 15:11
Jestem bardzo zawiedziony. Wiadomość wśród najważniejszych z dnia
qart2024-01-10 16:07
Kolejny artykuł godny bolszewickiej Trybuny Ludu.
O ilości kasy na kontach Tuska też napiszesz Marcine Kaźmierczaku?
dager67 2024-01-10 13:47
Widać, że ochrona medialna dla politycznej hucpy związanej z aresztowaniem ułaskawionych posłów działa w najlepsze
1a2b2024-01-10 16:04
o kropiwnickim z szajki P0 coś napisz ciulu
polak1978
Teraz może być już tylko pięknie :

1. Koniec CPK
2. Koniec ekektrowni jądrowej
3. Nowe wspaniałe elektrownie wiatrowe
4. Podwyżki cen prądu
5. Może i test przedsiębiorcytrolley
Tusku, za wolno idzie rwanie od koryta. Pisowska mafia ma dalej na finansowanie swojej szczujni. Gdzieś jest przeciek z koryta - pisowska mafia niczego nie sponsoruje ze swoich - patrz projekt pisowskiej tv który już upadł bo miał być sponsorowany ze swojej kasy.
mesten
Wystarczy zacząć od odkręcenia nowego zadu.
wic
po kolejnych czterech latach dożynania przedsiębiorców tusk przeprosi i poprosi o kolejną szansę
prawda_
Niebotycznie podwyzszyli ZUS i oferuja wakacje w splatach - to wieje optymizmem przedsiebiorcow?!! Ile Wam dali za ten artykul?
kaczyslaw_
Przecież ZUS jest zależny od pensji minimalnej, a tę podniósł ***. Takich podataw nie ogarniasz? xD

Powiązane: Rząd Donalda Tuska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki