Nowe pokolenie szansą dla gospodarki

Ignacy Morawski2019-06-11 07:29założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-06-11 07:29
fot. ALotOfPeople / YAY Foto

Nie ma dziś danych, które zmieniłyby istotnie obraz świata wokół nas, pokażę więc dane, które wskazują, jak zmieni się przyszły świat – a przynajmniej świat rynku pracy.

Fakt, że współcześni pracownicy wchodzący na rynek pracy funkcjonują w warunkach bardzo niskiej stopy bezrobocia, będzie miał kolosalny wpływ na ich zachowania, wymagania, style zarządzania nimi. Pracodawcy często narzekają, ale moim zdaniem jest to zmiana pozytywna. 

Na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie zaprezentowaliśmy raport pt. „Pokolenie Z w finansach i na rynku pracy”, przygotowany dla Providenta. Pokazaliśmy w nim, jak pokolenie obecnych 15-24 latków może różnić się od poprzednich pokoleń. Temat zachowań na rynku pracy był jednym z kluczowych zagadnień raportu i inspiracji do jego przygotowania, ponieważ często – przy okazji różnych analiz – dostajemy sygnały od pracodawców, jak dużym wyzwaniem jest dla nich zarządzanie zmianą pokoleniową. Specjaliści od HR obecni na debacie w Sopocie potwierdzili, że nadchodzi pokolenie o nowym obliczu.

Raport zawiera wiele ciekawych wniosków, ale zwrócę uwagę na jedną liczbę. Ponad 60 proc. osób z pokolenia Z oczekuje, że w ciągu pięciu lat będzie zarabiać co najmniej 3-4 tys. zł na rękę. Co najmniej! To oznacza, że większość młodych ludzi oczekuje, że całkiem szybko będzie zarabiać więcej niż wynosi dziś krajowa mediana płac. Analizując wyniki można postawić hipotezę, że Zetki będą miały w przyszłości znacznie wyższe oczekiwania finansowe niż milenialsi. Sądzę, że jest to wniosek zbliżony do doświadczeń wielu menedżerów.

Co z tego wynika? To jest jeden z przejawów rewolucji płacowej, która dokonuje się w Polsce. Przez pierwsze trzy dekady po transformacji pracownik był tani i mało asertywny. Teraz zaczyna się to zmieniać. Twarde dane pokazują, że udział płac w PKB rośnie po raz pierwszy od niemal 30 lat. A badanie takie jak nasze o pokoleniu Z wskazują, że może zmieniać się też mentalność pracowników. Specjaliści obecni na debacie w Sopocie mówili, że młodzi ludzie nie różnią się od poprzednich pokoleń pod względem potrzeb. Ale żyją w zupełnie innych warunkach i mają inne możliwości artykułowania tych potrzeb.

Zdolność do zaadoptowania nowych wymagań pracowników do możliwości firmy będzie jednym z kluczowych czynników przetrwania i sukcesu dla przedsiębiorstw. Muszą zmienić się style zarządzania, ale przede wszystkim – co moim zdaniem jest najbardziej pozytywną zmianą – musi zwiększyć się zaangażowanie pracodawców w podnoszenie produktywności pracowników. Dla dużych firm to chleb codzienny, ale dla mniejszych może być to rewolucyjna zmiana.

Dla gospodarki jest to szansa na wyższy wzrost wydajności pracy. Niekoniecznie wyższy niż w przeszłości, bo przez pierwsze lata transformacji zbieraliśmy nisko wiszące owoce – szybka restrukturyzacja gospodarki sama w sobie generowała wysoki wzrost wydajności. Ale szybszy niż byśmy osiągnęli, gdybyśmy utrzymali model gospodarki oparty tylko na konkurencji niskimi płacami.

Jakie było bezrobocie, gdy kolejne pokolenia wchodziły na rynek pracy

Kliknij, aby przejść do raportu / SpotData

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (24)

dodaj komentarz
inwestujacy01
Pytacie młodych ludzi (15-24 lata) którzy jeszcze nie za bardzo znają realiów ile chcą zarabiać. Wiadomo, ze wskazują ze dużo. I na tej podstawie wysuwacie bzdurny wniosek ze koniec z tania siła robocza. Jak byłem w wieku szkolnym tez mi się wydawało ze skończę dobre studia i będę dobrze zarabiać. Jednak potem przychodzi Pytacie młodych ludzi (15-24 lata) którzy jeszcze nie za bardzo znają realiów ile chcą zarabiać. Wiadomo, ze wskazują ze dużo. I na tej podstawie wysuwacie bzdurny wniosek ze koniec z tania siła robocza. Jak byłem w wieku szkolnym tez mi się wydawało ze skończę dobre studia i będę dobrze zarabiać. Jednak potem przychodzi zderzenie z rzeczywistością i fakt, ze na miejsce pracy za 2 tys jest kilku innych chętnych. Marzenia o dobrych zarobkach wtedy się rozmywają. Taki raport to sobie można na ulicy przeprowadzić pytając dzieciaków „jaka pensje oczekujecie za ileś lat”. Może jeszcze zapytajcie ludzi czy nie marzą o Ferarri i wysnucie wniosek, ze wszyscy maja potrzebę bycia milionerem.
zamknackw
Czasy były inne. Teraz czeka nas scenariusz hiszpański tzn. młodzi bedą siedzieć z rodzicami do 30 tki. Nikt za 2 000 zł nie pójdzie robić do kogoś, te czasy już minęły obudzcie się, albo zwijajcie biznes.
specjalnie_zarejstrowany1
Wg mnie zmienia sie na lepsze. Pamietam jak kiedys standardem byly praktyki za darmo. Mlodzi sie na to godzili i rozni pracodawcy to wykorzystywali. A ze to wpiszesz sobie do CV a ze to wielka i wspaniala i firma a ze sie czegos nauczysz. To psulo rynek okropnie. Przez to ze byla grupa ludzi gotowa robic cos za darmo sprawialo ze Wg mnie zmienia sie na lepsze. Pamietam jak kiedys standardem byly praktyki za darmo. Mlodzi sie na to godzili i rozni pracodawcy to wykorzystywali. A ze to wpiszesz sobie do CV a ze to wielka i wspaniala i firma a ze sie czegos nauczysz. To psulo rynek okropnie. Przez to ze byla grupa ludzi gotowa robic cos za darmo sprawialo ze wynagrodzenia byly beznadziejne. Nie mowiac juz o tym ze praca za darmo to normalnie jest fraj...wo. Chyba ze jest to jakis wolontariat gdzie faktycznie pomagasz potrzebujacym albo zwierzetom. Cieszy mnie wlasnie to ze mlode pokolenie ma oczekiwania. Taktyka lazenia z podkulonym ogonem i uwazania sie za gorszego to juz cale szczescie przeszlosc.
takitamzdaleka
Oj... takie przedstawienie sprawy nie wytrzymuje najprostszej krytyki...
Gdzie teraz są te osoby, które kiedyś pracowały jako stażyści, praktykanci, lub bezpłatnie aby zobaczyć jak wygląda prawdziwa praca, jak ludzie się zachowują, co wymagają itd.?
A gdzie są ci, co tylko oczekują, wymagają i mają postawę
Oj... takie przedstawienie sprawy nie wytrzymuje najprostszej krytyki...
Gdzie teraz są te osoby, które kiedyś pracowały jako stażyści, praktykanci, lub bezpłatnie aby zobaczyć jak wygląda prawdziwa praca, jak ludzie się zachowują, co wymagają itd.?
A gdzie są ci, co tylko oczekują, wymagają i mają postawę roszczeniową?

Owszem, dawne czasy były inne, inna była ilość miejsc pracy, inna była ilość pracowników, ale też inne były motywy i wzory zachowań...

Dla przykładu - ile teraz mamy dobrych szewców?
A kiedyś aby być dobrym szewcem, to szło się na praktyki do mistrza, opłacało je, i wcale nikt nie myślał, że nauka może być za darmo lub że jeszcze za nią dostanie się pieniądze. Czeladnik się uczył, pomagał, pracował, czasami nawet płacił za naukę, aby potem zostać mistrzem i działać na swój dobrobyt, na swoją wolność i dobro rodziny.

A dziś? Każdy wyciąga chętnie rękę po socjalne pieniądze, szuka pracy z mottem: "aby zarobić ale się nie narobić", jak coś ciężkiego, to już nie dla niego, bo go strzyka w plecach, bo nie może, bo to nie jest cool, bo tak nie pracują sławni ludzie, itd.

Trzeba zrozumieć, że pracodawca też człowiek, szuka kogoś, kto umie realizować zlecone zadania, kto myśli, wymyśla, przewiduje, dba (o siebie, o innych, o dobro firmy). A czego można się spodziewać po osobie początkującej? Czasami trafi się ktoś właściwy, a czasami - nie...
Dlatego każdy preferuje zatrudnić na próbę, za mniejsze pieniądze, lub sprawdzić zanim się zdecyduje, nieprawdaż?...
Pozdrawiam

bobyxyz1 odpowiada takitamzdaleka
Ja tam zmienialem takich Januszy pracodawcow jak ty czasem co kilka miesiecy i super na tym wyszedlem, Janusze znacznie gorzej bo juz dzialalnosc pozamykali. Pozdrawiam z kierowniczego stanowiska.
devu
Obyście byli najbogatsi w europie Polacy - tego wam życzę.
takitamzdaleka
Na początek należy zapytać - jakie wzorce mają obecnie młodzi ludzie?

Nietrudno zauważyć, że dookoła promowany jest "sukces", bycie sławnym, zarabianie dużych pieniędzy, luksus, przepych, zdrada, nie wspominając o sodomii i różnych subkulturach.

A czy gdzieś widać wzór obywatela świadomego
Na początek należy zapytać - jakie wzorce mają obecnie młodzi ludzie?

Nietrudno zauważyć, że dookoła promowany jest "sukces", bycie sławnym, zarabianie dużych pieniędzy, luksus, przepych, zdrada, nie wspominając o sodomii i różnych subkulturach.

A czy gdzieś widać wzór obywatela świadomego swoich praw i obowiązków, osoby zainteresowanej swoją społecznością? Gdzie wzór wykształcenia? Gdzie wzór dobrego inżyniera, specjalisty, dobrego rzemieślnika? Gdzie promowana jest uczciwość i współpraca?

Osoby wychowane na idei "Róbta co chceta", na serialach z przemocą, intrygami lub lubieżnymi i dwuznacznymi scenami, wychowane na zawiści do sąsiada wcale nie będą brane pod rozwagę jako pierwsze w rekrutacji. Ale na pewno pierwsze będą stały, aby powiedzieć: "ja chcę", "to mi się należy", "ja to muszę mieć".
To nie żadne pokolenie Z, tylko gromada osób oczekujących, że wszystko zostanie załatwione za nich, bo wszystko im się należy bez konieczności poświęcenia swojego czasu, sił, zaangażowania.
Oczywiście - nie dotyczy to wszystkich, bo jest też grupa osób, które nabierają wychowania, ogłady, wiedzę.

Nie mniej - widzę, że młodzież też chciałaby coś osiągnąć. Nie można przecież odbierać im tego, że chcą, że marzą, że łatwiej żyje się lekko i bezstresowo.
Ale niestety - z otaczającymi nas wzorami działań i postaw, wiele młodych osób doznaje szoku, stresu, zwątpienia w to, co wiedzą, umieją i czynią.

Na koniec - co z tym począć? Jak sobie z tym poradzić?
Oni, młodzi, - chcą. My, starsi - oczekujemy, że będzie lepiej. Warto podjąć się wychowania otoczenia, wskazywanie pozytywnych postaw, nakierowanie na praktyczne zainteresowania tych, z którymi przyjdzie nam rozmawiać. Czy to w życiu codziennym, czy nawet w ramach rekrutacji.
Może rekruterzy powinni zadać zadanie domowe dla tych "żenujących" kandydatów, aby zastanowili się nad zmianą postawy, nad przemyśleniem dalszych działań.

Na naukę i wychowanie nigdy nie za późno...
Pozdrawiam
devroo
A tak praktycznie, to o co ci chodzi? Bo tak zawile tłumaczysz, że trudno cokolwiek wywnioskować z tych twoich abstrakcyjnych pojęć "chęci", "powinnosci", "postawy", tego co "warto" czy "nie warto". Jest to do tego stopnia groteskowe, że przypomina wygłaszanie przez pijanego A tak praktycznie, to o co ci chodzi? Bo tak zawile tłumaczysz, że trudno cokolwiek wywnioskować z tych twoich abstrakcyjnych pojęć "chęci", "powinnosci", "postawy", tego co "warto" czy "nie warto". Jest to do tego stopnia groteskowe, że przypomina wygłaszanie przez pijanego feldkurata Katza kazania o niezmierzonej łasce boskiej.
infinum
Kiedyś inżynier był dobry, to fakt, ale ten sam inżynier nie czuł potrzeby zbierania kupy po swoim psie, a pieszego na drodze traktował jak wroga.

Obecnie inżynierzy nie są może aż tak dobrzy, ale jednak mają więcej odpowiedzialności za swoje otoczenie.

Wolę czyste trawniki i bezpieczne drogi przy trochę
Kiedyś inżynier był dobry, to fakt, ale ten sam inżynier nie czuł potrzeby zbierania kupy po swoim psie, a pieszego na drodze traktował jak wroga.

Obecnie inżynierzy nie są może aż tak dobrzy, ale jednak mają więcej odpowiedzialności za swoje otoczenie.

Wolę czyste trawniki i bezpieczne drogi przy trochę mniej kompetentych pracownikach, niż mieć w firmie profejsonalistów chamów. Kompetencje z czasem można poprawić, a kulturę osobistą zdobywa się głównie za młodu.
grzegorzkubik
Trzeba najpierw zagłosować na Konfederację by zlikwidowali PIT i ZUS. Bez tego nie opłaca się otwierać działalności gospodarczej.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki