Kwieciński: Tokarczuk nie zapłaci podatku dochodowego od Nagrody Nobla

Minister finansów Jerzy Kwieciński ogłosił, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował jednocześnie Oldze Tokarczuk zdobycia nagrody.

(fot. Arkadiusz Ławrywianiec / FORUM)

"Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie" - napisał Kwieciński na Twitterze. "Bardzo cieszę się z docenienia twórczości polskiej autorki" - dodał Kwieciński, załączając gratulacje dla Olgi Tokarczuk. Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro).

Wcześniej szef resortu finansów, którego wieści o nagrodzie dla Tokarczuk zastały w Luksemburgu na spotkaniu Rady UE ds. finansów przyznał, że nie wie, czy będzie jakaś specjalna nagroda finansowa, czy fundusz dla noblistki. „Musimy na ten temat porozmawiać, jeszcze nie miałem posiedzenia kierownictwa na ten temat, ale myślę, że będę wyrazicielem woli wszystkich moich kolegów, żeby pogratulować pani Oldze. Przyznaje się, że nie czytałem żadnej książki, ale w najbliższym wolnym czasie z przyjemnością przeczytam” – mówił dziennikarzom Kwieciński.

Jak zaznaczył szef resoru finansów, w ostatnim czasie miał bardzo mało wolnego czasu na czytanie literatury niefachowej, bo musiał czytać bardzo dużo, ale rzeczy związanych ze swoją pracą. „To jest o tyle ważny sukces, bo wielu komentatorów, ekspertów dawało szanse jej konkurentom, także tym bardziej bardzo się cieszymy i gratulujemy” – dodał.

Szwedzka Akademia ogłosiła w czwartek, że polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

(PAP)

wkr/ stk/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 10 brunon3444

czas opodatkować kościół jakim prawem pan minister decyduje ponad prawem obrzydliwe to jest ale swoi banasie tokarczuki ok ale plebs ma płacić podatki od 10zł

! Odpowiedz
7 7 januszbizensu

Przynajmniej udają, że mają serce.

! Odpowiedz
0 17 grzegorzkubik

PIS chce mieć wszędzie sprzymierzeńców ale ten podatek powinien być zlikwidowany dla wszystkich.

! Odpowiedz
4 4 silvio_gesell

VAT jest bardziej szkodliwy.

! Odpowiedz
3 49 and00

Z jakiego powodu?
Tragedia
I nierówne traktowanie obywateli
Ta lewacka nagroda skończyła się wraz z przyznaniem Nobla Obamie "za przyszłe, niewątpliwe zasługi dla pokoju, bo na pewno je będzie miał"
Choć w sumie pokojowa i literacka zawsze były polityczne

! Odpowiedz
5 30 wawrzy

powinna zapłacic podatek. Przeciez oprócz tej nagrody to posypia jej sie pieniądze za dodruki książek itd.

! Odpowiedz
1 15 krokus12

decyzja pod wybory tylko czy prezes zatwierdził ?

! Odpowiedz
48 4 hatlik1

Brawo ministrze najlepsza decyzja Brawo

! Odpowiedz
49 15 search

Geba ministra z tableta bezcenna na wiadomosc o nagrodzie nobla dla Olgi. Jeszcze kilka dni temu lekcewazaco sie wypowiadal o jej tworcozsci. Tak samo wielki drwal puszczy, nasylal na mlodych ludzi policje a tu bec.

! Odpowiedz
13 25 ebenezer56

Gratulacje dla Pani Olgi. Ale oczywiście tymczasowy podatek belki zostaje i tymczasowe zwiększenie podatku VAT też. Wydatki socjalne rosną chyba tylko po to żeby były większe wpływy z podatków. Jak tak dalej pójdzie płaca minimalna osiągnie drugi próg podatkowy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil