Petrolinvest tanieje o 50% po decyzji KNF

Adam Torchała2016-07-20 13:05redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-07-20 13:05
YAY Foto

Na GPW trwa gwałtowna wyprzedaż akcji Petrolinvestu. Wszystko przez wczorajszą decyzję Komisji Nadzoru Finansowego.

Akcje Petrolinvestu tanieją podczas dzisiejszej sesji o 50%. Za papiery, które w 2007 roku, chwilę po debiucie, kosztowały nawet 842 zł, teraz należy zapłacić 14 groszy. Jeszcze we wtorek walory "Petrola" wyceniano na 28 groszy.

Tak gwałtowna przecena to efekt wczorajszego komunikatu KNF. Komisja poinformowała, że zadecydowała o wykluczeniu akcji spółki z obrotu na GPW. Na Petrolinvest nałożono także 0,8 mln zł kary.  - Ukaranie spółki Petrolinvest SA nastąpiło w związku ze stwierdzeniem szeregu naruszeń art. 56 ustawy o ofercie poprzez nienależyte wykonywanie obowiązków informacyjnych związanych z informacjami okresowymi - podała Komisja.

Petrolinvest tanieje o 50% po decyzji KNF / Bankier.pl

Lista przewinień Petrolinvestu obejmuje 23 punkty, które KNF pogrupowała w 11 obszarach. Opisywaliśmy je we wtorek w artykule informującym o karze dla spółki.

Spółka odwoła się od decyzji

Handel akcjami Petrolinvestu jest dziś możliwy, ponieważ decyzja KNF wejdzie w życie dopiero po 30 dniach od momentu, gdy stanie się ona ostateczna. Spółce przysługuje m.in. 14 dni na odwołanie się od decyzji Komisji. Spółka już zdążyła zapowiedzieć, że skorzysta z tej ścieżki.

- Decyzja Komisji nie jest ostateczna. Spółka skorzysta z trybu odwołania i złoży wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Komisję - czytamy w komunikacie Petrolinvestu. 

Wtorkowa decyzja Komisji nie jest pierwszą, piętnującą zachowanie przedstawicieli Petrolinvestu. Wcześniej spółka m.in. sześciokrotnie z rzędu trafiała na listę alertów i groziło jej nawet wykluczenie z giełdy. Z kolei prezes Bertrand Le Guern wywiadem wywiódł w pole inwestorów, za co KNF nałożyła na niego karę w wysokości 150 tys. zł. Historia Petrolinvestu powinna być obowiązkową lekturą dla osoby, która rozpoczyna przygodę z giełdą, szerzej opisujemy ją w artykule "Fortuny znikąd, czyli raje dla spekulantów na GPW".

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~idalejsietoczy
jak wyciągną akcje to kurs pójdzie w góre
~erik
perfidne gnoje! gdzie byli jak kosztowało 800/500/200/50 a nawet 5 zł, kradli wraz z nimi i PO?! dopiero jak już nie ma co ukraść i zmienił się rząd to trzeba zamknąć. Czy my też dostaniemy kasę jak frankowicze do kur...?!
~vv
Jakoś do Elektrimu to KNF jest bezsilny
~Pawelec
No no Adamo za ten artykuł to na nieźle wakacje polecisz!!! Gratulacje zysków
~rara
PETROLINVST, następna jest NOVINA za przekręt na dywidendzie i manipulowanie kursem swoim i PRESENT24 (zlecieli z 6,2 zł do 0,09 zł w tydzień). MAFIA
~Sputnik
Nie wiem czy znasz się trochę na inwestowaniu ale napiszę tylkotyle. Firma warta jest tyle ile ma majątki i ile zarabia a nie zależy to od tego czy KNF poda info czy nie. Np. Firma Kruk konsekwentnie się rozwija to i kurs z roku na rokcorazwyżej. Firma Petrolinvest leci od lat na stratach, ciągłe kłopoty. Więc kurs znalazł Nie wiem czy znasz się trochę na inwestowaniu ale napiszę tylkotyle. Firma warta jest tyle ile ma majątki i ile zarabia a nie zależy to od tego czy KNF poda info czy nie. Np. Firma Kruk konsekwentnie się rozwija to i kurs z roku na rokcorazwyżej. Firma Petrolinvest leci od lat na stratach, ciągłe kłopoty. Więc kurs znalazł się w miejscu naktóre zasłużył. Nic dodać nic ująć. KNF , Rychu, czy analitycy nie mają tu nic do rzeczy.
fixinc
Rychu ma co nieco do rzeczy, bo tak samo jak udawał, że informatyzuje ZUS za grubą kasę, tak udawał że już ma prawie ropę.
Po prostu z oszustami się nie siada do stołu a niedocenianym składnikiem wyceny przedsiębiorstwa jest jego kierownictwo.
~Tomek
Wystarczy jedno info od KNF które nie ma mocy prawnej na obecna chwile i już mamy panike na walorze.A zarzucali prezesowi petrolinvestu że jego wypowiedzi miały na celu manipulacje kursem.Teraz zastanawiam sie kto jest większym manipulantem Bertrand czy KNF.
~Michał_
Co myślicie o spółce z branży sportowej notowany na dax czas sprzedać cena podchodzi w okolice 137 euro
~Sputnik
Piebiądze płyną od biednych do bogatych. Zwlaszcza w realnym świecie. Dlatego byle wieprz o wyglądzie prosiaka mający swoich ludzi na stanowiskach będzie bezkarny. Bo gdyby wieprz nie miał wejścia , piebiędzy i rozległych znajomości z tym wyglądem mógłby być cieciem na ochronie za 5.50 na godzinę

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki