REKLAMA

Piotr Duda: Niedziela handlowa 6 grudnia to zły pomysł

2020-11-26 11:47, akt.2020-11-26 13:50
publikacja
2020-11-26 11:47
aktualizacja
2020-11-26 13:50
fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

W kolejnej nowelizacji ustawy o tarczy antykryzysowej proponuje się, aby niedziela 6 grudnia była dniem handlowym. To zły pomysł. Pracownicy będą musieli w tym dniu przyjść do pracy i narażać swoje zdrowie, a nawet życie - powiedział w czwartek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zgodnie z którym niedziela 6 grudnia tego roku ma być handlową.

Krytycznie do tego pomysłu odniósł się w czwartek podczas konferencji prasowej przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

"W kolejnej nowelizacji ustawy o tarczy antykryzysowej proponuje się, aby niedziela 6 grudnia była dniem handlowym. To bardzo zły pomysł, przyjęliśmy go z oburzeniem. Pracownicy będą musieli w tym dniu przyjść do pracy i narażać swoje zdrowie, a nawet życie. Według uzasadnienia projektu ma to rozładować przedświąteczne natężenie ruchu i pomóc biznesowi. Tam nie ma nic o bezpieczeństwie ludzi pracujących w centrach handlowych" - powiedział szef "S" Piotr Duda.

Jego zdaniem, proponowane rozwiązanie w żaden sposób nie rozładuje natężenia ruchu w galeriach, ponieważ 6 grudnia to szczególny dzień w roku.

"Jesteśmy zbulwersowani. Doskonale wiemy, jak wyglądają Mikołajki w galeriach handlowych, Już widzę, ile będzie ludzi, którzy będą chodzić i roznosić koronawirusa, zakażać się wzajemnie. Dla mnie jest to sytuacja nieodpowiedzialna ze strony rządzących" - mówił.

Wyraził także oburzenie faktem, iż do projektu rękę dołożyły dwie organizacje związkowe - OPZZ i Forum Związków Zawodowych. "Dla mnie sytuacja jest niedopuszczalna, gdzie związki, zamiast dbać i bronić pracowników, dbać o ich bezpieczeństwo, idą ręka w rękę z biznesem i pracodawcami” – oznajmił szef "S".

Według niego, zakupy można zrobić w innych dniach, tym bardziej, że dwie kolejne niedziele - 13 i 20 grudnia - będą handlowe. Jego zdaniem, obecnie pomocy potrzebuje przede wszystkim branża hotelarska.

"Klub poselski Koalicji Polskiej - PSL i Kukiz'15 - chcą składać kolejne projekty, by zliberalizować handel w niedzielę na czas całej pandemii, i jeszcze 180 dni po. Ja proponuję panom z PSL, by zamiast otwarcia sklepów w galeriach w niedzielę, otworzyli wtedy swoje biura poselskie i przyjmowali interesantów. A nie mówią co mają robić inni, narażając ich na utratę zdrowia i życia. Dla mnie to sytuacja niedopuszczalna. Apeluję do rządzących, żeby się opamiętali, a także do parlamentarzystów, którzy będą głosowali. Bo dla biznesu ten jeden dzień nic nie zmieni" - dodał.

Podkreślił, że "Solidarność" zawsze będzie stała po stronie pracowników, przede wszystkim teraz, kiedy są oni szczególnie obciążeni. "Mają zwolnienia lekarskie, część choruje na koronawirusa, część matek jest na opiece, bo nie ma kto zająć się dziećmi. Ludzie są przemęczeni, jeden pracownik pracuje za dwóch, za trzech. Dlatego nie możemy na to patrzeć spokojnie. Jako przewodniczący Solidarności zwracam się do pracowników handlu: byliśmy, jesteśmy, i zawsze będziemy z wami" - mówił.

Szef "S" zaznaczył jednak, że w opublikowanym w środę projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, proponowane są także dobre rozwiązania. W nowelizacji znalazły się bowiem przepisy przywracające poprzednio obowiązuje zasady dotyczące odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego. Oznacza to, że premier nie będzie miał już uprawnień do odwoływania członków RDS.

"Jesteśmy usatysfakcjonowani. W tej ustawie rząd wycofuje się z tych złych rozwiązań. Wracamy do tego pierwotnych ustaleń, do pierwotnej ustawy o RDS, gdzie jest utrzymana trójstronność i to prezydent na wniosek danej organizacji powołuje członków RDS i na wniosek poszczególnych organizacji ich odwołuje" - powiedział w czwartek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Zwrócił uwagę, że proponowane przepisy przewidują również, że przedstawiciele rządu, związków zawodowych i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego będą musieli składać oświadczenia lustracyjne.

"Jeśli ta nowelizacja zostanie uchwalona, powrócimy do Rady Dialogu Społecznego. To dla nas bardzo ważne" - oświadczył szef "S".

Pod koniec października odbyła się uroczystość powołania przez prezydenta nowych członków ze strony rządowej w skład Rady Dialogu Społecznego. W reakcji na to wydarzenie przewodniczący "S" poinformował, że członkowie RDS z ramienia "Solidarności" złożyli rezygnację. Jak mówił wówczas Piotr Duda, powołanie przez prezydenta nowych członków Rady jest bezprawne, gdyż specustawa o walce z koronawirusem pozbawiła go tych uprawnień. Szef "Solidarności" oświadczył, że warunkiem powrotu związkowców do RDS jest nowelizacja przepisów w tej sprawie.

Z członkostwa w RDS zrezygnowali wówczas: przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz Bogdan Kubiak, Henryk Nakonieczny, Wojciech Ilnicki, Andrzej Kuchta, Jarosław Lange, Waldemar Sopata, Leszek Walczak.

Opublikowany w środę projekt nowelizacji ustawy uchyla specjalne rozwiązania dotyczące odwoływania członków RDS przez premiera. Wejście w życie proponowanych przepisów będzie równoznaczne z przywróceniem stanu prawnego obowiązującego przed wejściem w życie specustawy.

Rada Dialogu Społecznego została powołana w 2015 r. i zastąpiła Komisję Trójstronną. Głównym zadaniem Rady jest prowadzenie dialogu w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej.

W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele największych central związkowych (NSZZ "Solidarność", OPZZ, FZZ) i organizacji pracodawców (Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, ZP Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).

Stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu. Obecnie ta funkcja przypada rządowi. Prace strony rządowej w Radzie będzie koordynować Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.(PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
langdon25
Duda a co na to Kacperek ?
Kolejny Duda kolejna pacynka Prezesa .
antek10
Jak tam wczasy w solidarnosciowy ośrodku wypoczynkowym? Dla swoich i Kacperka lepsza cena?
karbinadel
Duda na jakimkolwiek stanowisku publicznym to zły pomysł
onkolog_leczacy_maklera73
Jako lekarz, ale i przedsiębiorca oświadczam:- w sprawach biznesowych/ekonomicznych powinni się wypowiadać tylko, ci którzy:
- mają zarejestrowaną działalność w CEIDG i płacą ZUS/KRUS.

newsman
nazwisko DUDA w poLSCe to zLY poMYSL
niewygodne_pytania
Moder, nigdy nas nie pokonacie, ludzi wolnych, przedsiębiorczych, zaradnych. Najwyżej zostaniecie sami w tym szambie razem z wyznawcami, urzędasami, związkowcami, służbami specjalnymi i emerytami, którzy nie będą mieli siły stąd uciec.
dlaczego_nie
Pan Duda już oddał kasę....?
jpelerj
Ten Duda jeszcze żyje? Jakoś od rozpoczęcia strajków i protestów (górnicy, hutnicy z KrK, rolnicy, taksówkarze, rolnicy) znikł jak sen złoty. Teraz wraca jak widmo, z hasłami z poprzedniej epoki. Gdzie on siedział cały czas?
meryt
jpelerj "Gdzie on siedział cały czas?"

Wykluczenie cyfrowe jpelerj :)

"2 dni temu — Jak można"
"6 dni temu — Piotr Duda napisał, że"
18 lis 2020 — z Piotrem Dudą
"11 lis 2020 — Piotr Duda po postrzeleniu naszego"
"3 lis 2020 — Podczas spotkania
jpelerj "Gdzie on siedział cały czas?"

Wykluczenie cyfrowe jpelerj :)

"2 dni temu — Jak można"
"6 dni temu — Piotr Duda napisał, że"
18 lis 2020 — z Piotrem Dudą
"11 lis 2020 — Piotr Duda po postrzeleniu naszego"
"3 lis 2020 — Podczas spotkania z wicepremierem Jarosławem Gowinem Piotr Duda"
"27 paź 2020 — Przewodniczący NSZZ 'Solidarność' Piotr Duda wydał oświadczenie"
17 paź 2020 — "mówi szef "Solidarności" Piotr Duda"
1 paź 2020 — "Piotr Duda podczas czwartkowego briefingu prasowego w Płocku"
20 wrz 202 "Piotr Duda: Politykom..."
"9 wrz 2020 — Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda po spotkaniu z białoruską opozycjonistką"
...
chlopek_roztropek odpowiada meryt
No i znów nie jesteś ambitny.

Silvio, jak by to mogło wpłynąć na ambicje polskich rodziców do otrzymywania wsparcia finansowego co najmniej takiego samego jam w Niemczech?

Proszę o ambitną odpowiedź.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki