REKLAMA

Płacowa przepaść, słabnący złoty i wystrzał inflacji za oceanem [Wykresy tygodnia]

Łukasz Gosik2021-07-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-17 06:00
Płacowa przepaść, słabnący złoty i wystrzał inflacji za oceanem [Wykresy tygodnia]
Płacowa przepaść, słabnący złoty i wystrzał inflacji za oceanem [Wykresy tygodnia]
/ Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Polskie płace w pogoni za warszawskimi. Różnica wciąż duża

Ponad 7400 zł w Warszawie i 5300 zł w ostatnim na liście województwie warmińsko-mazurskim. Oto skala płacowej przepaści w Polsce, która mimo upływu lat ma się dobrze.

Bankier.pl

2. Złoty słabnie na całej linii. Euro, dolar, funt i frank w górę

Środa przyniosła dalsze osłabienie polskiej waluty względem głównych walut świata. Złotemu szkodzą zarówno czynniki krajowe, jak i zagraniczne.

3. Wystrzał inflacji w USA. Rośnie presja na Fed

Czerwiec przyniósł dalszy wzrost inflacji w USA, co solidnie zaskoczyło ekonomistów. Za oceanem, podobnie jak w Polsce, trwa debata, czy obecna wysoka inflacja to zjawisko stałe, czy przejściowe.

4. Inflacja w Polsce ciągle wysoka. Oto najnowsze dane GUS-u

W czerwcu inflacja w Polsce wyniosła 4,4 proc. To mniej niż w maju, ale wciąż wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP.

5. Obligacje oszczędnościowe schodzą jak świeże bułeczki

Trwa rekordowa passa obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Oszczędzający już szósty miesiąc z rzędu ulokowali w nich ponad 3 mld zł. Pomimo przyspieszającego wzrostu cen w gospodarce nie widać wzrostu zainteresowania nabywców papierami "antyinflacyjnymi", a największą popularnością nadal cieszą się papiery 3-miesięczne.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

6. Ursus znów upada. Jak się rodziła legenda i dlaczego wpadła w tarapaty?

Sąd ogłosił upadłość Ursusa. Ciężko jednak mówić o "śmierci legendy", nową spółkę z legendarnym Ursusem łączyło bowiem niewiele. Nie zmienia to faktu, że kilka lat temu pretendowała ona do roli jednego z polskich hitów eksportowych. W ciągu kilku miesięcy wszystko się jednak zawaliło. Oto historia narodzin legendy, próby jej reanimacji, a następnie gorzkiej konfrontacji z rzeczywistością.

Bankier.pl

7. Chiny: wzrost PKB zwalnia, a nawet przyspiesza

Tempo wzrostu PKB Chin co prawda wyraźnie spadło w ujęciu rocznym, ale przyspieszyło w ujęciu kwartalnym - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego. Wzrost nominalny był zdecydowanie szybszy od realnego, co już trzeci raz z rzędu pomogło zredukować relatywne zadłużenie.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

ŁG

Źródło:
Łukasz Gosik
Łukasz Gosik
redaktor Bankier.pl

Redaktor newsroomu, wydawca. Śledzi najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie. Stara się, żeby Bankier.pl był pierwszym wyborem dla Czytelników szukających rzetelnych informacji zarówno ze świata finansów, globalnej gospodarki, jak i krajowej polityki.

Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Wykresy tygodnia

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jenak
Gdybym nie widziała złotego na poziomie 4,58 do tej pory, może bym się podniecała, chociaż przy taaaakiej inflacji, to przecież też żaden problem. Ale ten poziom był bodaj miesiąc temu, było też wyżej, a później spadło z hukiem. Ile razy można nakręcać się tym samym?
men24a
Tak patrzę na ten trend polskiej waluty narodowej i przypomina mi się jak tutaj co niektórzy przychlasty pisowskie na siłę próbują udowadniać że jest odwrotnie. Dlatego jak 30 lat temu tak i dzisiaj w tv będzie zawsze się temat przewijał ......że ciągle kogoś doganiamy.
jenak
6 lat być odciętym od koryta i hejt odbiera rozum. Polak miał wziąć kredyt, zmienić pracę, wyjechać, boć "to też szansa".
men24a odpowiada jenak
A dla ciebie w porządku jest wmawianie jak silna jest polska gospodarka a tym samym osłabianie waluty i wmawianie że polak się bogaci ? Chyba masz rozum, nie oszukują a inflacja od kilku lat najwyższa w całej unii.
sel
Szczególnie gdy to my byliśmy wyżej od takiej Portugalii , Hiszpanii , czy nawet Singapuru!!! jeszcze na koniec lat sześćdziesiątych i początek siedemdziesiątych, mieliśmy wyższe PKB na mieszkańca , wyższy średni poziom życia i wyższą siłę nabywczą pieniądza pomimo II WŚ?!! której TAM NIE BYŁO..
dzn7yw
Pan prezes Glapiński zarabia 20% więcej niż rok temu, co sugeruje, że inflacja jest bardziej w tych okolicach.
neuelukas
Wieprz będzie siedział w końcu w klatce z kratami.
jenak
Dlaczego, gdy daję hejterowi minusa i powracam na stronę minus znika?
neuelukas odpowiada jenak
BO pracujesz dla tego wiepża :D
3456
inflacja 4,4 % r/r kto to liczy to jakiś żart chyba ,chyba tylko za sam czerwiec ,

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki