Polenergia spodziewa się negatywnego wpływu na wyniki w 2023 r. regulacji dotyczących środków nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz o wsparciu niektórych odbiorców - poinformowała Polenergia w komunikacie. Wpływ na skonsolidowany wynik EBITDA Polenergia szacuje na kwotę ok. minus 180 mln zł.


Spółka poinformowała, że oszacowała wpływ po przeprowadzeniu wstępnej analizy skutków ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz o wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz przepisów wykonawczych przyjętych na jej podstawie w kontekście prac nad projektem budżetu grupy na 2023 r.
"(...) Wpływ netto nowych regulacji na skonsolidowany wynik EBITDA grupy emitenta w roku 2023 emitent szacuje - w scenariuszu, który emitent uznaje za najbardziej prawdopodobny w oparciu o ocenę aktualną na dzień publikacji niniejszego raportu - na kwotę około minus 180 milionów złotych" - napisano.
Spółka poinformowała, że szacunki te obarczone są ryzykiem i niepewnością, wynikającymi przede wszystkim z niepewności regulacyjnej i możliwych zmian stanu prawnego, niepewności rynkowej, wpływu regulacji na koszty profilu związane z produkcją energii elektrycznej z aktywów OZE, niepewności w zakresie przyjętych założeń na potrzeby oszacowania poziomu odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, działań kontrahentów oraz szeregu czynników biznesowych, komercyjnych, organizacyjnych i technicznych w grupie, jak również czynników niezależnych od grupy.
"Z uwagi na powyższe, rzeczywisty wpływ nowych regulacji na skonsolidowany wynik EBITDA grupy emitenta za rok 2023 może się różnić od szacunku przedstawionego powyżej" - dodano.
Polenergia podała, że ponieważ równocześnie spodziewa się wzrostu mocy wytwórczych w grupie, wpływ netto nowych regulacji na grupę jako całość został oszacowany z uwzględnieniem w wynikach analizy spodziewanego wzrostu mocy wytwórczych. (PAP Biznes)
doa/ asa/