REKLAMA

Polscy nobliści nie zapłacą podatku od nagrody

2019-10-11 15:49
publikacja
2019-10-11 15:49

Projektowane rozporządzenie ministra Kwiecińskiego ws. zaniechania poboru podatku od przychodów z Nagrody Nobla zakłada, że każdy reprezentant Polski, który otrzyma tę nagrodę, nie będzie musiał odprowadzać od niej podatku – wyjaśnił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra finansów, inwestycji i rozwoju Paweł Jurek.

fot. Omar Marques /

Załączając gratulacje dla Olgi Tokarczuk, której Szwedzka Akademia przyznała literackiego Nobla za rok 2018, minister finansów Jerzy Kwieciński ogłosił w czwartek decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla.

Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro, czyli ponad 3 mln 370 tys. zł).

"Jest to absolutnie wyjątkowa nagroda i wyjątkowy sukces, który ma bezcenne znaczenie dla promocji naszego kraju na całym świecie" – powiedział PAP rzecznik resortu finansów. "Zresztą nie jest to pierwsza taka sytuacja" – zauważył.

Przypomniał, że stosowne przepisy, zaproponowane przez ówczesnego ministra finansów, sprawiły, że podatku od tej nagrody nie musiała również odprowadzać Wisława Szymborska.

"Decyzja ministra Jerzego Kwiecińskiego nie dotyczy tylko personalnie jednej konkretnej osoby, ale wprowadza regułę na przyszłość. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem każdy, kto jako reprezentant Polski, otrzyma nagrodę Nobla, nie będzie musiał odprowadzać podatku PIT od przychodów z nią związanych" – wyjaśnił Jurek.

Najbardziej znane książki Olgi Tokarczuk:

  • "Prawiek i inne czasy"
  • "Bieguni"
  • "Podróż ludzi Księgi"
  • "E.E."
  • "Prowadź swój pług przez kości umarłych" - na tej podstawie Agnieszka Holland nakręciła "Pokot"
  • "Księgi Jakubowe"

Jak podała w czwartek Szwedzka Akademia, Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Ceremonia wręczenia nagród odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Literacka nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

Tokarczuk przyznaną jej Nagrodę Nobla określiła jako "dużą zmianę w życiu". "Mam nadzieję nie podzielić losu Wisławy Szymborskiej, która dzieliła życie na przed i po nagrodzie i uważała, że Nobel jest pewnego rodzaju katastrofą" - podkreśliła.

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jes
Podatku nie zapłacą ale daninę już tak. Przecież wg Pinokia dorobili się czegoś dzięki własnej pracy a takich należy opodatkować. Co innego jak się dostanie działkę od kościoła, zero pracy i zero podatku.
sham69
zarabiam duzo mniej i nikt mnie nie zwalnia z obowiazku placenia podatkow. Orwell to przewidzial "wszystkie zwierzeta sa rowne, ale niektore rowniejsze" . Co do Nobla dla Pani Tokarczuk to serdecznie jej gratuluje i sprobuje przeczytac je ksiazke (na razie nie mialem okazji). ale podatki powiniem placic kazdy rowno (najlepszy zarabiam duzo mniej i nikt mnie nie zwalnia z obowiazku placenia podatkow. Orwell to przewidzial "wszystkie zwierzeta sa rowne, ale niektore rowniejsze" . Co do Nobla dla Pani Tokarczuk to serdecznie jej gratuluje i sprobuje przeczytac je ksiazke (na razie nie mialem okazji). ale podatki powiniem placic kazdy rowno (najlepszy bylby liniowy).
trollmaster
Tu masz cytat z naszej ukraińskiej laureatki:
"Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele
Tu masz cytat z naszej ukraińskiej laureatki:
"Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów"

Świta ci już, za co ta pani dostała tą pseudo nagrodę?
specjalnie_zarejestrowany2
Uwierzyli w prank z noblem z religii dla Rydzyka.
tygztqbq77n5mg9ercmet
Nobel — sprzedawca śmierci, znaczy się broni! Ta _prestiżowa_ nagroda jest skąpana we krwi. Nie wiem, czemu się ludzie nią tak ekscytują.

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki