REKLAMA

Polisa mieszkaniowa nie zawsze gwarantuje odszkodowanie

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2011-02-23 06:02redaktor Bankier.pl
publikacja
2011-02-23 06:02

Ubezpieczenie mieszkania nie w każdej sytuacji zapewnia odszkodowanie. Trzeba starannie dobrać zakres ochrony, jaki obejmuje polisa. Ubezpieczyciele stosują bowiem szereg wyłączeń i wskazują, za jakie zdarzenia nie wezmą odpowiedzialności.

Mieszkania i domy najczęściej ubezpieczamy od ognia, zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem czy zalania. Nie oznacza to, że w każdej tego typu sytuacji uzyskanie odszkodowania będzie możliwe i proste. Wybór konkretnej oferty ubezpieczenia powinien być poprzedzony porównaniem wyłączeń odpowiedzialności stosowanych przez ubezpieczycieli. Zajmują one ważny, a często również obszerny punkt ogólnych warunków ubezpieczeń.

Za niedbalstwo nie otrzymasz odszkodowania


Chroniąc się przed nadużyciami ze strony ubezpieczonego i próbami wyłudzenia odszkodowania, towarzystwa wyłączają swoją odpowiedzialność w sytuacjach, kiedy stwierdzą, że szkody powstają w wyniku celowej, umyślnej działalności. Dotyczy to działań podejmowanych zarówno przez ubezpieczonego, jak i przez osoby znajdujące się z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.Trudność z otrzymaniem odszkodowania może się pojawić również wówczas, gdy zakład ubezpieczeń uzna, że szkoda powstała wskutek rażącego niedbalstwa ze strony osoby ubezpieczonej. Przykładem może być brak wypłaty odszkodowania za zalanie, gdy woda przedostała się przez nieszczelne okna, drzwi, dach, balkon czy instalacje, a obowiązek ich konserwacji należał do ubezpieczonego. W opisie wyłączeń odpowiedzialności spotyka się wskazanie, że jeśli ubezpieczony nie ma obowiązku konserwować elementów budynku, ale wiedział o ich nieszczelności, odszkodowanie nie będzie wypłacone, gdy pisemnie nie wystąpił do właściciela lub administratora budynku o usunięcie zaniedbań.

Zaniedbaniem w rozumieniu ubezpieczyciela może być także nieprzestrzeganie regulacji prawnych, np. przepisów przeciwpożarowych czy budowlanych. Niewykonywanie przeglądów technicznych, do których obliguje prawo, może stanowić kolejną sytuację, w której ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Ubezpieczyciele nie lubią złej aury


Znaczna część wyłączeń stosowanych przez ubezpieczycieli dotyczy szkód spowodowanych złymi warunkami pogodowymi. Działanie mrozu czy opadów atmosferycznych (z wyjątkiem nawalnych deszczy) może powodować szkody w nieruchomościach, za które nie uzyskamy rekompensaty.

Przenikanie wód gruntowych do domu czy mieszkania, przemarzanie i zawilgocenie ścian to kolejne przykłady wyłączenia odpowiedzialności stosowanych przez ubezpieczycieli. Zagrzybienia lub zapleśnienia w budynku w większości przypadków nie stanowią podstawy do ubiegania się o odszkodowanie.


Towarzystwa o graffiti i dziełach sztuki


Graffiti i dzieła sztuki łączy w oczach ubezpieczycieli to, że mogą znaleźć się na liście wyłączeń odpowiedzialności przy polisie mieszkaniowej. Niektóre towarzystwa nie podejmują się odpowiedzialności za pojawienie się na ubezpieczonych budynkach nielegalnych malunków, napisów i symboli w postaci graffiti.

Choć ubezpieczenie nieruchomości jest zazwyczaj połączone z ochroną ruchomości domowych, większość ubezpieczycieli wyłącza spod tej ochrony dzieła sztuki czy inne cenne przedmioty, które ubezpieczony posiada w swoim mieszkaniu. Ubezpieczenie może również nie obejmować biżuterii, dokumentów, środków pieniężnych czy kart kredytowych.


Kliknij, aby powiększyć

W tabeli zebrano przykłady szkód, za jakie ubezpieczyciele mogą nie brać odpowiedzialności na przykładzie dwóch wybranych polis mieszkaniowych. Jest to ujęcie ogólne, gdyż zakres ochrony może być negocjowany i za dodatkową składkę, ochrona może być rozszerzona również i o te ryzyka. Ponadto, każdy z ubezpieczycieli stosuje własne systemy określania wyłączeń odpowiedzialności. W towarzystwach możemy spotkać się z różnego rodzaju wyłączeniami, innymi niż przywołane w tabeli. Ostatecznie, o ich zakresie decydują zapisy ogólnych warunków ubezpieczeń.

Poznaj ofertę i wybierz najlepszą


Jedynie znając zakres ochrony oferowany przez towarzystwa możemy odpowiednio dobrać polisę do swoich potrzeb. Zawsze istnieje możliwość negocjowania warunków, a ubezpieczyciele dają możliwość rozszerzania ochrony ubezpieczeniowej o kolejne ryzyka. Za większym spektrum ryzyk objętych ubezpieczeniem idzie jednak wyższa składka ubezpieczeniowa.

Warto zatem analizować ofertę i dobierać cenę polisy przede wszystkim do naszych potrzeb. Tak, aby zakupiona ochrona była skuteczna, a w przypadku pojawienia się szkody ubezpieczyciel nie odmówił wypłaty odszkodowania ze względu na zastosowane w OWU wyłączenia. Pamiętajmy, że umowę ubezpieczenia zawsze podpisujemy na złe czasy, zadbajmy o to, aby znalazło się w niej wszystko od czego chcemy się ochronić.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl
e-mail: [email protected]

Źródło:

Do pobrania

TabwylaczeniaMpngTabwylaczeniaMpng
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Ekspert_Link4
W Link4 ubezpieczenie "DOM" obejmuje nie tylko mieszkanie czy dom, ale także wszystko co znajduje się wewnątrz. Ochroną objęte są zarówno mienie ruchome (czyli m.in. meble, dywany, sprzęt RTV i AGD) jak i elementy stałe (np. glazura, podłogi, stałe wyposażenie łazienek).
~anna
Kwestia tego gdzie takie ubezpieczenie wykupujemy.Mysle ze w PZU nie bedzie tutaj zadnych problemów.
airjanek82
Na tle konkurencji jeśli chodzi o odszkodowania na pewno plusik przy nich można postawić,
~kora
Takie ubezpieczenia to daremne wydawanie pieniędzy.Tylko obowiązkowe płacę od budynków,warto jeszcze od powodzi tam gdzie jest mozliwośc powodzi.
Absolutnie żadnego ruchomego mienia.Sprzęt się starzeje,meble wychodzą z mody.Gdyby coś nam ukradli, to jeśli coś wypłacą to grosze bo amortyzacja.
Z zaoszczędzonych
Takie ubezpieczenia to daremne wydawanie pieniędzy.Tylko obowiązkowe płacę od budynków,warto jeszcze od powodzi tam gdzie jest mozliwośc powodzi.
Absolutnie żadnego ruchomego mienia.Sprzęt się starzeje,meble wychodzą z mody.Gdyby coś nam ukradli, to jeśli coś wypłacą to grosze bo amortyzacja.
Z zaoszczędzonych składek mogę sobie nowe wyposażenie kupić.
Tak samo Auto Casco
airjanek82
Sugerujesz , że np AC komunikacyjne, jeśli kogoś stać, jest zbędne i nieopłacalne ?
~margareth
Moim zdaniem warto taką polisę mieć, choćby dlatego, że zdarzają się zalania. A przy wartościowym aucie AC jak dla mnie jest obowiązkowe
~xytras
O tak! Mnie WARTA świetnie przećwiczyła na kradzieży z włamaniem. Dla wszystkich (w tym: Policji) było jasne, że do takiego zdarzenia doszło, ale ubezpieczyciel zgodnie z własnymi OWU rozumiał przez to zupełnie co innego...
Dziś jesteśmy coraz lepiej zabezpieczeni i "klasyczni" włamywacze w masce Zorro,
O tak! Mnie WARTA świetnie przećwiczyła na kradzieży z włamaniem. Dla wszystkich (w tym: Policji) było jasne, że do takiego zdarzenia doszło, ale ubezpieczyciel zgodnie z własnymi OWU rozumiał przez to zupełnie co innego...
Dziś jesteśmy coraz lepiej zabezpieczeni i "klasyczni" włamywacze w masce Zorro, z łomem, czy wytrychem odchodzą do historii- ich miejsce zajmują dranie, którzy posługują się inteligentnymi metodami. W moim przyp. użyto tzw. "pasówki", a wtedy obejście zabezpieczeń ma tę WADĘ, że nie zostawia śladów włamania (zamek nienaruszony) i zgodnie z definicją włamania OWU- w ogóle do niego nie doszło!! Wcześniej czytałem warunki, ale taki zapis- dla mnie, czyli "nie-specjalisty" w tej dziedzinie- nie wzbudził podejrzeń, o naiwności! Oczywiście ustalenia Policji nie miały tutaj nic do rzeczy...
Zwracajmy na to uwagę, bo jeśli mamy profesjonalne systemy zabezpieczeń + nie ma szansy dostania się do domu przez okna, czy balkon, pytanie o sens wykupywania takiej polisy jest chyba więcej niż zasadne.

Powiązane: Polisa dla domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki