REKLAMA
SPRAWDŹ

Podwyżka cen biletów PKP Intercity wyniosłaby 50 proc. Polaków "uratował" rząd

2023-01-12 12:36, akt.2023-01-12 14:22
publikacja
2023-01-12 12:36
aktualizacja
2023-01-12 14:22

Gdyby nie dotacje rządowe, podwyżka cen biletów PKP Intercity wyniosłaby 50 proc. a nie 12 proc. - mówił w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, odpowiadając w Sejmie na pytania bieżące posłów.

Podwyżka cen biletów PKP Intercity wyniosłaby 50 proc. Polaków "uratował" rząd
Podwyżka cen biletów PKP Intercity wyniosłaby 50 proc. Polaków "uratował" rząd
/ PKP Intercity

Szef resortu infrastruktury nie zgodził się z formułowanymi m.in. przez przedstawicieli Lewicy zarzutami, że rząd nie podjął działań, które zapobiegłyby podwyżkom cen biletów PKP Intercity. Jak powiedział, absolutną nieprawdą jest stwierdzenie, że rząd nie wspiera pasażerów. Przypomniał, że tylko z rezerwy premiera dopłata wyniosła 575 mln zł, a łączna dotacja rządu dla kolei w 2023 roku to 1,3 mld zł. "Gdyby nie te działania, to podwyżka cen biletów wyniosłaby 50 proc. a nie 12 proc." - oświadczył Adamczyk.

Minister pokreślił, że obecnie Polska, podobnie jak większość świata, znajduje się w sytuacji nadzwyczajnej powodowanej przez "putinflację" wywołaną zbrojną agresją Rosji na Ukrainę.

Odnosząc się do wystąpienia posła Adriana Zandberga (Lewica), Adamczyk powiedział, że "to nie rząd ponosi ceny, tylko spółka prawa handlowego". Dodał, że w 2015 r. na trasie Warszawa - Gdynia za średnie wynagrodzenie można było kupić 9 biletów, a w 2021 r. - 30 biletów.

Szef MI wytknął opozycji, że gdy ta była przy władzy, zlikwidowano 2,8 tys. kilometrów torów kolejowych, podczas gdy Zjednoczona Prawica - jak mówił - "uruchomiła nowe linie, zbudowała nowe dworce". Przytoczył dane, z których wynika, że w ubiegłym roku koleje przewiozły rekordową liczbę ok. 340 mln pasażerów. "To są efekty działań modernizacyjnych i inwestycyjnych, jakie prowadzimy" - podkreślił.

Minister zaapelował do posłów opozycji, aby - mówiąc o drożyźnie na kolei - nie zestawiali cen minimalnych i maksymalnych na danej trasie. Wskazał, że przykładowo najtańszy bilet za przejazd z Warszawy do Gdyni kosztuje 49 zł a najdroższy 190 zł. "Państwo korzystacie z bezpłatnych biletów, więc może nie wiecie, jak działa system sprzedaży dynamicznej na kolei, w którym cena zależy od wielu rzeczy, m.in. od terminu zakupu" - dodał.

Podczas czwartkowej dyskusji posłowie pytali przedstawicieli MI m.in. o możliwość wprowadzenia zerowego VAT na bilety, obniżenia opłat za udostępnienie infrastruktury kolejowej czy zwiększenia konkurencji na tym rynku.

5 stycznia spółka PKP Intercity poinformowała, że od 11 stycznia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosną średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Zapowiedzianą podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu. Zaznaczono, że z połączeń TLK/IC korzysta 90 proc. pasażerów PKP Intercity. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mk/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (26)

dodaj komentarz
prawnuk
Węgiel na świecie powoli dobija do 600 zł na tonę
prawnuk
a po co ratował? może niech przejazd z Przemysla do Szczecina bedzie kosztował 10.000 zł?
pojedziemy do Lwowa, przelecimy do Berlina i bedzie ok
ministerprawdy
PKP jest kontrolowane przez państwo polskie czyli przez rząd. I jak zwykle: rząd bohatersko walczy z problemem który sam tworzy - coś jak ceny pali i orlen czy ceny prądu i węgla.
arzab
Tę bajkę o dobrym panu, który tylko skopał a przecież mógł zabić, będę musiał zapisać na dysku. Teraz już codziennie jest okazja do jej wklejania.
barysza51
I jak tu ***** ten rząd.
frugal
Za bilet będzie mniej ale w podatkach będzie więcej, pytanie czyj elektorat częściej jeździ pociągami :)
samsza
Podwyżki cen biletów: samochodem będzie taniej niż PKP. Tak wygląda ta łaska jaśnie pana Mateusza. Podwyższajcie o 50%, to wszędzie autem będzie taniej!

https://300gospodarka.pl/news/podwyzka-cen-biletow-pkp
arzab odpowiada samsza
Nie będzie, myślisz że po co do rafinerii posłali Obajtka, żeby Tobie się opłacało ?
men24a
Muszą być podwyżki żeby PiS miał się czym chwalić i ile to on nie odzyskał od złodziei
samsza
Politycy ratują przed podwyżkami, których dokonują towarzysze wysłani (przez tych polityków) na odcinek spółek skarbu państwa.
:)

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki