REKLAMA

Pikiety górników. "JSW rządzą nieudacznicy, doprowadzą tę spółkę do ruiny"

2021-07-01 15:13
publikacja
2021-07-01 15:13
Pikiety górników. "JSW rządzą nieudacznicy, doprowadzą tę spółkę do ruiny"
Pikiety górników. "JSW rządzą nieudacznicy, doprowadzą tę spółkę do ruiny"
/ www.solidarnoscgornicza.org.pl

Kilkuset związkowców, głównie z górniczej Solidarności, pikietowało w czwartek siedzibę Jastrzębskiej Spółki Węglowej, katowickie biuro poselskie szefa rządu oraz biuro europosłanki PiS Izabeli Kloc w Mikołowie. Zarzucali politykom m.in. obsadzanie zarządów spółek węglowych niekompetentnymi ludźmi.

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - zarówno z Solidarności, jak i dwóch innych działających w tej spółce reprezentatywnych związków - przygotowali petycję skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego. Zażądali w niej m.in. dymisji prezes JSW Barbary Piontek i wiceprezesa spółki Tomasza Dudy, a także zmian w radzie nadzorczej firmy.

"Żądamy spowodowania, aby do JSW trafiły osoby znające się na górnictwie, ale także przygotowane i kompetentne w zakresie zarządzania" - czytamy w petycji. Związkowcy zwracają w niej uwagę również na brak dialogu społecznego w JSW, czemu w niedawnych oświadczeniach kilkakrotnie zaprzeczał zarząd tej firmy. W czwartek prezes JSW Barbara Piontek wyszła do protestujących i podtrzymała chęć prowadzenia rozmów, zapraszając na nie związkowców.

Podczas czwartkowych pikiet związkowcy akcentowali wpływ lokalnych polityków PiS na obsadę stanowisk w spółkach węglowych - w tym kontekście wymieniano głównie JSW. W przygotowanej na manifestację związkowej przyśpiewce padły nazwiska europosłanki Izabeli Kloc, przed której biurem również odbyła się pikieta, oraz pos. Ewy Malik i pos. Adama Gawędy, b. wiceministra energii. Nazwiska posłów pojawiły się także na transparentach.

Szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Solidarności Jarosław Grzesik ocenił, iż Jastrzębską Spółką Węglową rządzą - jak się wyraził - "nieudacznicy". Jego zdaniem dzieje się tak za przyzwoleniem szefa rządu. "Premier na to pozwala; pozwala posłom ziemi śląskiej obsadzać nieudacznikami spółki węglowe - szczególnie dzisiaj mówimy o JSW" - powiedział Grzesik.

"Zrób pan porządek" - skandowali związkowcy pod katowickim biurem poselskim premiera, który zdobył mandat poselski w okręgu katowickim. "Niech pan zabierze tych nieudaczników z JSW jak najszybciej, bo doprowadzą tę spółkę do ruiny" - przestrzegał szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki "S", oceniając, iż brak reakcji na związkowe postulaty może negatywnie przełożyć się na wynik wyborczy PiS na Śląsku w kolejnych wyborach.

Również szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek mówił, że dobry wynik premiera i PiS w poprzednich wyborach został osięgnięty m.in. dzięki górnikom i członkom Solidarności. "To dzięki tym ludziom, którzy tu dzisiaj stoją. Oni będą o tym pamiętać; za dwa lata są wybory; żądamy zdecydowanych działań" - mówił Hutek, według którego w JSW nie ma obecnie dialogu społecznego tak samo jak nie było go w 2015 roku, kiedy górniczy protest przed tą spółką był tłumiony przez policję m.in. za pomocą strzałów z broni gładkolufowej.

Czwartkowe pikiety - jak napisali ich organizatorzy z Solidarności - zorganizowano "w związku z brakiem dialogu społecznego i łamaniem praw pracowniczych i związkowych w JSW SA, obsadzaniem stanowisk ludźmi niekompetentnymi, a popieranymi przez lokalnych parlamentarzystów, brakiem odbioru zakontraktowanego węgla energetycznego i nadmiernym importem węgla z zagranicy".

Kontekstem manifestacji była m.in. sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie związkowcy prowadzą spór płacowy z zarządem, domagając się podwyżek większych od zapowiedzianego przez zarząd wzrostu wynagrodzeń od 1 lipca o 3,4 proc. Wcześniej związkowcy wielokrotnie wyrażali dezaprobatę dla działań zarządu JSW, na którego czele od marca stoi Barbara Piontek. W czwartkowej petycji zażądano m.in. dymisji prezes Piontek i jej zastępcy Tomasza Dudy.

"Chcemy głośno zażądać: przywrócenia dialogu społecznego w JSW, ponieważ łamane są tam prawa pracownicze i związkowe, a pracodawca nie realizuje zapisów zawartego wcześniej porozumienia płacowego; zaprzestania działań prowadzonych przez niektórych posłów PiS, którzy wpływają na obsadę kadrową zarządów spółek węglowych, co przyczynia się do obniżenia jakości zarządzania przedsiębiorstwami i powoduje narastanie problemów, które mogą postawić spółki węglowe przed widmem upadłości" - głosi związkowe stanowisko sprzed kilku dni.

W miniony wtorek, dzień po ogłoszeniu planów związkowych pikiet, JSW opublikowała stanowisko, w którym zapewniono, że spółka "realizuje dialog społeczny i z wielką przykrością oraz rozczarowaniem przyjmuje postawę trzech reprezentatywnych organizacji związkowych, które zapowiadając protesty dążą do eskalacji niepokojów społecznych wśród naszych pracowników".

"Bezpieczeństwo i gwarancja pracy oraz płacy dla naszej Załogi to priorytet całego Zarządu JSW. Dlatego będą podwyżki dla wszystkich pracowników o 3,4 proc. już od lipca 2021 r. To maksymalne podwyżki na jakie dziś JSW stać. Przedłużyliśmy Załodze także zapewnienie pracy o 10 lat. Jesteśmy też w toku rozmów ze stroną społeczną JSW. Nie można mówić, że dialogu nie prowadzimy" – powiedziała cytowana w komunikacie prezes Barbara Piontek.

"JSW stara się budować odpowiedzialny dialog ze stroną społeczną. Grupa JSW wdrożyła konieczny program oszczędnościowy, ale jak wielokrotnie podkreślała prezes JSW SA Barbara Piontek, wypłaty i miejsca pracy pracowników JSW są mimo to absolutnie niezagrożone. Zarząd JSW SA w ramach umowy społecznej przedłużył o kolejne 10 lat gwarancje pracy dla Załogi JSW i zaprogramował podwyżki płac od 1 lipca 2021 r. na poziomie 3,4 proc. Współpracy ze stroną społeczną powinna przyświecać troska o dobrą, stabilną przyszłość Spółki oraz bezpieczeństwo jej Pracowników na kolejne dekady" - podała jastrzębska spółka.

autor: Marek Błoński

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Górnictwo

Komentarze (29)

dodaj komentarz
prawnuk
Pani Piontek "mija się z prawdą" nie da zrobić się realnego programu oszczędnościowego w polskim górnictwie bez ograniczenia udziału kosztów osobowych w kosztach wydobycia. W PGG przekroczyły już one wartość węgla...... JSW jest na tej samej drodze.....
Tyle, że zawsze można odebrać słabszym by dac
Pani Piontek "mija się z prawdą" nie da zrobić się realnego programu oszczędnościowego w polskim górnictwie bez ograniczenia udziału kosztów osobowych w kosztach wydobycia. W PGG przekroczyły już one wartość węgla...... JSW jest na tej samej drodze.....
Tyle, że zawsze można odebrać słabszym by dac górnikom. Zdaniem gorników są niezbedni, swietnie sobie radzą, więc należy im pomagac ;-)
Kiedy POlska będzie brac te 10 czy 20 dolarów od prawa do wydobycia TONY węgla? Tak jest na całym świecie.
Kiedy kopalnie zaczną płacić za przywileje emerytalne pracowników?
prawnuk
W 2019 roku Sprzedaż węgla wyniosła 18,5 mld zł, na emerytury dla górników z kasy państwa poszło 16,5 mld (minus 1,7 mld składek sektora). Sektor węglowy to kamień u szyi gospodarki
kris74keh
Tym to zawsze mało. A jeszcze to się należy , a jeszcze tamto . I tak bez końca. Miejcie jakis umiar panowie!!!
grzegorzkubik
Czas na wielkie zmiany w zarządzie i w całych strukturach.
uczen_manueli_g
grzegorzkubik idź spać i nie męcz ludzi w nocy.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mikrochipy-w-mozgu-Wiecej-korzysci-czy-zagrozen-8001351.html

Masz już chipa w mózgu? Bo ktoś chyba steruje twoimi zdolnościami wpływania na czytelników?
No cóż, prototyp zawsze wymaga udoskonalenia.
tak_sobie_pisze
a co na to górnicy??
23.06.2021, Warszawa (PAP) - Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 2.575.000 uprawnień do emisji CO2 po 53,62 euro/EUA - poinformowała giełda EEX.
Na aukcji 16 czerwca Polska sprzedawała uprawnienia po 50,83 euro/EUA.
mikroprzedsiebiorca
W JSW źle się dzieje od dłuższego czasu. Patologia na najwyższym poziomie według przepisu towarzysza Sasina.
carlito1
Nie, nieudacznicy..!!! Tylko lepszy sort i to o wyjątkowym szczęściu.. takim o jakim Kowalski bez pociotków może tylko pomarzyć.
uczen_manueli_g
https://www.youtube.com/watch?v=DFeynRxW_P4

Pani prezes wyszła do protestujących. Ale zdążyła się tylko przywitać uściskami dłoni a potem werbalnie i od razu usłyszała stek wyzwisk. Dla każdego myślącego dalsza próba dialogu nie ma sensu. Nawet i po tych bluzgach zaprosiła tą zgraję do rozmów przy stole.
https://www.youtube.com/watch?v=DFeynRxW_P4

Pani prezes wyszła do protestujących. Ale zdążyła się tylko przywitać uściskami dłoni a potem werbalnie i od razu usłyszała stek wyzwisk. Dla każdego myślącego dalsza próba dialogu nie ma sensu. Nawet i po tych bluzgach zaprosiła tą zgraję do rozmów przy stole.
Chyba jednak ta garstka tego czegoś co zwie się solidarnością nie będzie rozkazywać w JSW.

I jeszcze na zdjęciu ten drugi od prawej i to co trzyma na ramieniu. Nie pytam co to za wytwór górniczego umysłu ale interesuje mnie z jakiego materiału powstał ten prawdopodobnie element średniowiecznego uzbrojenia?
itso_lucky
widzę ze spiralka ma się dobrze górnicy, ratownicy, a reszta śpi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki