Pokolenie Z – nowe wyzwanie dla rekruterów

Pokolenie Z pojawiło się na rynku pracy z ogromem możliwości. Rekordowo niskie bezrobocie, dostępne ścieżki kariery i nowe technologie w teorii powinny sprawić, że w dorosłość wejdą z podniesionym czołem. Urodzeni po 1995 roku stanowią nowe wyzwanie dla rekruterów. 

(fot. Jaroslaw Pruss / FORUM)

W raporcie "Gen Z: jak zrozumieć dziś pokolenie jutra" infuture institute czytamy, że 26 proc. badanych z pokolenia Z deklaruje, że świat cyfrowy i fizyczny stanowią dla nich jedną rzeczywistość. Mimo to wielu buduje relacje w realnym świecie i ma potrzebę bezpośredniego kontaktu. Ciekawym wnioskiem płynącym z raportu jest podsumowanie autorytetów "zetek". Poza rodzicami wskazywani byli kolejno: Jan Paweł II, Elon Musk i Maffashion. 

Są to osoby, które wiedzą, co czeka ich na rynku pracy, mają świadomość zachodzących zmian i konieczności uczenia się przez całe życie. Przewidują, że pracę, dzięki której będą się spełniać, zdobędą już w wieku 27 lat. Jednak taką, dzięki której będą mogli kupić sobie co zechcą - w wieku 33 lat. 

Szacuje się, że do 2020 roku przedstawiciele pokolenia Z będą stanowić 20 proc. wszystkich pracowników. Według badania "Pokolenie Z w finansach i na rynku pracy" przygotowanego przez zespół SpotData osoby wchodzące na rynek pracy w dobie niskiej stopy bezrobocia będą przejawiać inne zachowania, poddawać się innym stylom zarządzania niż wcześniejsze pokolenia.

"Analizując wyniki można postawić hipotezę, że zetki będą miały w przyszłości znacznie wyższe oczekiwania finansowe niż milenialsi. Sądzę, że jest to wniosek zbliżony do doświadczeń wielu menedżerów. Co z tego wynika? To jest jeden z przejawów rewolucji płacowej, która dokonuje się w Polsce. Przez pierwsze trzy dekady po transformacji pracownik był tani i mało asertywny" - podaje Ignacy Morawski, autor badania.

Co gospodarka może zyskać na pokoleniu Z? Przede wszystko jest to szansa na wzrost wydajności pracy. Młodzi coraz chętniej również łączą pracę z nauką, dzięki czemu po studiach mają większe doświadczenie zawodowe niż ich poprzednicy. Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 15-24 lata zwiększył się z 22 proc. w 2002 do 31 proc. w 2018 r. 

WS

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 mis_biznesmen

Chyba nie ma też jednak takiego wyzwania, któremu nie sprostałyby najnowsze technologie. Np. taki cyfrowy test kompetencji zawodowych https://shl.com.pl/testy-i-kwestionariusze-nadal-integralna-czescia-procesow-hr/
W dodanym linku można przeczytać więcej o nim i podobnych mu rozwiązaniach.

! Odpowiedz
6 36 rekin1986

Życie ich postawi do pionu spokojnie tak jak millenialsów

Wszystko fajnie póki rodzice sponsorują wydatki jak przyjdzie do samodzielności to będzie płacz i zgrzytanie zębów wtedy już nie miska ryżu tylko garść będzie musiała wystarczyć

Nie zapomnę swojego pierwszego pójścia do roboty za 3 zł na godzinę w wieku 18 lat to był hardcore ja do roboty na pełny gwizdek a koleżanki i koledzy pij baw się i szalej dzisiaj to ja się śmieję z nich wszystkich jak idą do banku po kredyty na własne mieszkanie gdy ja już na nie uzbierałem w wieku 29 lat kit , że 11 lat roboty i zaciskania pasa było ale lepsze to niż 30 letnia smycz kredytowa ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 7 specjalnie_zarejstrowany1

albo beda zakladac biznesy ktore przez roznice pokoleniowa nie bedziesz wiedzial jak dzialaja i beda zarabiac w rok wiecej niz Ty przez cale zycie.

! Odpowiedz
1 12 uczen_manueli_g odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

https://www.pb.pl/iq-partners-poslizgneli-sie-na-kryptoparkiecie-965497

Oby tylko nie takie biznesy.

! Odpowiedz
0 6 innowierca odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

Chodzi tobie o takie biznesy jak ta gielda kryptowalut ::))

! Odpowiedz
30 5 uczen_manueli_g

Dwie opinie, które wpisał kolega Marxs już usunięte. A szkoda ,bo trafne spostrzeżenia, które znam z autopsji.Bo lepiej zamieszczać informacje typu genialne pomysły o banknotach 800-złotowych Łona.A może by tak bankier zrobił analizę jaka jest dziś sytuacja pampersów z lat 90-tych.

! Odpowiedz
5 33 fred_

Skoda mi ludzi z pololenia Z. Ludzie CI przekonani sa o swojej wyzszosci i o tym ze wszystko moga w dobie social media. Bardzo przykre patrzec jest jak zawsze zycie is stawia do pionu - i to bardzo szybko (i nawet tysiace lajkow Insta ie pomaga).

! Odpowiedz
4 53 karbinadel

Pierwsze tąpniecie koniunktury zweryfikuje ich oczekiwania. Tyle, że wtedy będą już pewnie umoczeni w kredyty na wszystko

! Odpowiedz
3 51 and00

Pokolenia X, Y, Z
Litery się kończą
urodzonych w następnej dekadzie jak nazwą, pokolenie Ź?

! Odpowiedz
8 57 and00

Poza tym takie postawy są od dawna na zachodzie.
Mało komu chce się robić za 1.500euro, bo można żyć na socjalu
Czyli stoczymy się jak oni
Biedniejsi roszczeniowcy uważają że pracują za miskę ryżu, pomimo że mają samochody, wynajmują mieszkania, kupują modne ciuchy, jedzą i piją w barach...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.