REKLAMA

Polak z Węgrem rozbratani [Wykres dnia]

Adam Torchała2015-11-25 10:23redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-11-25 10:23
fot. sxc / SXC

Niegdyś przysłowie "Polak, Węgier, dwa bratanki" można było z powodzeniem przenosić na grunt giełdowy. Rok 2015 przyniósł jednak rynkowy rozbrat obu krajów.

Spojrzenie na historyczne notowanie indeksów BUX i WIG20 pozwala dostrzec znaczącą korelację pomiędzy zachowaniem obu wskaźników. W latach 2010-2014 giełdowa postawa indeksu budapesztańskiego niemal dokładnie pokrywała się z warszawskim odpowiednikiem. Zagranica oba kraje klasyfikowała jako rynki wschodzące Unii, stąd bliskie związki nie dziwią.

W 2015 roku indeksy jednak się rozeszły. Na początku roku BUX w pełni uczestniczył w światowej hossie, do której nad Wisłą podchodzono nieśmiało. Prawdziwy rozbrat przyniósł jednak maj, w ostatnim półroczu w Budapeszcie akcje umocniły się o 2,5%, podczas gdy w Warszawie zanurkowały o blisko 25% sięgając sześcioletnich minimów.

Lewa oś: węgierski BUX, prawa: polski WIG20. Oprawcowanie własne na podstawie stooq.pl / Bankier.pl

Sytuacja ta to zarówno zasługa względnej siły rynku węgierskiego, jak i słabości polskiego. WIG20 jest w tym roku jednym z najgorszych indeksów na Starym Kontynencie. Nasze problemy wiązać należy przede wszystkim z kampanią wyborczą, podczas której na największe spółki polskiego rynku spadały ciosy od obu największych partii. Chęć łączenia górnictwa z energetyką pociągnęła w dół tę drugą, wizja podatku i problem franków zaszkodził nadreprezentowanym w indeksie WIG20 bankom. Do tego doszła przecena surowców, która uderzyła w znaczący dla Polski sektory wydobywczy.

Węgrzy z kolei najbardziej kontrowersyjne decyzje podejmowali nieco wcześniej, przez co mieli co odrabiać do innych światowych indeksów. Stopa zwrotu za 2015 roku budapesztańskiego indeksu ustępuje w Europie tylko ryskiemu OMX. Warto także będąc przy temacie węgierskiej giełdy wspomnieć, że w ostatnich dniach Madziarzy odkupili BSE z rąk Austriaków. Budapesztański rynek nie jest już własnością CEESEG, lecz węgierskiego banku centralnego (MNB).

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~Dżejms
Mało mnie interesują ceny akcji. Ważny jest poziom dywidendy. Olać spekułę bo nic z niej nie przybywa. Prawda o gospodarce to realny zysk przedsiębiorstw a nie cwaniaczków od smart money.
~Watta
Polska gielda jest taka kiepska od paru lat wiec prosze calej winy nie zwalac na 2tygodnie tego rzzadu. Tusk porzadzil i tyle
~Orban_nie_Idiota
ogłosiłem w styczniu 2015, że wycofuję stopniowo Podatek Bankowy, który szkodzi gospodarce, a jego wprowadzenie było koniecznością, a nie chciejstwem politycznym

http://www.parkiet.com/artykul/1440108.html

a w Polsce chcą go wprowadzić !
~doradcaMON20letni
Pani Szydło gdzie jest teczka pełna ustaw pokazywana w czasie debaty ...
~Sprzedawca_MIODU
Orban rezygnuje z Podatku Bankowego, a Kaczyński go wprowadza, AMEN !!!

"Siekiera w ręku Chirurga, czy Neandertalczyk ze skalpelem w ręku"

Podatek Bankowy - zrobię WAM dobrze bez znieczulenia, bo CZUCIA nie macie.

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i
Orban rezygnuje z Podatku Bankowego, a Kaczyński go wprowadza, AMEN !!!

"Siekiera w ręku Chirurga, czy Neandertalczyk ze skalpelem w ręku"

Podatek Bankowy - zrobię WAM dobrze bez znieczulenia, bo CZUCIA nie macie.

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

Propozycja pierwotna PIS:
Przychody budżetu państwa:
Podatek Bankowy=0,39% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 6mld PLN
Przychody Łącznie ok. 7 mld PLN = 6mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Rachunek zysków i strat PIERWOTNEJ propozycji (podatek bankowy = 0,39%):
- w pierwszym roku (2015):

1. STRATY ok.100 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) = (11-15)mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(11-15)mld PLN - 7 mld PLN =(4-8)mld PLN

2. w drugim (od 2016 r.) i kolejnych latach, Corocznie w procentach:

Coroczny spadek wzrostu PKB(trwały i systemowy) ok.(0,22-0,45)% w stosunku do
PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (60-120)% w skali roku.


Rachunek zysków i strat po „SKARCENIU” przez NBP Lipiec 2015 i wprowadzeniu preferencji dla najmniejszych banków (podatek bankowy: ≤0,39, dla tzw. SKOKÓW=0%):


- definiują te straty w 2015r. na ok 65 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r.

1 .STRATY2015r. ok. 65 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=(0,19÷0,39)% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 5mld PLN
Przychody Łącznie ok. 6 mld PLN = 5mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(9–12) mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(9-12)mld PLN - 6 mld PLN =(3-6)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,18-0,33)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (50-100)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 600 mld PLN)*0,39% = ok. 6 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 450 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny = (5-6) mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszt = (9-12) mld PLN

koszt kapitału = (50-100)% rocznie,

co WY jaracie ???!!!
~poldek
Rozdźwięk dlatego, że my chcemy w Warszawie Budapesztu, a Węgrzy nie chcą już go nawet u siebie. My wprowadzamy podatek od aktywów, Węgrzy go właśnie likwidują -obniżają 2-gi rok z rzędu, za rok znika. My wprowadzamy podatek od średnich i dużych sklepów, Węgrzy po wyroku sądu daninę likwidują. My wybraliśmy Rozdźwięk dlatego, że my chcemy w Warszawie Budapesztu, a Węgrzy nie chcą już go nawet u siebie. My wprowadzamy podatek od aktywów, Węgrzy go właśnie likwidują -obniżają 2-gi rok z rzędu, za rok znika. My wprowadzamy podatek od średnich i dużych sklepów, Węgrzy po wyroku sądu daninę likwidują. My wybraliśmy do władzy ludzi którzy szli dla stanowisk w państwowych spółkach, Węgrzy przyśpieszają prywatyzacje.
~Erwin
Pomysły PO na utrzymanie władzy (grabież OFE, utrzymywanie kopalń) były już idiotyzmem ale PIS ze swoimi ideami czerpanymi wprost od bolszewików (walka z bankami i z handlem, rozdawanie pieniędzy ubogim za rozród, podatki transakcyjne) pogrzebał wszelkie nadzieje, że w Polsce może być kiedyś normalnie.
I mamy to co mamy
~aaaaa
WIG spadł, bo Populiści i Socjaliści ogłosili plany zwiększenia podatków (pośrednio, poprzez podatki nakładane na niektóre banki i niektóre sklepy) aby rozdać pieniądze patologii społecznej. Wraz z podobnymi innymi pomysłami niszczenia naszej gospodarki, Polska stała się krajem niepewnym dla biznesu.
~jaro
Prezio pokonał w spadkach i odpływie kapitału Rosję, teraz ściga Grecję. Niedługo pokona Geringa(Niemcy) jako najgłupszy rządzący w historii Europy.
~e5
znaczy kopacz?
bo od 2013 to oni rzadzili

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki