Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków, czy są za czterodniowym tygodniem pracy. Okazuje się, że wcale nie jesteśmy chętni, by pracować krócej. 54 proc. ankietowanych jest przeciw, a 46 proc. z nas jest za taką zmianą - podaje w poniedziałek gazeta.


"Może być wiele powodów niechęci do krótszego tygodnia pracy. Po pierwsze, większość z nas to osoby niepracujące np. emeryci i studenci, więc mogli odpowiedzieć przecząco. Wśród ankietowanych, którzy pracują, są zaś osoby odczuwające satysfakcję z pracy. Oni nie potrafią się bez niej obejść" - tłumaczy w "SE" socjolog Jarosław Flis.
Przeczytaj także
Osoby pracujące mogą też obawiać się, że skrócenie czasu pracy, oznacza, że będą mniej zarabiały. Z kolei przedsiębiorcy mogą obawiać się, że zmiana negatywnie wpłynie na pogorszenia sytuacji ekonomicznej firmy. Czyli za odpowiedziami w sondażu mogą stać różne motywacje – ocenia ekspert.
Ogłoszenie wyników sondażu zbiegło się w czasie z ogłoszeniem wyniku pilotażu czterodniowego tygodnia pracy w USA i w Irlandii. Okazuje się, że półroczny program, w którym wzięło udział 903 pracowników z 33 firm, zakończył się sukcesem. Aż 97 proc. ankietowanych pracowników było zadowolonych z tego, że krócej pracują. Pracodawcy też chcą pozostać przy nowym systemie pracy.
Sondaż Instytutu Badań Pollster został przeprowadzony w dniach 25-27 listopada na próbie 1057 dorosłych Polaków.
Przeczytaj także
(PAP)
oloz/ mark/