REKLAMA

Polacy nie chcą krócej pracować? Zaskakujący sondaż

2022-12-05 06:38
publikacja
2022-12-05 06:38

Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków, czy są za czterodniowym tygodniem pracy. Okazuje się, że wcale nie jesteśmy chętni, by pracować krócej. 54 proc. ankietowanych jest przeciw, a 46 proc. z nas jest za taką zmianą - podaje w poniedziałek gazeta.

Polacy nie chcą krócej pracować? Zaskakujący sondaż
Polacy nie chcą krócej pracować? Zaskakujący sondaż
fot. Gowork.pl / / Gowork.pl

"Może być wiele powodów niechęci do krótszego tygodnia pracy. Po pierwsze, większość z nas to osoby niepracujące np. emeryci i studenci, więc mogli odpowiedzieć przecząco. Wśród ankietowanych, którzy pracują, są zaś osoby odczuwające satysfakcję z pracy. Oni nie potrafią się bez niej obejść" - tłumaczy w "SE" socjolog Jarosław Flis.

Osoby pracujące mogą też obawiać się, że skrócenie czasu pracy, oznacza, że będą mniej zarabiały. Z kolei przedsiębiorcy mogą obawiać się, że zmiana negatywnie wpłynie na pogorszenia sytuacji ekonomicznej firmy. Czyli za odpowiedziami w sondażu mogą stać różne motywacje – ocenia ekspert.

Ogłoszenie wyników sondażu zbiegło się w czasie z ogłoszeniem wyniku pilotażu czterodniowego tygodnia pracy w USA i w Irlandii. Okazuje się, że półroczny program, w którym wzięło udział 903 pracowników z 33 firm, zakończył się sukcesem. Aż 97 proc. ankietowanych pracowników było zadowolonych z tego, że krócej pracują. Pracodawcy też chcą pozostać przy nowym systemie pracy.

Sondaż Instytutu Badań Pollster został przeprowadzony w dniach 25-27 listopada na próbie 1057 dorosłych Polaków.

(PAP)

oloz/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
anonim_gal
No jasne Polacy nie chcą krócej pracować bo to im zrujnuje życie prywatne. ;)
arzab
Coraz weselsze są te propagandowe wrzutki.
grzegorzkubik
Kiedyś śrubkę robiło się 5 minut a dziś w 5 minut robi się50 śrubek. Krótsza praca dziś i tak jest bardziej wydajna niż 50 lat temu. Nie róbcie z siebie niewolników.
zdzichv
Może jednak Polacy nie są tacy głupi... Skrócenie czasu pracy przy zachowaniu tych samych stawek wynagrodzenia spowoduje tak czy inaczej wzrost cen. Przykład: Murarz zarabia miesięcznie 5000zł. Jeśli w miesiącu zapłacimy mu taką samą kwotę za pracę, a on w tym czasie będzie pracował 32 lub 40 godzin mniej to jasne jest, że wymuruje Może jednak Polacy nie są tacy głupi... Skrócenie czasu pracy przy zachowaniu tych samych stawek wynagrodzenia spowoduje tak czy inaczej wzrost cen. Przykład: Murarz zarabia miesięcznie 5000zł. Jeśli w miesiącu zapłacimy mu taką samą kwotę za pracę, a on w tym czasie będzie pracował 32 lub 40 godzin mniej to jasne jest, że wymuruje nam mniej ścian o te 32 lub 40 godzin. Czyli będzie musiał tak czy inaczej pracować dłużej żeby dokończyć budowę, ale trzeba będzie mu za to zapłacić więcej. Moim zdaniem pomysł 4 dniowego tygodnia wyszedł od kasty urzędniczej. Tym pasożytom bez znaczenia ile zapłacimy. Oni czyhają na wszystko co mogą z nas wysępić i do tego utrudniają życie.
pathfinderxx
Cieszy że w PL dominuje jednak rozsądek. Dobrobyt bierze się z pracy a nie z leżenia. Już dzisiaj jak ktoś chce to może mieć 1 dniowy tydzień pracy (tylko trzeba akceptować konsekwencje).
polonu
te sondaże to tak samo jak z tymi wyborami
dzo_bajden
obecnie nawet 8-dniowy tydzień pracy nie starcza naugrzymanie
koperytko
Tusk ze swoja sycylią juz popiera ten projekt. Tusk to jest kameleon - wszystko powie co chce usłyszeć elektorat i z bogobojnego Polaka katolika stał się plującym na Kościół lewa.kiem. Wszystko zrobi aby dobiec do koryta...
kacz-dzong-un
Trudno nie pluć na kościół, zważywszy na to co robią. Poza tym rozumiem Tusk to ten zły. Tak na TVP mówili. Dobrze, że Centralny Naczelnik niczego nie robi, by dobiec do koryta i nie mówi tego, co chce usłyszeć elektorat.
komendator
Ha ha to się uśmiałem. Może jeszcze im wyjdzie, że nie chcemy więcej zarabia.
Teraz zróbcie sondaż czy czasem Polacy nie chcą więcej pracować.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki