REKLAMA

Planujesz studia w Holandii? Najpierw znajdź mieszkanie. "To jak »Igrzyska śmierci«"

2022-06-16 12:00
publikacja
2022-06-16 12:00
Planujesz studia w Holandii? Najpierw znajdź mieszkanie. "To jak »Igrzyska śmierci«"
Planujesz studia w Holandii? Najpierw znajdź mieszkanie. "To jak »Igrzyska śmierci«"
fot. minhanphotos /

Holenderskie uczelnie apelują do zagranicznych studentów, aby nie przyjeżdżali do Niderlandów bez wcześniejszego znalezienie mieszkania. “Walka o pokój to jak »Igrzyska śmierci«” - mówi amerykańska studentka cytowana przez dziennik "NRC”.

Braki na rynku mieszkaniowym w Holandii dotykają coraz częściej osoby planujące podjąć studnia na jednej z niderlandzkich uczelni. „Studenci śpią w hostelach, drogich hotelach lub na kanapie u znajomych” – informuje gazeta.

Przed nowym rokiem akademickim uczelnie informują swoich studentów, którzy pochodzą z zagranicy, o problemach z zakwaterowaniem. Niektóre z nich starają się im pomóc. Uniwersytet w Utrechcie pośredniczy w poszukiwaniu dla nich mieszkań.

Inne wprost zniechęcają do przyjazdu do Holandii, jeżeli student nie ma zapewnionego zakwaterowania. Według „NRC” uczyniły tak m.in. uniwersytety w Maastricht, Groningen oraz Delft. „Cieszę się, że uczelnie wydają takie ostrzeżenie” – powiedziała dziennikowi Ama Boahene, przewodnicząca National Student Union (LSVb) i przypomina, że związek od jakiegoś czasu wzywa do tego instytucje edukacyjne.

„Oczywiście wolelibyśmy, aby takie ostrzeżenie nie było konieczne, ale teraz studenci mogą przynajmniej sami zastanowić się, czy mądrze jest podróżować do Niderlandów bez zapewnionego miejsca do spania” – wskazuje Boahene.

„Zdarza się, że nawet dwadzieścia osób stara się o jeden pokój” - powiedziała „NRC” Amerykanka, która we wrześniu rozpocznie studia magisterskie w Utrechcie. „Przypomina to +Igrzyska Śmierci+” – dodaje studentka.

Z informacji LSVb wynika, że na początku ubiegłego roku w całej Holandii brakowało ponad 26 tys. pokoi studenckich. Ponadto liczba studentów w Holandii stale rośnie. Z danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS) wynika, że liczba zagranicznych studentów podwoiła się w ciągu dziesięciu lat i obecnie jest ich już ponad 100 tys.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kristolex
Ale jak to? Przecież tam pękła bańka, corrida mieszkaniowa, ceny spadły i teraz mieszkania dodają każdemu do czipsów... Spadkoszury tak piszą więc to musi być prawda.
xiven
życie próbuje powiedzieć że ich studiowanie jest bezcelowe i nikt ich wykształcenia nie potrzebuje a oni i tak się pchają bo są głupcami
zgadujzgadula
Szlaki przetarte są bezpieczne ..ale jak przetrzeć nowy? Tego na uczelni nie nauczą .Stad nadprodukcja etatowych excelowych wklepywaczy od 8.00 do 16.00

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki