REKLAMA
WAŻNE

Węgrzy wykupują swoją giełdę od Austriaków

Adam Torchała2015-11-24 11:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-11-24 11:55
ingimage

W poniedziałek Węgierski Bank Centralny (MNB) potwierdził agencji MTI nabycie pakietu akcji budapesztańskiej Giełdy Papierów Wartościowych (BSE). MNB za wykupienie papierów należących dotychczas do Austriaków miał zapłacić 13,2 mld forintów.

Przed transakcją głównym udziałowcem spółki było CEESEG (50,5%), czyli największa grupa giełdowa w Europie Środkowo Wschodniej jednoczącej pod swoimi skrzydłami parkiety w Pradze, Ljubljanie, Wiedniu i właśnie Budapeszcie. Holding kontrolowany jest przez austriackie bank. Do Austriaków należało także kolejne 18,4% akcji BSE, ich właścicielem był Österreichische Kontrollbank.

To właśnie te pakiety interesowały MNB. Do tej pory bank kontrolował jedynie 6,9% udziałów, a więc po transakcji w jego posiadaniu znajdzie się ponad ¾ akcji BSE. Siedzący za sterami MNB György Matolcsy, bliski współpracownik premiera Viktora Orbana, stwierdził, że transakcja ma wesprzeć prowzrotową politykę rządu.

Z kolei Michael Buhl, prezes CEESEG, poinformował w oświadczeniu, że transkacja dla jego spółki jest oznaką zmian. – Musimy dostosowywać do zmieniającego się otoczenia – stwierdził – aby pozostać konkurencyjnym w długim terminie, skoncentrujemy się raczej na współpracy w obszarze IT, czy dostarczania danych, niż na inwestycjach kapitałowych.

Dziesiąta część kapitalizacji GPW

Wszelkie raporty i źródła wskazują, że kwota transakcji opiewa na 13,2 mld forintów, a więc mniej więcej 180 mln zł. Dla porównania podczas wtorkowej sesji kapitalizacja warszawskiej GPW sięgała 1,8 mld zł, była więc dziesięciokrotnie większa od kwoty, którą zapłacił za austriackie pakiety MNB.

O GPW warto wspomnieć także w perspektywie samego CEESEG. W 2013 roku głośno dyskutowano o możliwej fuzji obu spółek. Podjęto nawet rozmowy dotyczące zacieśnienia współpracy. Temat jednak powoli umierał, a przedstawiciele GPW z upływem czasu widzieli coraz mniej pozytywów ewentualnego połączenia sił. W miniony weekend prezes GPW Paweł Tamborski, odnosząc się na konferencji „Profesjonalny Inwestor 2015” do plotek dotyczących ruchu Węgrów, stwierdził: „to pokazuje, że prawdopodobnie podjęliśmy słuszną decyzję dotyczącą Wiednia”.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki