REKLAMA

PiS i Koalicja Europejska wydały najwięcej na eurowybory

2019-09-05 18:15
publikacja
2019-09-05 18:15

Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczęła badanie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych, które brały udział w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Najwięcej, bo ponad 17 mln zł, wydały PiS i Koalicja Europejska. Wiosna przeznaczyła na wybory blisko 2,5 mln zł.

fot. / / FORUM

Spośród trzech komitetów wyborczych, które uzyskały w majowych wyborach mandaty do PE, najwięcej wydała Koalicja Europejska - 17 mln 416 tys. 561 zł. Niewiele mniej wydało Prawo i Sprawiedliwość - 17 mln 035 tys. 018 zł. Z kolei Wiosnę kampania do europarlamentu kosztowała 2 mln 413 tys. 930 zł.

Jeśli chodzi o fundusze Koalicji Europejskiej - tworzonej przez PO, SLD, PSL, Zielonych i Nowoczesną - to zdecydowana ich większość pochodziła z funduszu wyborczego Platformy Obywatelskiej (blisko 12,5 mln zł). SLD i PSL wpłaciły po około 2,5 mln zł, Partia Zieloni - nieco ponad 100 tys. zł, a Nowoczesna - niecałe 4,5 tys. zł.

Najwięcej pieniędzy wszystkie trzy komitety przeznaczyły na kampanię w środkach masowego przekazu. Liderem jest tu PiS, który za reklamę swoich kandydatów w mediach zapłacił ponad 8 mln 707 tys. zł. Kampania w telewizji kosztowała PiS blisko milion złotych, nośniki plakatów ponad 5 mln zł, a reklama w internecie – ponad 1 mln 369 tys. zł.

Niespełna 8 mln zł na ten cel przeznaczyła Koalicja Europejska. Na kampanię telewizyjną komitet ten przeznaczył blisko 600 tys. zł, na nośniki plakatów – prawie 5 mln zł, a na reklamę w internecie – ponad 1,5 mln zł.

Wiosna na kampanię w środkach masowego przekazu wydała nieco ponad 784 tys. zł. Na kampanię w telewizji przeznaczono ponad 200 tys. zł, podobną kwotę przeznaczono na nośniki plakatów, a blisko 300 tys. na reklamę w internecie.

Kolejny punkt sprawozdań wyborczych to wykonanie materiałów wyborczych. Koalicja Europejska przeznaczyła na ten cel ponad 4 mln 669 tys. zł, a PiS - ponad 4 mln 403 tys. zł. Znacznie mniej, bo blisko 700 tys. zł, wydała na ten cel Wiosna.

Większe rozbieżności między komitetami można zauważyć natomiast w wydatkach na podróże kandydatów na europosłów. Zdecydowanie najbardziej kosztowne były podróże kandydatów PiS (ponad 358 tys. zł). Koalicja Europejska przeznaczyła na ten cel ponad 252 tys. zł, a Wiosna - ponad 100 tys. zł.

Spore różnice widać także w kosztach spotkań wyborczych. Rekordzistą w tej kwestii jest PiS, które wydało blisko 2 mln 300 tys. zł. Koalicja Europejska przeznaczyła na spotkania wyborze ponad 1,5 mln zł, a Wiosna niespełna 500 tys. zł.

Termin składania do Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdań finansowych komitetów wyborczych, które brały udział w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego minął 26 sierpnia.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym Państwowa Komisja Wyborcza ma sześć miesięcy na zbadanie sprawozdań i podjęcie uchwał w tej sprawie; może je przyjąć bez zastrzeżeń, przyjąć wskazując uchybienia albo odrzucić.

autorka: Aleksandra Rebelińska

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
histeryk
Myślę, że w przypadku jednej z tych partii należałoby dodać, jako wydatki na kampanię wyborcza, wydatki na TVP w formie dotacji (600 mln w 2017, 620 mln w 2018, 1,2 mld zł w 2019) plus w formie abonamentu. Nie da się ukryć, że TVP to zawłaszczona przez jedną partię firma, której celem działalności jest nieustanna kampania na rzecz Myślę, że w przypadku jednej z tych partii należałoby dodać, jako wydatki na kampanię wyborcza, wydatki na TVP w formie dotacji (600 mln w 2017, 620 mln w 2018, 1,2 mld zł w 2019) plus w formie abonamentu. Nie da się ukryć, że TVP to zawłaszczona przez jedną partię firma, której celem działalności jest nieustanna kampania na rzecz jednej partii. Jej dziennikarze zaś to partyjni funkcjonariusze.
kris74keh
Ciekaw jestem jakie źródła finansowania wykaże Wiosna ? Dopiero co się skrzyknęli a już mają tyle kasy na kampanię.Pewno do puszek nazbierali im wolontariusze.
jes
I my płacimy za te błazenady, autobusy, otwieranie zakładów i przecinanie wstęg plus wspaniałe występy gwiazd polskiego disco polo.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki