Pociągi w Polsce przyspieszą do 250 km/h

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków ruchu kolejowego i sygnalizacji. Według założeń dokumentów będzie możliwe w Polsce prowadzenie ruchu kolejowego z prędkością 230-250 km/h.

(Koleje Mazowieckie)

- Najważniejszą zmianą jest usunięcie przepisu o pierwszeństwie niektórych konkretnych sygnałów nad wskazaniami pulpitu pokładowego systemu ERTMS/ETCS (Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym i Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem). Po zmianie rozporządzenia maszynista będzie mógł prowadzić pociąg przede wszystkim w oparciu o wskazania pulpitu. W projekcie zrezygnowano ponadto z oznaczania na szlaku kolejowym ograniczeń prędkości do 160 km/h lub wyższych - podaje resort infrastruktury. 

Obecnie pociągi mogą kursować z maksymalną prędkością wynoszącą 200 km/h. Ministerstwo mówi natomiast o planach wprowadzenia na linii kolejowej nr 4 prędkości rzędu 230-250 km/h. 

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, aktualnie procedowany jest również projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie. Jednak dopiero wejście w życie obu tych rozporządzań oraz budowa systemów sterowania ruchem kolejowym pozwoli na podniesienie prędkości do 230-250 km/h wraz z poprawą bezpieczeństwa na kolei.

WS

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 10 jerloz210935

Wpierw bezkolizyjne przejazdy ,bo bedzie więcej wypadków zderzeń z samochodami

! Odpowiedz
4 9 jendreka

Jak nasze pociągi przyspiesza do 250 to świat bedzie pędził z prędkością światła.

! Odpowiedz
2 6 jendreka

Kiedy i na których trasach?

! Odpowiedz
3 4 liczygrosz

Warszawa - Toruń

! Odpowiedz
115 37 ajwaj

zeby PISty zdazyli uciekac z PL zlotem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.