Policja ukarała uczestników pogrzebu. Głos zabrał RPO

Jako "nieproporcjonalne" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar uznał działania policji w Piasecznie, która ukarała uczestników pogrzebu 16-letniej Kornelii. Zdaniem RPO, kary budzą "ogromne wątpliwości" ze względu na fakt tragicznej sytuacji i reakcji na nią osób młodych.

(fot. Jacek Szydłowski / FORUM)

W swoim piśmie RPO powołał się na ustalenia portalu polsatnews.pl, zgodnie z którymi po poniedziałkowym pogrzebie 16-letniej Kornelii trzy osoby otrzymały mandaty karne, wobec dwóch dorosłych osób skierowane zostały wnioski do sądu, a wobec dwóch nieletnich wnioski do sądu rodzinnego. Chodzi o przyjaciół dziewczyny, którzy po uroczystościach pogrzebowych przeszli na skwer, gdzie zapalili znicze przy jej zdjęciu.

Pismo w tej sprawie do Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie podinsp. Pawła Krauza skierował RPO Adam Bodnar. RPO podkreślił, że "działania policji należy uznać za nieproporcjonalne w świetle nietypowych okoliczności sprawy oraz mając na względzie fakt, że ta szczególna sytuacja dotyczyła tragicznej sytuacji i reakcji na nią osób młodych".

"Kontakt jednostki z policjantem to najczęściej występujące bezpośrednie zetknięcie się z reprezentującym władzę państwową funkcjonariuszem publicznym. Skierowanie w powyższych przypadkach wniosków o ukaranie prowadzić może nie do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, ale do utraty zaufania młodych ludzi do organów władz publicznych, w związku z poczuciem niezrozumienia nietypowej sytuacji, z którą się mierzą. Wskazana interwencja może więc mieć przełożenie na konstytucyjną zasadę zaufania obywateli do państwa" - czytamy.

Zwłoki Kornelii K. znaleziono 26 kwietnia w lesie w okolicach Konstancina. Według ustaleń śledczych, do zabójstwa doszło 11 lutego. Zarzuty w sprawie usłyszeli 25-letni Patryk B. oraz niepełnoletnia Martyna S.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ aj/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 22 kaajusz

Chore nie wiem jakim trzeba być człowiekiem aby być taki bezduszny.

! Odpowiedz
62 45 kondor_plus

Jak widać post-ubekom bardzo się taki zamordyzm podoba. Oczywiscie "jego ból jest większy", więc ten jeden kurdupel mógł sobie chodzić na cmentarz kiedy mu się chciało. A normalnym ludziom można nawet mandaty dać, za udział w pogrzebie...
Przypomnę że właśnie ta sama władza "uruchomiła" przedszkola i żłobki. Tak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
77 32 karbinadel

"I milicja ich złapała, i do dudy nakopała"

! Odpowiedz
9 53 lelo1949

Mielony odbiło ci całkowicie ,za dużo w piątunio było?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne